Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón arról beszélt, szerinte reális esély van arra, hogy legalább karácsony napjaiban tűzszünet életbe léphet Ukrajnában – annak ellenére, hogy az ukránokkal nem egyeztettek erről. Gulyás arról beszélt, hogy bár korábban csak a Vatikán és Magyarország akarta a békét, most már az amerikai elnökválasztás eredményének köszönhetően egyre többen.
Gulyás elmondása szerint Orbán Viktor miniszterelnök ezzel kapcsolatban folytatja a "békemisszióját", Ferenc pápával, Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel találkozott, Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is beszélt. Gulyás hangsúlyozta, hogy legyen előbb tűzszünet, akkor lehet békefeltételeket kidolgozni, legyen fogolycsere, és legalább karácsony napjaiban szeretnének tűzszünetet.
Kérdésre Gulyás elmondta, nincs tervben az, hogy Orbán Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is találkozna, de a lehetőségtől nem zárkóznak el. Orbán korábban arról írt, hogy Zelenszkij az oka annak, hogy nem lesz karácsonyi tűzszünet, mert elutasította a tűzszünetet, azonban ezt az ukránok később cáfolták. Gulyás elmondása szerint viszont Orbán beszélt Putyinnal, ezután Szijjártó Péter külügyminiszter tájékoztatta az ukrán elnöki hivatalt és a külügyet – bár az ukránok szerint ez sem igaz. Gulyás azt mondta, nem mondanak igazat.
Gulyás azt is mondta, nem tudják, mi az oroszok katonai célja. Egy ponton azt is mondta, hogy a gátlástalan amerikai jelenlét hozzájárult a háború kirobbanásához, és hogy ha az oroszok Mexikóban lettek volna olyan mértékben jelen, mint az amerikaiak Ukrajnában, az Egyesült Államok sokkal korábban lépett volna.
Arról, hogy egy esetleges európai ukrajnai békefenntartó akcióban részt venne-e Magyarország, Gulyás azt mondta, Ukrajna NATO-tagsága nem reaális opció, még a "nyugat-német" megoldással (vagyis az ország megosztásával sem), de a háború után biztosan kell majd garanciákat adni, béke esetén pedig Magyarország mindennel szívesen hozzájárul majd ennek fenntartásához, de katonai mozgásokról csak az Országgyűlés dönthet.
Arra a kérdésre, hogy Orbán ott lesz-e Trump beiktatásán, Gulyás azt mondta, nem szoktak magasrangú külföldi vendégeket meghívni az elnöki beiktatásra (bár sajtóhírek szerint a kínai elnököt például meghívták).
Gulyás beszélt arról is, hogy nemzetbiztonsági vizsgálat zajlik azzal a korábban megjelent álhírrel kapcsolatban, hogy a szír elnök Budapestre menekült, amit Magyar Péter is megosztott. Gulyás azt mondta, vizsgálják, hogy ez milyen titkosszolgálati akció volt, azt akarják felderíteni, hogy a terjesztők "hasznos idióták" voltak, akiket más államok kihasználnak, vagy konkrétan titkosszolgálatok emberei. Azt is mondta, komoly munka volt cáfolni a hírt, a szír követségi dolgozók veszélybe kerültek, és megnövekedett a terrorkockázat is az álhír miatt.
Kérdésre úgy válaszolt, egy hónapon belül elkészülhet a jelentés, amelyet a nemzetbiztonsági bizottságban mutatnak majd be, a jelentésben foglalt adatoktól függ, hogy nyilvános ülésen, vagy sem. A jelentés fogja megállapítani, hogy történt-e bűncselekmény – ez nyilván Magyar Péterre vonatkozna. Az ezt firtató kérdésekre Gulyás azt felelte, Magyar korábban azt állította, hogy nem lesz EP-képviselő, és hogy a mentelmi jog ellen van, ehhez képest most EP-képviselőként a mentelmi joga mögé bújik a telefonlopási ügyben is.
Arra a kérdésre, hogy az álhír ügyében újságírók ellen is folyik-e vizsgálat, Gulyás úgy reagált, annak nincs jelentősége, hogy újságírókról van-e szó, mert nemzetbiztonsági kérdéseknél ez nem számít, ha valaki bűncselekményt valósít meg. A Pegasus-botrányra visszautalva azt is mondta, "semmilyen olyan eszközzel a magyar állam újságírókkal szemben nem él, mint amivel a nyugati országok", és attól, hogy valaki újságíró, még nem élvez külön védelmet, ugyanúgy le lehet hallgatni.
Kérdésre azt is mondta, a kormány reméli, hogy Szíriának olyan vezetése lesz, ami a szíriai népnek a legjobb, ez kétségkívül nem így volt az utóbbi években. Hozzátette, előfordult már, hogy diktátorok bukása után még rosszab lett, ezért most "drukkoljunk annak, hogy a szíriai nép szabadon és biztonságban élhessen". A damaszkuszi magyar nagykövetség újranyitása attól függ, hogy mi lesz majd Szíriában.
Gulyás nemmel válaszolt arra, hogy a bukott szír elnök bukása előtt felvette volna a kapcsolatot Orbán Viktorral.
Ezután a költségvetésről beszélt, mondván jövő héten pénteken fogadhatják el a 2025-ös költségvetést. Remélik, hogy jövőre is folytatódhat a dinamikus béremelés, cél emellett a családok támogatásának növelése, a gyerekek után járó adókedvezmények megduplázása, a kkv-k támogatása a Demján Sándor Terv keretében, a rezsicsökkentés megvédése, a nyugdíjak biztosítása, az ország biztonságának garantálása.
