Enyhítheti-e a pedagógushiányt az új tanárképzési rendszer?

Morgolódunk, morzsolódunk

Belpol

Szeptembertől új, rövidebb tanárképzésben kezdik meg tanulmányaikat a felsőoktatásba frissen bekerülő pedagógusjelöltek. Az oktatók egy része attól tartott, hogy az átalakítással a kormány a középiskolai tanterv szintjére akarja „lebutítani” az egyetemi tananyagot. A gyakorlatban ez nem így lesz, de az új rendszer önmagában aligha segít az égető tanárhiányon.

„Találja ki, hol fog tanítani az egyik legtehetségesebb végzős kémiatanár szakos hallgatóm!” – fordul hozzám beszélgetésünk egy pontján Szalay Luca, az ELTE adjunktusa. „Külföldön?” – próbálkozom a kézenfekvő válasszal, de a valóság, ha lehet, ennél is lehangolóbb: kutyaiskolában.

Az ELTE Kémiai Intézetének oktatója néhány hete érdeklődött a végzős kémiatanár szakos hallgatóknál az elhelyezkedési terveikről. Előreláthatólag tizenegyen szereznek diplomát júniusban, holott gólyaként mintegy negyvenen indultak. Az idei tizenegy végzős tanárjelöltből öt-hat mondta azt, hogy a közoktatásban tervez elhelyezkedni, a többiek az ipar, esetleg a magánoktatás felé tájékozódnak. „A szóban forgó kislány talán vállal majd magántanítványokat, és halvány reményt ad, hogy azóta két alapítványi gimnáziumba azért elment állásinterjúra, de amikor megkérdeztem, azt mondta, hogy a tanári hivatásból nem tudna megélni, ezért gondolkodik kutyaiskolában. Ez eléggé megrázott, mert nagyon tudja a kémiát, élvezi a tanítást és az isten is a katedrára teremtette” – mondja Szalay Luca.

A kép országosan is hasonló. Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke szerint az elmúlt évek trendjei alapján a diplomát szerző pedagógusjelölteknek körülbelül a fele helyezkedik el a közoktatásban, és a pályakezdő tanároknak megint csak az 50 százaléka marad tartósan az iskolákban, a többiek még gyakornokként feladják, nem teszik le a minősítő vizsgát, így nem kerülnek be az életpálya Pedagógus I. fokozatába. „Ez nyilvánvalóan kevés az utánpótláshoz” – mondja Totyik. Főleg úgy, hogy a pedagógustársadalom el­öregszik, egyre többen érik el a nyugdíjkorhatárt, a pálya pedig egyre kevesebbeket vonz. Az idén 11 978-an jelentkeztek pedagógusképzésre, 8678-an jelöltek meg első helyen valamilyen tanári szakot. Ezek a számok több mint ezer fővel elmaradnak a tavalyi jelentkezési adatoktól, a 2014 és 2019 között tapasztalt felfutáshoz képest pedig még látványosabb a visszaesés (a 2016-os csúcson 20 ezren jelentkeztek pedagógusképzésre, 16 ezren első helyen).

Az újonnan felvett hallgatók szeptembertől már egy átalakított tanárképzésbe kerülnek. A legfontosabb változás, hogy a tanárképzés egységesen ötéves (10 féléves) lesz. Jelenleg a legtöbben 12 félévet tanulnak; van 10 vagy 11 féléves képzés azoknak, akik (legalább az egyik szakjukon) csak a tizedik évfolyamig szeretnének tanítani, de ezt kevesen választják. A képzés lerövidítésének nem mindenki örül az egyetemeken, mert a változtatással csökken a szakmai kreditek és ezzel a szakmai órák száma. Eddig egy kétszakos tanár 130-130 szakmai kreditet szerzett a két tantárgyából, szeptembertől ez 105-105 kreditre módosul, és ebben benne vannak a szakdolgozatért kapottak is. Ennél is nagyobb visszhangot váltott ki a kormány azon törekvése, hogy az egyetemi tanárképzést a 2020-ban elfogadott Nemzeti alaptantervhez (NAT) igazítsa.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.