Megnéztük, mi kell a Tisza győzelméhez: a falusi szavazók dönthetik el a választást

Belpol

A Fidesz hagyományosan erős a kistelepüléseken, országos eredményéhez képest a 3000 fő alatti településeken rendszeresen jobban teljesít. A Tisza győzelmének kulcsa is a falusi többségű választókerületek elnyerése lehet. 

Noha széles körben erősödik az a vélemény, hogy az ellenzék (lényegében ez a Tisza Pártot takarja) győzelmének már csak az aránya a kérdés, valószínűleg még semmi nem dőlt el a szűk egy év múlva esedékes parlamenti választással kapcsolatban. A közvélemény-kutatási adatok – köztük a jó ideje feltűnően nem publikált Fidesz-pártiaké –, továbbá a kormányoldal növekvő zavarodottsága és egyre erősödő erőszakossága ezt a reményt táplálja, de a valóság inkább az, hogy várhatóan ismét a legkisebb településeken fog eldőlni a verseny kimenetele.

Egyelőre arra sincs meggyőző bizonyíték, hogy mindenütt megrendült volna a Fidesz évtizedes betonba öntött támogatása. A magyar választási rendszer ugyanis erősen aszimmetrikus, ez lényegében azt jelenti, hogy leginkább a 106 országgyűlési egyéni választókerületben (oevk) dől el a verseny a pártok között. Aki ezekben jelentős többséget szerez, az elviszi a parlamentet is. A legkisebb településeken az egy évvel ezelőtti EP-választáson a Fidesznek 25-37 százalékos előnye volt, vagyis a Tiszának ezek közül kell minél többet átállítania a győzelméhez, a Fidesznek pedig ezekre, és még legalább 30 oevk-ra kellene koncentrálnia a hatalom megtartásához.

Nyugodt semmiképpen nem lehet a Fidesz, minthogy a közvélemény-kutatások hosszú hónapok óta ugyanazt mutatják: a Tisza helyenként magabiztos előnnyel vezet előttük. A legfrissebb, a Republikon Intézet felmérése a teljes népességben 32-27 százalékos arányt mutat, a pártot választók közt 41-34, a magukat biztos szavazóknak mondóknál 43-34 százalékot, a Tisza javára. Érdemes azonban óvatosságra inteni azokat, akik már szinte eldőltnek látják a versenyt, mert ezek a mérések inkább csak az országos hangulat alakulását mutatják valamennyire pontosan, miközben a választás végeredményét elsősorban az oevk-k alakítják.

A 199 fős parlamentben 106 hely múlik az egyéni választókerületek eredményein, a legutóbbi alkalommal, három éve a Fidesz ezekből 87-ben győzött. Természetesen azt a legnehezebb megtippelni, hogyan áll a két nagy tömb ezeken a helyeken, de az tudható: a győzelemhez minimum 54 oevk-t meg kell nyerni.

Kovalcsik Tamás választásiföldrajz-szakértő a tavalyi EP-választási eredményt a 21 Kutatóközpont áprilisi felmérésével (Tisza: 51, Fidesz: 37 százalék) korrigálva végzett számításokat, ez alapján a Tisza 85 egyéni mandátumot szerezne, a Fidesz csak 21-et. Ezzel Magyar Péter pártjának meglenne a kétharmados többsége 133 mandátummal, a Fidesz pedig csak 65 helyet szerezne. A 199-ik képviselő a nemzetiségi szószóló lenne, és sem a DK, sem a Mi Hazánk nem kerülne be a parlamentbe.

A szakértő viszont hangsúlyozza, hogy – ahogy a korábbi eredmények alapján is tudható – a háromezer fő alatti kistelepüléseknek lesz döntő jelentőségük 2026-ban is. A települések közel 85 százaléka tartozik ebbe a kategóriába, viszont a lakosságnak mindössze 23,9 százaléka. Több mint 2500 településről beszélünk, amelyekben átlagosan legfeljebb 700 szavazó él, a kistelepülések felében pedig 500-nál is kevesebb. Nem véletlen tehát, hogy mindkét nagy tömb már most aktívan kampányol ezeken a területeken is. A Tisza hirtelen ötletben fogant félországjárása át Romániába is számos ebbe a körbe tartozó településen vezetett keresztül.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.