Mintegy 67 ezer kórházi ágyból csupán 38 ezren ápoltak beteget a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) számai alapján júniusban, ami 52 százalékos kihasználtságot jelent - írja a hvg.hu a NEAK júniusi jelentése alapján.
Mint ismert, április elején a koronavírus-járvány miatt az Emberi Erőforrások Minisztériumának az utasítására a kórházi ágyak 60 százalékát felszabadították. A NEAK szerint a járványügyi helyzet kedvező alakulása lehetővé tette, hogy május 4-étől az egészségügyi ellátásokat fokozatosan visszavezessék, és a COVID-19 fertőzött betegek ellátására felkészített ágyak egyharmadán május 18-ától nem koronavírusos betegeket lássanak el.
További enyhítést egyelőre nem jelentettek be, vagyis több ezer kórházi ágyat tartanak fent továbbra is a koronavírusos betegek számára. A pénteki hivatalos adatok szerint egyébként 555 aktív fertőzött van Magyarországon, közülük 72-t ápolnak kórházban.
A közölt adatok szerint februárban a 67 516-ból 51 650 ágy volt kihasználva a kórházakban az aktív és a krónikus fekvőbeteg-ellátásban (76,5 százalékos kihasználtság), júniusban viszont meg sem közelítette az ágykihasználtság a korábbi szintet, csak 35 434 ágyon ápoltak betegeket (52 százalék). Májusban mindössze 27 ezer ágy volt foglalt.
Bár az Emmi tagadta, hogy az ágyfelszabadítás azt jelentené, amit, a krónikus osztályokról is kidobták a betegek egy részét, egyes számítsok szerint összesen mintegy 20 ezer beteget küldtek haza a kórházakból.
A kórházi ágyfelszabadításról itt írtunk részletesen:
Menet közben rájöttek
A kórházi ágyak 60 százalékának kiürítését néhány hete rendelte el Kásler Miklós, komoly nehézséget okozva számos betegnek és a családjaiknak. Az intézkedésre máig nincs egyértelmű magyarázat. A kormány újabban azt sugallja, kórházreformot készít elő. A szakértők kétlik, hogy ez lett volna az eredeti elképzelés.