Miért vesz a kormány egy osztrák hadiüzemet?

Belpol

„Minden nagyon csendben és gyorsan történt”

Sokakat meglepett a honvédségi körökben, hogy a magyar kormány megvásárolta a Hirtenberger Defence Systems (HDS) brit-osztrák hadiipiari céget.

Márcsak azért is, mert a Honvédelmi Minisztérium munkatársai nem igen tudtak a vételről, ugyanis azt a Miniszterelnökség bonyolította le forrásaink szerint. A Magyar Narancs ezen a héten a rejtélyes bevásárlásnak járt utána.

Ízelítő a cikkből:

A HDS központja Ausztriában van, Nagy-Britanniában vannak üzemei (egyik forrásunk úgy tudja, Ausztráliában és Új-Zélandon is vannak egységei), így kérdés, hogy hol fizet adót. „Az első dolog, amit egy ilyen beruházás után megkérdeznek a magyar katonáktól a környező országok katonái: »és ti használjátok majd a megvásárolt fegyvereket?« – mondja forrásunk, aki szerint ha a feltett kérdésre nem a válasz, akkor valószínűleg nem a honvédelem fejlesztését szolgálja a befektetés.

Ugyanakkor nem feltétlenül rossz ötlet a fegyverpiacon erősíteni: a kiskunhalasi gyárról, amelyet a közelmúltban újítottak fel, például pozitívan nyilatkoztak forrásaink.

Szerintük a Bács-Kiskun megyében található üzemben cseh licenc alapján gyártott kézi lőfegyverekre, géppisztolyokra, gépkarabélyokra és a hozzájuk szükséges lőporra és lőszerre lehet kereslet. Viszont a megkérdezett szakértők úgy látják, hogy az aknavetők piacán sok a konkurens, a magyar honvédségnek pedig nincs szüksége nagy számban ezekre a tüzérségi eszközökre – igaz, némileg változhat ez a jövőben, ha a fejlesztések során létrejön egy komolyabb haderő.

Ám jelenleg „a Zrínyi 2026 program keretén belül három dandárt kell működőképes állapotba hozni. Az aknavető-szükséglet nem indokolja a gyártókapacitás megvásárlását” – mondja forrásunk.

Csak egyet lövök

Csak egyet lövök

Fotó: HDS

Ha kíváncsi arra, hogy miért alapított egy új céget az állam, miért Maróth Gáspár kormánybiztos és nem Benkő Tibor miniszter szava dönt a fegyverkezési kérdésekben, és hogy milyen átalakításokra lehet számítani a honvédelem területén, akkor vegye meg a friss Narancsot, ahol a cikket teljes terjedelmében elolvashatja.

Ha előfizetne rá, akkor azt itt megteheti.

Magyar Narancs

Nagyon sokat hoz! Fizessen elő, és ajándékba parádés kedvezményeket nyújtó Magyar Narancs olvasókártyát küldünk! Részletek Előfizetés-vásárlásáról azonnal e-mailes visszaigazolást küldünk Önnek. Ajánlatunk csak belföldi előfizetés esetén érvényes. Külföldi kézbesítési cím esetén lapunkat megrendelheti a hirlapelofizetes [at] posta [dot] hu e-mail címen. A Magyar Narancs digitális változata olvasható okostelefonon, tableten, személyi számítógépen, és a vasalón is dolgozunk!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.