A Mol hulladékgazdálkodási cége, a MOHU terve szerint megszűnne a házhoz menő lomtalanítás Budapesten, jövőre már csak kerületenként néhány gyűjtőponton, egy évben néhány napon át lenne lehetőség a lakossági hulladék lerakására – írja a Szabad Európa.
Mint ismert, az eddigi gyakorlat az, hogy a budapestiek évente egyszer a házuk, lakásuk elé kitehetik a fölöslegessé vált (és nem veszélyes) nagydarabos hulladékot, amit a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) munkatársai kukásautókba pakolnak és elszállítanak.
A lap több, egymástól független forrásból viszont úgy értesült, hogy a Molhoz tartozó MOHU jövőre alapvető változást vezetne be a lomtalanításban: 2025-től már kerületenként csak néhány gyűjtőponton folyna a hulladék begyűjtése, ide pedig a lakóknak maguknak kellene valahogy elszállítaniuk a kidobni kívánt lomot. Ez praktikusan úgy nézne ki, hogy a MOHU előre értesítené egy-egy kerület lakóit, hogy egy adott időszakban a kerület néhány közterületén (jellemzően parkolókban) áll majd néhány kukásautó, amelyekbe a kukások bepakolják és elszállítják. Ha valaki nem képes megoldani, hogy elszállítson vagy elszállíttasson mondjuk egy kitört lábú asztalt vagy elnyűtt kanapét, annak a jelek szerint a nyakán fog maradni.
A lapnak a Fővárosi Közterület-fenntartó egyik illetékese arról beszélt, hogy szerintük nincs ok változtatni a már bevált gyakorlaton, mert az FKF-nek nem okozott gondot a lomtalanítás megszervezése és lebonyolítása, van hozzá elegendő kapacitásuk. Elmondása szerint a MOHU arra hivatkozik, hogy az új rendszer olcsóbb lesz, az illetékes szerint viszont azért, mert az emberek nagy része egyszerűen nem fogja tudni elvinni a lomjait a gyűjtőpontokra, így sokkal kevesebb kukásautó és kukás kell majd a korábbiakhoz képest. Emellett szerinte a változtatástól többen fognak majd illegálisan is megszabadulni a lomoktól.
Volt olyan kerületi polgármester, aki azt mondta, egyeztetett velük a MOHU, mások számára azonban újdonság volt az ötlet, de egyaránt elutasították az ötletet.
Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármester úgy nyilatkozott, értesült a tervről, de rossznak és átgondolatlannak tartja, mert így sokan nem fogják kidobni a lomokat, az újfajta lomtalanítás pedig szerinte nagyobb gondot is okozna az eddiginél, és szerinte is többen fognak illegálisan szemetet lerakni. „Ezúton is kérem a MOHU-t, hogy gondolja át, szükség van-e egy jól működő rendszer megszüntetésére” – mondta.
Szász József XVI. kerületi fideszes alpolgármestert is tájékoztatták a lomtalanítás átszervezésének szándékáról; elmondása szerint erről lesz még egyeztetés januárban is, de szerinte is jól működik a házhoz menő lomtalanítás.
Az Újbudát DK-s színekben vezető László Imre elmondása szerint egy hónapja kereste meg a MOHU az önkormányzatokat a lomtalanítás átlakításának tervével, akkor Újbuda, ahogy a legtöbb önkormányzat, tiltakozását, illetve kétségeit fejezte ki a tervvel kapcsolatban, a polgármester szerint sem szolgálná ez a budapestiek érdekeit. Úgy tudja, a XI. kerületben 3-5 helyszín lenne kijelölve, szerinte egy ilyen nagy lélekszámú városrész esetében teljesen elfogadhatatlan. „Újbuda polgármestereként tiltakozom az elképzelés ellen, amely a kerület lakói számára semmilyen előnnyel, kizárólag hátrányokkal járna” – írta.
Horváth Tamás, a XVII. kerület fideszes polgármestere viszont nem is hallott a tervről, pedig más kérdésekről egyeztetett a MOHU-val, de közölte, hogy amennyiben ez a MOHU álláspontja, nem tudja elfogadni.
Őrsi Gergely II. kerületi polgármester azt mondta, bízik benne, hogy nem valósul meg a lomtalanítás ilyen átalakítása; a kerületben kipróbált gyakorlatokat javasolta inkább, például hogy több helyen, jellemzően sétálóutcákban konténerbe tehették a lakók a lomokat, vagy hogy a kerület külső részein előre egyeztetett időpontban tartanak házhoz menő egyéni lomtalanítást, így nem jelennek meg egyszerre a lomok a közterületen.
A Fővárosi Közgyűlésben a Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottság foglalkozik a lomtalanítással. A testület elnöke, Vitézy Dávid szintén ellenzi a változtatást; szerinte csak akkor lehet a lomtalanítás mai, bevált rendszerén változtatni, ha a szükséges társadalmi egyeztetések megtörténtek, és ezek alapján az intézkedés a budapestiek nagy többségének támogatását élvezi – ez azonban jelenleg nem biztosított.