Megrovásban részesítette a Pécsi Ítélőtábla csütörtökön Heindl Péter pécsi jogászt, mert bűnösnek találta folytatólagosan elkövetett rongálás vétségében – tudósított a Népszava.
Heindl 2022-ben jogi eszközökkel próbált harcolni azért, hogy a kormány távolítsa el az ellenzéki pártokat és elveket lejárató óriásplakátjait. Arra hivatkozott, az államnak semlegesnek kell maradnia, a kormány hirdetései törvénysértőek. Bejelentést tett ez ügyben a Nemzeti Választási Bizottságnál, az ügyészségen, a Kúrián, az Alkotmánybíróságon, ombudsmanhoz is fordult, de beadványait érdemi cáfolat nélkül elutasították.
Heindl ezután elkezdte átfesteni a kormányplakátokat, nyíltan. Amikor nem vették észre a tettét, ő jelentette fel önmagát.
A „Védjük meg a gyerekeket!” feiratú plakátra például odaírta: az „oroszoktól”, „Putyintól”, „Kaletától”. Azt is odaírta egy papíron, hogy a kormány jogsértést követ el ezekkel a plakátokkal, mert beavatkozik a választási kampányba.
Az ügyészség azzal vádolta meg Heindlt, hogy 21 óriásplakátot rongált meg. Ő azt mondta, ennél többet egészített ki a maga eszközeivel. A bíróságon azzal érvelt, hogy az ország sorsát befolyásoló súlyos jogsértésre hívta fel a figyelmet, cselekedete pedig szerinte nem veszélyes a társadalomra, tehát bűncselekményt nem követett el.
A bíróság azonban úgy ítélte meg, hogy a véleménynyilvánítási alapjogra hivatkozva nem lehet más tulajdonában – a kormány plakátjaiban – kárt tenni.
A Pécsi Járásbíróság első fokon próbára bocsátotta a jogászt, a Pécsi Törvényszék megrovásban részesítette. A fellebbezés nyomán most az ítélőtábla jóváhagyta a törvényszék határozatát, és ez már jogerős ítélet.
Heindl Péter a tárgyalóterem előtt azt mondta, ezután is át fogja festeni azokat a plakátokat, amelyeket törvénysértőnek gondol, és a strasbourgi nemzetközi bírósághoz fordul jogorvoslatért.
A lap emlékeztet, hogy ha tényleg újból plakátot rongál, visszaesőként akár elzárással is büntethetik. Erről az a véleménye a jogásznak, hogy ha bezárják, azzal csak nagyobb figyelmet kap a tiltakozása.
Heindl korábban egy civil szervezetnél dolgozott. Amikor olyan információt kapott a Belügyminisztérium háza tájáról, hogy az állami közvetítéssel odaítélt uniós támogatások elmaradhatnak, ha a szervezet munkatársa nyíltan kritizálja a kormányt, Heindl inkább felmondott, hogy miatta ne szenvedjenek hátrányt mások. Azóta korábbi fizetése feléért kántorként dolgozik.