Magyar Péter: Magyarország jobbat érdemel, mint 3000 tolvajt

Belpol

„Népszavazási kezdeményezéssel” jelentkezik a Tisza, és külön szólt a nőkhöz és a határon túliakhoz. Ruszin-Szendi Romulusz, Nagy Ervin, Bódis Kriszta és több tízezer szimpatizáns töltötte meg Budapest főutcáját.

Az Andrássy úton tartja március 15-i ünnepi megemlékezését a Tisza Párt. Tavaly a nemzeti ünnepen Magyar Péternek még nem volt pártja, épp csak zászlót bontott a mozgalmával, és 12 pontot hirdetett. Annak ellenére, hogy épp csak egy hónapja jelent meg a színen, akkor majdnem megnyerte a mozgósítási versenyt.

Idén már egészen biztosan ő vonzza a legnagyobb tömeget, még nagyobbat, mint a Nemzeti Múzeumnál emlékező és uszító Orbán Viktor, aki poloskának nevezett mindenkit, aki nem hajlandó a Fideszre szavazni. A Tisza Párt szimpatizánsai a Bajcsy-Zsilinszky utcai torkolattól legalább az Oktogonig, sőt az Eötvös utcáig megtöltik az Andrássy utat. Négy órakor a helyszínen tartozókodó kollégák szerint a Kodály köröndig ért a tömeg.

 
Fotó: Hecker Sára/Magyar Narancs
 

 

 
Fotó: Hecker Sára/Magyar Narancs
 

 

„Ti magatok vagytok a hősök, a Tisza hősei” – köszöntötte az egybegyűlteket Péter Petra, a speaker, miután persze felcsendül a Tisza Párt új „himnusza” is, amelyet Nagy Ervin énekel. A szervezők szeretnék, ha a résztvevők sokat posztolnának az eseményről: „Árassza el a Tisza az internetet is, szóljon minden rólunk” – kérik. Az biztos, hogy az utcákat elárasztotta a tömeg, a Nagykörúton bedugult a forgalom, a villamosokat is akadályozza a hömpölygő tömeg.

A műsor Rusznák Andrással kezdődött, aki a nyári országjáráson már szavalt a Tisza színpadán. Most Heltai Jenő Szabadság című versével hevítette a tömeget. „Tudd meg: szabad csak az, kinek / Ajkát hazugság nem fertőzi meg...” Később Sodró Eliza is szavalt, mégpedig Petőfit: „Dicsőséges nagyurak, hát hogy vagytok?”

 
Fotó: Palágyi Barbara/Magyar Narancs
 

 

 
Fotó: Palágyi Barbara/Magyar Narancs
 

 

Ruszin-Szendi Romulusz egykori vezérkari főnök, aki a Tisza egy hónappal ezelőtti kongresszusán csatlakozott az ellenzéki mozgalomhoz, a színpadon azt üzente a hatalomnak: „Ne félj – hanem rettegj!” Az egykori Honvédség-vezető ezúttal zsinóros kabátban, nemzeti színű karszalaggal jelent meg, és „hatalmi arroganciában szenvedő, a sorkatonaságot elkummantó embernek” nevezte Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi minisztert, bár a nevét nem mondta ki. „Elég volt a goebbelszi propagandából, a csinovnyikok hatalmi arroganciájából” – mondta. Van is rá oka, hogy ilyet mondjon, hiszen a Fidesz-közeli sajtó napok óta állítólagos „zsírleszívásával” foglalkozik. „Talán találnak majd olyan szakértőt is, aki azt állítja, hajbeültetésem is volt” – viccelődött.

Ruszin-Szendi szerint a honvédség átalakítása, a tapasztalt katonák elbocsátása, a büntetett előítéletű és külföldi katonák felvétele „nagyon közel áll a hazaárulás tényéhez”.

 
Fotó: Palágyi Barbara/Magyar Narancs
 

 

Bódis Kriszta, a Tisza Párt szociális ügyekkel foglalkozó arca alig tudta elkezdeni a beszédét, a tömeg azt skandálta: „Kriszta, Kriszta”. (Vele ezen a héten készítettünk nagyinterjút.) Beszédében a tudás fontosságáról beszélt, amely „nem bűn, hanem jog”, az egyetlen eszköz a zsarnokság ellen. Ahogy a felvilágosodás korában, úgy most is retteg a hatalom attól, hogy felébred a nép.

