Méltatlansági eljárással buktatnák meg az ORÖ elnökét

  • narancs.hu
  • 2022. május 1.

Belpol

A javaslatot a Lungo Drom frakcióvezetője tette. Agócs János szerint mondvacsinált okokról van szó. 

Méltatlansági eljárást kezdeményeznek Agócs János, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) elnöke ellen – derül ki a Népszava cikkéből, amely az ORÖ szombati rendkívüli közgyűléséről számol be. 

A szombati közgyűlés előtt Dancs Mihály (Roma Polgárjogi Mozgalom) az ORÖ feloszlatását is indítványozta, és bár Agócs tárgyalni akart a feloszlatásról, a jelenlévők többsége végül úgy döntött, hogy egyelőre nem veszik napirendre a témát.

A közgyűlésen ifjabb Farkas László (Fiatal Romák Országos Szövetsége) azt hangsúlyozta, hogy a testületnek jó együttműködést kell kialakítania a kormánnyal, és felmerült az is, hogy Farkas Flórián visszatérne az ORÖ-be. Farkas Flórián a Lungo Drom vezetője, korábban az ORÖ elnöke is volt, egészen mostanáig pedig a Fidesz parlamenti képviselője is, ám neve súlyos gazdasági visszaélésekkel került összefüggésbe. A rendkívüli közgyűlésen részt vett Farkas Félix (Lungo Drom) eddigi parlamenti roma szószóló is, aki a lapnak viszont azt mondta, nem tud róla, hogy Farkas Flórián szeretne visszatérni az ORÖ-be. Hasonlóan nyilatkozott lapunknak Csóka János, a Lungo Drom frakcióvezetője is. 

A szombati közgyűlésen nem vették napirendre Dancs Mihálynak azt az előterjesztését sem, hogy csökkentsék az elnök és az elnökhelyettesek tiszteletdíját, és bár a jelenlévők azt megszavazták ugyan, hogy a benzinkártyával együtt elvegyék Agócs Jánostól az általa használt, az ORÖ hivatalának tulajdonában lévő gépkocsit, de az elnök szerint nem is a hivatal, hanem az önkormányzat autóját használja.

A jelenlévő képviselők többsége ugyanakkor támogatta Csóka János javaslatát, hogy

a bíróságon méltatlansági eljárást kezdeményezzenek az elnökkel szemben. 

Arra hivatkoztak, hogy Agócs nem tesz eleget tájékoztatási kötelezettségének, alapelveiben és folyamatosan sérti az önkormányzat működésének szabályait. 

Agócs János a lapnak kijelentette: mondvacsinált indokokról van szó, ezért arra számít, hogy a bíróság a számára kedvező döntést hoz majd.

Mint arról korábban beszámoltunk, az ORÖ-nek nem sikerült a választásokra roma nemzetiségi listát állítania, mert a Fidesszel szövetséges Lungo Drom megtámadta a bíróságon az ezzel kapcsolatos határozatot, az Alkotmánybíróság pedig decemberben végül nekik adott igazat. A január végi közgyűlésen, amikor ismét napirendre került a téma, Agócs János és Farkas Félix volt a két jelölt, ám 12 órás tanácskozás után sem sikerült döntésre jutni – így nem hogy roma nemzetiségi listára nem lehetett szavazni április 3-án, de nemzetiségi szószólója sem lesz a romáknak az új parlamentben

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Mi nem ítélkezünk, aki úgy érzi, hogy segít neki ez az ételadomány és rászánja az időt, annak adunk”

2014 óta kéthetente száz-százötven embernek ad főtt ételt és tartós élelmiszert Makón a Heti Betevő, a kezdeményezést önkéntesek mellett pékségek, éttermek, vállalkozók éltetik. Az ételosztásra érkezők főleg idős és rossz körülmények között élő emberek, de az önkéntesek mindenkinek adnak, aki úgy érzi, segít neki az ételadomány. 

Ungvári Tamás: A dandyt elfogadom

  • Urfi Péter

Teljesen legális, belügyi bárcával vártak a legszebb lányok – dicsekedett az író, fordító majd' tíz évvel ezelőtt, amikor egy fotó történetét is alaposan körbejárta Urfi Péter kérdésére. Idézzük fel az Ungvári Tamással készült interjút egy 2016-os lapszámból!

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.