Mit hozott az ellenzéki előválasztás első fordulója?

Menet a ködből

Belpol

Dobrev Klára és a DK jött ki a legjobban az előválasztás első fordulójából, de a második kör előtt nyitott a miniszterelnök-jelöltek versenye. Megnéztük, kik nyer­ték és kik bukták a legnagyobbat az ellenzéki erőfelmérőn.

Az informatikai rendszer kétnapos leállása és az elhúzódó szavazatszámlálás miatt csak október 1-jén hajnalban hirdették ki az ellenzéki előválasztás első fordulójának eredményeit. A 8 százalékos részvétel bőven meghaladta a várakozásokat, összesen 633 813-an szavaztak, közülük 616 512-en adtak le érvényes szavazatot a miniszterelnök-jelöltekre.

A kormányfőjelöltek versenyét Dobrev Klára nyerte közel 215 ezer szavazattal, az összes szavazat 34,76 százalékával. 7,5 százalékpontos hátránnyal Karácsony Gergely végzett a második helyen, míg harmadikként Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester futott be 20,43 százalékkal, több mint 125 ezer szavazattal. Jakab Péter a várakozásokkal ellentétben csak a negyedik helyet szerezte meg 14,1 százalékkal, a momentumos Fekete-Győr András pedig az előrejelzéseknek megfelelően utolsó lett, talán még a vártnál is gyengébb, 3,4 százalékos eredménnyel, mindössze 21 ezer vokssal.

Csúszik a második forduló is az eredeti tervekhez képest, a pártok a hétvégén abban állapodtak meg, hogy az újabb előválasztási kört október 10. és 16. között, vasárnaptól szombatig tartják. A szabályok szerint a második fordulóba az első három helyen végzett miniszterelnök-jelölt jut be, azonban szinte biztosra vehető, hogy a szavazólapon végül csak két név közül lehet majd választani. Karácsony Gergely és Márki-Zay Péter az utóbbi napokban intenzív tárgyalásokat folytattak, többféle elképzelést is bedobtak, de a vége minden bizonnyal egyikük visszalépése lesz a másik javára, keddi lapzártánkig azonban még nem derült ki, melyiküké. Az a valószínűbb, hogy végül Márki-Zay enged, Karácsony legalábbis azt nyilatkozta, csak akkor lép vissza, „ha elüti a villamos”, Márki-Zay ellenben nem akar „hiúsági kérdést csinálni” a jelöltségből, és belengette, hogy „az utolsó pillanatban elrántja majd a kormányt”. (Időközben október 8-án, pénteken Karácsony Gergely visszalépett Márki-Zay Péter javára.)

A 106 egyéni választókerületben (oevk) egyfordulós volt az előválasztás. A legtöbb körzetet, 32-t a DK nyerte, őket a Jobbik követi 29 nyertes oevk-val, az MSZP 18, a Momentum 15, a Párbeszéd 7, az LMP 5 kerületet vitt el. Két helyen a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje nyert, de nekik is meg kellett jelölni, melyik frakcióhoz csatlakoznának, ezért Bana Tibor körmendi sikerét az LMP-hez, Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi győzelmét a Párbeszédhez számoltuk. Az egyéni választókerületekről egy előzetes becslés jelent meg a 21 Kutatóközponttól, ez az LMP és a Párbeszéd várható győzelmeinek számát pontosan eltalálta, míg a DK és az MSZP felül-, a Jobbik és a Momentum alulteljesített a kutatók várakozásaihoz képest.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.