Mégse kell a Rogánhoz közel állt belvárosi üzletembernek a kastély Rogánné falujában

Belpol

Az erről szóló cikkeink közlése után nem sokkal megvált a dédestapolcsányi Serényi-kastélytól az a budapesti belvárosi üzletember, aki Rogán Antal V. kerületi polgármesterkedése idején kedvező áron vásárolt önkormányzati ingatlanokat. Májusban még felújítani akarta az épületet, augusztusban hirtelen eladta. Bár a műemlék kastély tulajdonosai változnak Dédestapolcsányban, a szándék nem: az új földesúr restaurálja a rég volt birtokot, amihez októberben újabb legelőt csatolt.

Minőségi földterülettel gazdagodott az a történelmi birtoktest, amelyet a dédestapolcsányi kastély környezetében állít helyre a falu új, a főváros V. kerületéből érkező földesura. A nyáron megvásárolt 12 földterület mellé októberben 3839 négyzetméter első osztályú minőségű legelőt vásárolt a belvárosban vendéglátással foglalkozó üzletember egy magántulajdonostól.  

A Narancs.hu korábban megírta: Dédestapolcsányban a nyár elején kezdte begyűjteni a Serényi-kastély közelében lévő földeket Sztanó Tamás, miután a kastélyt megvásárolta egy másik belvárosi üzletember.

A Dunai Fedélzet Vagyonkezelő Zrt. májusban vette meg a Serényi grófok eklektikus stílusban épült 5 ezer négyzetméter alapterületű kastélyát a hozzá tartozó 5 hektáros parkkal. A faluban az adásvételnek azzal ment híre, hogy a kastély új gazdája maga Rogán Antal, akinek felesége, Rogán Barbara Dédestapolcsányba való. A vevő azonban nem a miniszterelnök kabinetfőnöke volt, hanem a Dunai Fedélzet mögött álló Fintha-Nagy Ádám ügyvéd-üzletember, aki anno félmilliárd forintért jutott önkormányzati ingatlanokhoz átlagosan 30 százalékos árengedménnyel azokban az években, amikor Rogán Antal vezette az V. kerületi önkormányzatot. A kastély adásvételében Sztanó és Fintha-Nagy érdekeltségei között szinte szimbiotikus kapcsolat bontakozott ki. Elsőként Sztanó résztulajdonában álló, a Bazilika környékén olasz éttermet működtető Le Roy. Co. Kft.-je jelentkezett be a kastélyért. Arra vételi jogot szerezve 2019 augusztusától 2020. decemberig tartotta a kezét a műemlék épületen, ennek köszönhetően más nem tudta megvásárolni. A fordulat idén májusban következett be: Sztanóék lemondtak vételi szándékukról, átengedve a kastélyt Fintha-Nagy cégének. Ennek okáról kérdeztük a Le Roy társtulajdonos ügyvezetőjét, Sztanó Tamást, de nem reagált megkeresésünkre.

Sztanó azonban nem lépett le a színről; ellenkezőleg, a kastély köré földeket kezdett gyűjteni Dédestapolcsányban, annak is köszönhetően, hogy két évvel korábban a bejegyzett főldművesi státuszt is megszerezte. Tizenhétmillió forintból 12 ingatlant, összesen 5,6 hektárt vásárolt fel, az októberben megvett legelő 1,2 millió forintba került. A földvásárlási szerződésekben nem rejti véka célját, a kastély felújításával együtt visszaállítani a régi birtokot, amennyire csak lehetséges. „Egy integrált, fenntartható, a helyi viszonyokat figyelembe vevő, és azok közé szervesen illeszkedő, életképes, a kastélyhoz tartozó korábbi történeti birtoktest legalább részbeni visszaállításával létrejövő komplex mezőgazdasági egységet” létrehozni – olvasható valamennyi szerződésben.

Az októberi adásvétel során is biztosította az eladót, hogy a kastélyt megveszi,

mivel „részesedéssel rendelkezik egy olyan magyarországi gazdasági társaságban, amely meg kívánja vásárolni az ingatlan közelében található műemlék ingatlant”.

A dédesi kastély megvásárlásáról és a birtoktestet visszaállító új földesúr érkezéséről szóló nyári cikksorozatunk újabb fordulattal folytatódott:

Fintha-Nagy úgy döntött, megszabadul frissen vásárolt kastélyától, amelynek még júliusban elkezdhette teljes körű felújítását.

Augusztus elején Sztanó és üzlettársa, Lefkovics György egy másik, a Le Roy Kft.-vel azonos Október 6-a utcai címen működő vendéglátós vállalkozásával megvásárolta Fintha-Nagytól a kastélyt. Az Arany Sas Vendéglátó Kft. augusztus 11-én kérte a földhivataltól a kastély tulajdonjogi változásának bejegyzését. Figyelemre méltó, hogy nem a zászlóshajó Le Roy Kft. lett a vásárló, amely 2020-ban 1,4 milliárd forintos forgalmat produkált, eszközeinek, technológiáinak fejlesztésére pedig 95 millió forint EU-s finanszírozású támogatást kapott. Helyette az 54 milliós forgalmat és szerény 1,4 millió forint nyereséget hozó Arany Sas Kft.-vel vágtak a kastélyprojektbe, amelynek összköltsége a vásárlással, felújítással, berendezéssel együtt jóval meg fogja haladni az egymilliárd forintot. Szükséges is volt pénzügyi támaszt találni; ez a Gránit Bank lett, ami novemberben jelzálogjogot jegyeztetett be az ingatlanra.

A fordulatos birtokrestaurációs történetben Fintha-Nagy mindössze három hónapig lehetett a XIX. század végén épült historizáló kastély tulajdonosa. Távozása annál is inkább váratlan, mert befolyását, gazdasági potenciálját jelzi, hogy nemcsak Rogánhoz állt közel, de a miniszterelnök veje, Tiborcz István egyik szállodás érdekeltségébe is beverekedte magát, amely balatoni hoteleket vett meg. A három éve bennfentes tőzsdei kereskedés miatt vele szemben folyó per tárgyalásán a Fővárosi Törvényszéken nem tudta felsorolni ingatlanjait, ezért nem nyilatkozott vagyoni helyzetéről. A Dunai Fedélzet ügyvezetőjének májusban küldött válaszai is elköteleződését mutatták a kastély iránt. Megtudtuk tőle, hogy Fintha-Nagy saját pénzéből vette, a felújításába a cégcsoportja is beszállhat, hasznosítására különböző opciókat vizsgálnak. „Az mindenképpen célunk, hogy az ingatlan állaga, állapota méltó legyen a szebb napokat látott hajdani külső képéhez és a hagyományaihoz” – közölte Moór Sándor, a DF ügyvezetője, aki újabb, Fintha-Nagy szándékaira vonatkozó megkeresésünkre már nem reagált. A kastély felújítása már tulajdonlása és tulajdonszerzési ambíciói nélkül folytatódik. A belső helyreállítás után felállványozták az épületet, éppen ezekben a hetekben hozzák új tető alá.

 
Fotó: A szerző felvétele

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.