„Minden korszaknak megvannak a maga zsarnokai, és minden korszaknak megvan a maga felébredő népe”

– üzente Bódis biztatólag a szimpatizánsoknak. Szerinte a Tisza Párt sokszínűsége azért van, mert „a forradalom nem kérdezi, honnan jössz, csak azt, hogy merre akarsz menni”. A szabadság erős eszméje a legkülönfélébb embereket is összehozza.

Bódis Kriszta a nők fontosságáról is beszélt, hiszen a forradalom „nem férfiügy”. Szendrey Júlia költőt, az első magyarországi óvodák megalapítójaként ismert Brunszvik Terézt, Teleki Blankát grófnőt, a kórházalapító Kossuth Zsuzsannát hozta példaként. „A szabadság pedig árad... Áradjon!” – rímelt a Tisza szlogenére Bódis.

 
Fotó: Palágyi Barbara/Magyar Narancs
 

 

Így kezdte a beszédét Nagy Ervin színművész, aki talán Magyar Péter első szövetségese volt – tavaly ilyenkor a Nemzeti dalt szavalta ugyanitt. Ezt is felelevenítette: „Megkérdezte, van-e elég kurázsim, van-e gerincem, szívem, lelkem építeni egy jobb országot vele. Egy pillanatig nem bántam meg...!”

Ma délelőtt avatatlan, dicstelen kezek átírták a magyarság egyik legszentebb emlékét, a március ifjak 12 pontját. Innen is üzenjük, hogy nem kérünk belőle

– utalt Nagy Ervin arra, hogy Orbán Ukrajna és Brüsszel ellen uszít a saját pontjaival. A színművész előbb felolvasta az eredeti 12 pontot, „hátha a Karmelitában is meghallják”, majd a Kossuth-nótát énekelte a tömeggel.

 
Fotó: Palágyi Barbara/Magyar Narancs
 

Ezután lépett színpadra Magyar Péter, de nem fehér ingben, hanem bocskaiban, és magyar nóta kíséretében zászlót lengetett a tömeggel. Így kezdte a megszólalását: „Mit kíván a magyar nemzet? Legyen béke, szabadság és egyetértés.” Majd Széchenyi István idézte, aki szerint „Magyarország most van fordulóponton: vagy ragyogva élni fog, vagy bukik örökre.”

A Tisza Párt elnöke felidézte, hogy egy éve az Andrássy úton leszögezte, „nem vagyunk hajlandóak félni a saját hazánkban. Azóta a remény jelszava így hangzik: Tisza.”

Magyar Péter egy sor történelmi alakot és karaktert megidézett: Petőfi Sándort, A kőszívű ember fiai Baradlay Richárdját, ellenpontozásként pedig Metternich kancellárhoz hasonlította a hatalom embereit, „a rozsdás, öreg, dölyfös” Orbánt, és „reszkető, zsírporos nyaloncait”, akik újkori csatlósai lettek a forradalmat leverő orosz Paszkevicsnek.

„Nézzetek körül! Mi vagyunk a tavasz, a változás, az emberséges Magyarország arca. Mi szőjük tovább a márciusi ifjak álmát.”

 
Fotó: Palágyi Barbara/Magyar Narancs
 

„Az Orbán-dinasztia belőletek lett gazdag”

– mondta Magyar, aki szerint tízezer milliárdra teszi az Orbán-kör vagyonát. „Ma az öreg császár nem bécsi palotájában bujkál, hanem Hatvanpusztán épít magának pánikszobát”, de Magyarország jobbat érdemel, mint 3000 tolvajt - mondta Magyar Péter, és felelevenítette tervét az Út a börtönbe programról. Orbán Balázsra utalt, aki megadná magát az oroszoknak. A március ifjak szövetségéhez hasonlította a mozgalmát, és a megosztottság ellen beszélt. Orbán bezzeg arról hadovál, hogy a forradalmárok békét akartak kötni a labancokkal.

