"Úgy tűnik, hogy az új feladatkörökkel felruházott Belügyminisztérium két másik minisztérium segítségére szorul, mert dolgozóik a munkaidejükben nem képesek ellátni a járványhelyzetből adódó újabb és újabb feladatokat" - írja az Átlátszó.
A következtetést az Átlátszó abból vonja le, hogy miközben megkezdődött az újonnan létrehozott Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) Pintér Sándor miniszter felügyelete alá, azaz a Belügyminisztérium alá való áthelyezése, addig épp az intézményi válotzások idejére december 1. és január 15. között keresnek önkénteseket ügyeleti szolgálatra a Belügyminisztériumban és a saját dolgozóin kívül az EMMI és az ITM munkatársainak körében is.
Hozzáteszik, hogy ezzel egy időben rádásul az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) megszűnését is bejelentették, melyet december 31-ével olvasztanak be az OKFŐ-be. Az OKFŐ általános feladata (ami a veszélyhelyzet után is érvényes) az egészségügyi ellátórendszer működtetése lesz, valamint az ezekhez kapcsolódó központosított közbeszerzések irányítása.
Az Átlátszó megjegyzi, hogy kérdéses, miért lehetett szükség az egyébként szakmailag az EMMI egészségügyi tárcájához inkább tartózó OKFŐ Belügyminisztériumhoz való átcsoportosítására, ha a munka elvégzésére csak más minisztériumok dolgozóinak toborzásával van kapacitás.
Az önkéntes munka ugyanis, amire a belügyön kívül az EMMI és az ITM munkatársait is várják, kizárólag a koronavírussal kapcsolatos, a jelentkezőknek tisztában kell lenniük az Covid-19 járványügyi eljárásrendjével, a kijelölt járványkórházak alapadataival és a lélegeztetőgépekkel, védőfelszerelésekkel összefüggő információkkal. Az ügyeleti szolgálat lényege, hogy különböző jelentéseket készítsenek a munkavállalók a nap végén beérkező adatok, kivonatok alapján. A cikk szerint a jelentkezők két 12 órás műszak közül választhatnak, ugyanis az önként vállalt munkavégzésre nemcsak nappal, hanem éjszaka is van lehetőség.
Ahogy írják, az önkéntesek feladat lesz naponta követni az Operatív Törzs rendelkezéseit. hozzájárulni az információk továbbításához, a szociális intézmények és a köznevelés napi jelentéseiről összefoglaló jelentést készíteni, továbbá „az állami egészségügyi tartalék (ÁEüT) készletnyilvántartásra vonatkozó, az Állami Egészségügyi Ellátó Központtól (ÁEEK) a nap végén érkező adatszolgáltatást (készletzárás) közvetlenül az ügyeleti központ vezetője részére továbbítani.”