Szólt a 21 százalékos pedagógus-béremelésről, megemlítette a közszolgálatban dolgozók, a vízügyi ágazatban dolgozók és az igazságügyi dolgozók tervezett béremelését is.
Gulyást kérdezték az inflációról is; szerinte egyhavi adat mutat csak minimális emelkedést, ezért nem olyan magas az infláció.
Arra a kérdésre, hogy az Országos Bírói Tanáccsal való megállapodás (OBT) hatalmas tiltakozást váltott ki, a megállapodást összehozó OBT elnöke pedig azóta lemondott, és emiatt nem kellene-e újratárgyalni a bírókkal kötött megállapodást, Gulyás azt mondta, nem, a kormány leült velük tárgyalni, ő nem is lát akkora tiltakozást, mint amit a média bemutat, szerinte zavarkeltési szándék volt csak, a bírói függetlenséget a megállapodás nem sérti.
Gulyás bejelentette, hogy a kormány úgy döntött, a babaváró hitel korhatárát 35 évre emeli a kormány, miután több szervezet is megkereste őket. Ez azt jelenti, hogy ha 35 éves koráig azt vállalja egy pár, hogy 5 éven belül megszületik az első gyermekük, akkor jogosult lehet a hitel felvételére.
Szóba került a Till Tamás-gyilkosság ügyében kezdeményezett törvénymódosítás, amiről Gulyás azt mondta, egyértelmű helyzetet kell teremteni, hogy ha valaki ilyet tesz, különösen kiskorú sérelmére, akkor az soha nem évülhet el. Gulyás szerint folyik jogvita az ügyben, mert az akkori jogszabályok szerint sem évülhetne el ez a bűncselekmény. A miniszter a személyiségzavar újabb tünetének nevezte azt, hogy ebben az ügyben a jogszabály-módosítást Magyar Péter a saját érdemének tartja.
A módosítással kapcsolatban kérdésre úgy válaszolt,
nem tudja elképzelni, hogy annak hatására felelősségre vonják Till Tamás gyilkosát, mert visszamenőleges hatálya a büntetőjogi jogalkotásnak nem lehet.
A módosítás egyébként olyan irányú lenne, hogy az elkövető életkorától függetlenül nem évülne el az emberölés. (A 11 éves Till Tamás gyilkosa 2000-ben, a fiú meggyilkolásakor ugyanis 16 éves volt, büntethethősége 2015-ben elévült.)
Mint megírtuk, magyar segítséggel kaphatott 100 millió eurós hitelt a boszniai Szerb Köztársaság; Gulyás arra a kérdésre, hogy mi volt a közvetítő cég, azt mondta, a Külügyminisztériumot kell erről megkérdezni.
Arról, hogy a kormány kivonulna-e a Magyar Bankholdingból, Gulyás elmondta, van ilyen terv, úgy adták el a tulajdonrészük felét, hogy annak fele a banké.
Ha a főváros nem akar eleget tenni a befizetési kötelezettségének, akkor a NAV majd inkasszálja – mondta Gulyás arra a kérdésre, hogy mi lesz, ha a főváros nem fizeti be a szolidaritási hozzájárulást.
Kérdésre szóba került a mini-Dubaj ügye is, és hogy lesz-e erről egyeztetés a fővárossal, Gulyás ebben az ügyben Lázár Jánoshoz irányította a kérdezőt.
Szóba került az is, hogy miután Varju László DK-s képviselőt jogerősen elítélték garázdaság miatt a tévészékháznál 2018-ban történtek miatt, újra kíván indulni az újpesti időközi választáson. Gulyás erről azt mondta, bár lehet amellett érvelni, hogy ha valaki egy jogerős ítélet miatt elveszti a mandátumát, akkor utána néhány évig ne indulhasson újra, ő ezt nem pártolja, szerinte a választók maguk tudnak dönteni a jelöltjeikről.
Felmerült a Digitális Állampolgárság ügye, hogy nem akarják-e elhalasztani a hagyományos Ügyfélkapu január közepi megszüntetését, erre Gulyás azt mondta, 700 ezren már letöltötték az új DÁP-alkalmazást, sokaknak van okostelefonja, sokan interneteznek, de aki ez ellen van, az előtt továbbra is nyitva áll a személyes ügyintézés lehetősége.
Gulyás igennel válaszolt arra, hogy a Belügyminisztérium heteken, hónapokon belül kiköltözik-e a Széchenyi téri épületéből. Januárban már a Várban lesz állománygyűlés a BM-ben – a belügy az eredetileg a Pénzügyminisztériumnak tervezett épületet fogja megkapni a Várban. A Pénzügyminisztérium beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba, de valószínűleg a Pénzügyminisztérium apparátusa is ki fog költözni a József nádor téri jelenlegi épületéből. Gulyás nemmel válaszolt arra, hogy azért költözne ki a BM a Széchenyi térről, mert jelentkezett egy vevő az épületért.
Szóba került az is, hogy 99 évre magánkézbe adná a kormány a budapesti pályaudvarok ingatlanait. Gulyás ezt jó dolognak nevezte, mondván, akkor üzletekért cserébe felújítanák az ingatlanokat, de a szerződésben részletesen ki kell kötni a feltételeket.
Kérdésre Gulyás arról is beszélt, ha Orbán – a korábbi évekhez hasonlóan – még az idén tart személyesen is sajtótájékoztatót, akkor szólnak időben.