Az ellenzéki összefogás helyzete az önkormányzati választások előtt

Minden egész eltörött?

Belpol

Heteken át a csapból is az folyt, hogy hol esett szét a korábbi összefogás, hol nem sikerült a közös jelöltállítás. Tényleg teljes kudarcba fulladt az ellenzéki együttműködés? Az adatok nem kétségbeejtők, de hiba lenne hátradőlni.

Az utolsó pillanatban indította rá az MSZP a maga polgármesterjelöltjét a főváros VIII. kerületében Pikó Andrásra, aki szocialisták nélküli összefogással újrázna. Június 9-én Sára Botond fideszes és a szocialista Szili-Darók Ildikó mellett lesz még jobbikos kihívója is Pikónak. A kerületben tehát szétesett a 2019-es összefogás, és hogy mire lesz elég a C8 – Civilek Józsefvárosért Egyesülettel és a Szikra Mozgalommal megerősített maradék ellenzéki erő, három hét múlva kiderül. De talán többre, mint Zuglóban bárkinek.

A XIV. kerületben ugyanis nem sikerült az aktuális polgármestert, Horváth Csabát (MSZP) rábírni az előválasztásra, ő inkább kisunnyogta a megrendelt közvélemény-kutatásból a rá vonatkozó kellemetlen részeket, így Zuglóban ő a DK–MSZP–Párbeszéd hármas jelöltje lesz, de mellette indul az LMP-s Vida Attila és a momentumos Rózsa András is, utóbbit támogatja a kerület ellenzéki országgyűlési képviselője, Hadházy Ákos. Budapesten további két kerületben ment szét a 2019-es szövetség: a IX. és a XVII. kerületben, mindkét helyen a Momentum támogat mást, mint a DK és a kicsik. A Ferencvárosban a Momentum és a civilek Baranyi Krisztina mögé álltak be, az MSZP–DK pedig Gegesy Ferenc mögé. A XVII. kerületben a momentumos Gergely Bálint méri össze az erejét az összefogásos Lukoczki Károllyal. Az I. kerületben viszont mindenki besorolt az ellenzéki V. Naszályi Márta polgármester mögé.

Miskolcon és Győrben is darabokra esett minden: Győrben a DK és a Jobbik az öt éve leszerepelt Glázer Tímeát, a Momentum és az LMP a civilben újságíró Pintér Bencét támogatja. Miskolcon a Momentum és a Jobbik Varga Andrea Klárában hisz, az összes többi korábbi összefogó szervezet pedig Barkai László Lajosban. Nem volt előválasztás, így Győrben és Miskolcon is érdekes lesz a helyzet, mert amúgy egyik városban sem garantált a Fidesz-győzelem.

Többnyire nem

E példák vajon azt jelzik, hogy országosan is széthullott az a szövetség, amelyik az elmúlt 14 évben a legerősebb ellenállást tudta kifejteni a Fidesz-úthengerrel szemben? A válasz egyértelműen nem – ugyanakkor nincs komoly ok arra sem, hogy az össz­ellenzék túlzottan bizakodjon.

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint 166 olyan település van, ahol a lakosság száma meghaladja a tízezer főt, köztük a 23 budapesti kerület. Mivel kifejezetten ritka, hogy kisebb településeken pártszínekben induljanak polgármesterek vagy kép­viselők, e 166 helyet vizsgáltam meg. Megnéztem, hol indít közös jelöltet az ellenzék, hol szakadt szét a korábbi egység, és mely körzetek maradtak bármiféle ellenzék nélkül.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.