„A haza nem lehet várólistán. Ennek véget vetünk. Új a jelszó: nyergelj, fordulj!”

 
Fotó: Palágyi Barbara/Magyar Narancs
 

Magyar Péter hét pontban sorolta fel a Tisza Párt korrupcióellenes programjának javát:

  • Csatlakozunk az Európai Ügyészséghez!
  • Zéró toleranciát hirdetünk a korrupcióval szemben.
  • Önálló korrupcióellenes ügyészséget alapítunk, és külön NAV-nyomozócsoportot állítunk fel.
  • Megkettőzzünk a korrupciós bűncselekmények büntetési tételét!
  • Visszaállítjuk az igazságszolgáltatás függetlenségét.
  • Teljes vagyonelkobzást vezetünk be olyan bűncselekményeknél, ahol akár csak egy forint közpénz is érintett.
  • Húsz évre visszamenőleg az összes politikusnál és közeli családtagjainál vagyonosodási vizsgálatot indítunk.

„Vége van, elvtársak, vagy ha így jobban értitek: tovarisi, konyec!”

A Tisza elnöke hosszan sorolta az Orbán-rendszer korrupciós bűneit: Nagy Márton a kék tejföl árán akar spórolni, miközben a kormány százmilliárdokért vesz túlárazott irodaházakat Tiborcz István cégétől. „Naponta milliárdokat lopnak el a zsebetektől.”

 
 Fotó: Palágyi Barbara/Magyar Narancs
 

Magyar Péter szövetséget hirdetett határon innen és túl, falusiak és városiak, dolgozók és nyugdíjasok, nők és férfiak között, mert „nincsen jobb és bal, csak magyar.” Külön beszélt a nők helyzetéről: a szabad bábaválasztás jogát ígérte nekik, egyenlő béreket és a közügyekben való részvételt. Majd a határon túliakhoz szólt: „Segítsetek az anyaországnak!” – üzente, mert az nem lehet, hogy a zsarnokság elválassza a magyart a magyartól.

A nyugdíjasoknak a gyógyszerek áfamentességét, SZJA-mentességet és SZÉP-kártyás juttatást ígért. Továbbá azt, hogy „miután a NER-t a törénelem szemétdombjára küldtük”, letörij az orbáni inflációt, az élelmiszerár-növekedést, talpraállítják a vidéket és a mezőgazdaságot, bérlakásépítési programot indítanak, hazahozzák az uniós pénzeket, amiből „minden magyarnak 800 ezer forint jár.”

„Megszervezzük a valaha volt legnagyobb közös mozgalmat”

– jelentette be a Tisza-féle Nemzet hangja-népszavazást, amelyben többek között az alábbiakkal lehet egyetérteni:

  • a kormány biztosítson évente legalább 500 milliárd forint extra forrást az állami egészségügyi rendszer fejlesztésére,
  • az SZJA 9 százalékra csökkenjen,
  •  visszaszerzett nemzeti vagyont oktatásra, egészségügyre és vidékfejlesztésére fordítsuk,
  • 5 milliárdos vagyon felett extraadó a vagyonosoknak,
  • Magyarország maradjon az Európai Unió és a NATO tagja,
  • egy miniszterelnök legfeljebb két ciklusig maradhasson a helyén,
  • az önkormányzatok visszakapják a hatásköreiket,
  • legyen-e Ukrajna az Európai Unió tagja.

A népszavazás március 24-től április 11-ig tart, de „nem egy álságos nemzeti konzultáció, hanem valóban a nemzet hangja lesz”. Magyar Péter azt is kitűzte, hogy ez idő alatt ismét bejárják Magyarországot.

 
Fotó: Palágyi Barbara/Magyar Narancs
 

 
Fotó: Hecker Sára/Magyar Narancs
 

 

„Éljen a szabadság, éljen a haza, vesszen Haynau!”

– zárta a beszédét a Tisza Párt elnöke.

 
Fotó: Palágyi Barbara/Magyar Narancs
 

 
 
Fotó: Palágyi Barbara/Magyar Narancs
 

 
Fotó: Palágyi Barbara/Magyar Narancs
 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.