Könnygázt használt a rendőrség a Karmelitánál a kordonbontásban résztvevő tüntető diákokra

  • narancs.hu
  • 2023. április 24.

Belpol

A miniszterelnök hivatala előtt folytatódott a státusztörvény elleni demonstráció, ahol az ellenzék ismét kordont bontott, amibe a tüntetők is beszálltak.

Mint arról lapunk is beszámolt, pedagógusok, diákok és szülők, az oktatásért aggódók vonultak hétfőn 17 órától a Belügyminisztérium elé a tanárok melletti szolidaritásként és "az egyre növekvő állami elnyomás" ellen az ADOM Diákmozgalom szervezésében létrejött tüntetés alkalmából.

A pedagógusok szerint a teljes köznevelési rendszert érintő átalakítás nem alkalmas a szakemberhiány kezelésére, tovább ront a tanszabadság helyzetén és a béremelést sem garantálja megfelelően.

A vonulás, majd az azt követő néhány felszólalás után Pankotai Lili diák lépett a színpadra, aki arra szólította fel a tömeget, hogy induljanak el együtt a Karmelitához, ahol kordonbontás zajlik: a Momentum a korábbiakhoz hasonlóan újra akciózik.

(A budai Várban a Színház utcát, ahol a miniszterelnöki hivatalként funkcionáló Karmelita kolostor bejárata van, kordonokkal zárják el, a hivatalos indoklás szerint azért, mert a terület építési területnek számít, de kormánypárti politikusok minden gond nélkül áthaladnak rajta, míg mások nem léphetnek a Karmelita elé. Az ellenzék március óta több ízben is megbontotta a Karmelita kolostort védő kordont.)

 
Fotó: Palágyi Barbara 

 "A folytatás most kezdődik, ebben a pillanatban, úgyhogy gyertek velünk!

A Lánchídon keresztül indulunk, most!" – zárta beszédét.

Ezt követően a demonstrálók többsége megindult a Lánchídon át a Karmelitához.

 
Fotó: Palágyi Barbara

 
Fotó: Palágyi Barbara

 
 
Fotó: Palágyi Barbara

 
Fotó: Palágyi Barbara

 A tüntetők a Halászbástya lépcsőjén elénekelték a Kossuth nótát, majd a Himnuszt. A "Pintér, gyere ki!"-t időközben felváltotta a "Viktor, gyere ki!". A menet eleje 19 óra körül érkezett meg a Karmelitához, ahol a rendőrök sorfalat állnak a miniszterelnök hivatala körül.

"Miénk ez az ország!" – skandálták a tüntetők.

 
 
Fotó: Palágyi Barbara 

 A helyszínen a Momentum politikusai mellett megjelent Hadházy Ákos független képviselő és Komjáthi Imre, az MSZP elnöke is. 

 
Fotó: Palágyi Barbara

 
Fotó: Palágyi Barbara 

Korábban a helyszínen lévő politikusoko megpróbálták elbontani a kordont az épület elől, de némi dulakodás alakult ki a rendőrökkel, végül Hadházyt és Gelencsér Ferencet, a Momentum elnökét is kézben cipelték arrébb.

Miután a tüntetők is a helyszínre értek, a momentumos politikusok, Jámbor András független képviselő és a tüntetők nekitolták a kordont a rendőröknek, ismét dulakodás alakult ki a rendőrökkel a kordon körül, ezt követően fotóriporterünk beszámolója szerint

a rendőrség könnygázt alkalmazott, amiből jócskán kaptak a diákok is.

A Telex beszámolója szerint a lefújt diákok közül voltak, akiket a helyszínen lévő mentősök láttak el.

A 444.hu szerint egy volt pedagógus arra kérte hangosbemondón a rendőröket, hogy álljanak át. Egy dühös diák pedig a rendőrökön kérte számon, miért fújták le őket gázspray-vel.

 
 Fotó: Palágyi Barbara

 
 
Fotó: Palágyi Barbara 

 
 
Fotó: Palágyi Barbara 

 
 
Fotó: Palágyi Barbara 

 
 
Fotó: Palágyi Barbara  

 
 
Fotó: Palágyi Barbara 

Hadházy Ákos is szólt a tömeghez, aki azt mondta, a kordon törvénytelen és a hazugság jelképe, és hogy a rendőrállam építette kordont rendőrállam általi módszerekkel igyekeznek megvédeni. A képviselő arról is beszélt, hogy a feladat a jogállam visszaépítése lenne, és hogy a tanároknak, diákoknak már régen győzniük kellett volna egy rendes demokráciában. 

Elmesélte, hogy megkérdezte tőle egy alezredes, "miután ráültek a veséjére, hogy mi a terv". Hadházy azt mondta, hogy maradnak. Megerősítette, hogy ma este ott maradnak a Karmelita előtt.

 
Fotó: Palágyi Barbara 

Ezt követően politikusok adták egymásnak a hangosbeszélőt. Előbb a momentumos Gelencsér Ferenc szólt, aki szerint Orbán azt állítja, hogy a tüntetőket szolgálja. "Hogy tetszik a szolgálat?" – kérdezte. Fújolás volt a válasz.

Az MSZP-s Komjáthi Imre arra szólította fel Orbánt, hogy menjen a büdös francba és vigye a haverjait.

Majd Pankotai Lili jelentette be, hogy jövő szerdán újabb tüntetés lesz.

A tömeg azt kiabálta a rendőröknek, hogy "gyerekeket bántasz", már amikor épp nem az "Orbán, takarodj!" zúgott.

Közben rendőri erősítés érkezett. Erre hangosbemondón keresztül Pankotai Lili újra szólt: "Tudjuk, hogy féltek". De mindeközben a tömeg elkezdett oszlani.

 
 
Fotó: Palágyi Barbara 

 
Fotó: Palágyi Barbara 

 
 
Fotó: Palágyi Barbara

 

 

 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.