Megnéztük, mi kell a Tisza győzelméhez: a falusi szavazók dönthetik el a választást

Belpol

A Fidesz hagyományosan erős a kistelepüléseken, országos eredményéhez képest a 3000 fő alatti településeken rendszeresen jobban teljesít. A Tisza győzelmének kulcsa is a falusi többségű választókerületek elnyerése lehet. 

Noha széles körben erősödik az a vélemény, hogy az ellenzék (lényegében ez a Tisza Pártot takarja) győzelmének már csak az aránya a kérdés, valószínűleg még semmi nem dőlt el a szűk egy év múlva esedékes parlamenti választással kapcsolatban. A közvélemény-kutatási adatok – köztük a jó ideje feltűnően nem publikált Fidesz-pártiaké –, továbbá a kormányoldal növekvő zavarodottsága és egyre erősödő erőszakossága ezt a reményt táplálja, de a valóság inkább az, hogy várhatóan ismét a legkisebb településeken fog eldőlni a verseny kimenetele.

Egyelőre arra sincs meggyőző bizonyíték, hogy mindenütt megrendült volna a Fidesz évtizedes betonba öntött támogatása. A magyar választási rendszer ugyanis erősen aszimmetrikus, ez lényegében azt jelenti, hogy leginkább a 106 országgyűlési egyéni választókerületben (oevk) dől el a verseny a pártok között. Aki ezekben jelentős többséget szerez, az elviszi a parlamentet is. A legkisebb településeken az egy évvel ezelőtti EP-választáson a Fidesznek 25-37 százalékos előnye volt, vagyis a Tiszának ezek közül kell minél többet átállítania a győzelméhez, a Fidesznek pedig ezekre, és még legalább 30 oevk-ra kellene koncentrálnia a hatalom megtartásához.

Nyugodt semmiképpen nem lehet a Fidesz, minthogy a közvélemény-kutatások hosszú hónapok óta ugyanazt mutatják: a Tisza helyenként magabiztos előnnyel vezet előttük. A legfrissebb, a Republikon Intézet felmérése a teljes népességben 32-27 százalékos arányt mutat, a pártot választók közt 41-34, a magukat biztos szavazóknak mondóknál 43-34 százalékot, a Tisza javára. Érdemes azonban óvatosságra inteni azokat, akik már szinte eldőltnek látják a versenyt, mert ezek a mérések inkább csak az országos hangulat alakulását mutatják valamennyire pontosan, miközben a választás végeredményét elsősorban az oevk-k alakítják.

A 199 fős parlamentben 106 hely múlik az egyéni választókerületek eredményein, a legutóbbi alkalommal, három éve a Fidesz ezekből 87-ben győzött. Természetesen azt a legnehezebb megtippelni, hogyan áll a két nagy tömb ezeken a helyeken, de az tudható: a győzelemhez minimum 54 oevk-t meg kell nyerni.

Kovalcsik Tamás választásiföldrajz-szakértő a tavalyi EP-választási eredményt a 21 Kutatóközpont áprilisi felmérésével (Tisza: 51, Fidesz: 37 százalék) korrigálva végzett számításokat, ez alapján a Tisza 85 egyéni mandátumot szerezne, a Fidesz csak 21-et. Ezzel Magyar Péter pártjának meglenne a kétharmados többsége 133 mandátummal, a Fidesz pedig csak 65 helyet szerezne. A 199-ik képviselő a nemzetiségi szószóló lenne, és sem a DK, sem a Mi Hazánk nem kerülne be a parlamentbe.

A szakértő viszont hangsúlyozza, hogy – ahogy a korábbi eredmények alapján is tudható – a háromezer fő alatti kistelepüléseknek lesz döntő jelentőségük 2026-ban is. A települések közel 85 százaléka tartozik ebbe a kategóriába, viszont a lakosságnak mindössze 23,9 százaléka. Több mint 2500 településről beszélünk, amelyekben átlagosan legfeljebb 700 szavazó él, a kistelepülések felében pedig 500-nál is kevesebb. Nem véletlen tehát, hogy mindkét nagy tömb már most aktívan kampányol ezeken a területeken is. A Tisza hirtelen ötletben fogant félországjárása át Romániába is számos ebbe a körbe tartozó településen vezetett keresztül.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.