Minden eddiginél részletesebb egészségügyiadat-gyűjtésre kötelezi a háziorvosokat jövő júliustól egy friss jogszabály – írja a Népszava.
A háziorvosok nem csak a pácienseik, de ráadásul azok családtagjainak kórtörténetét is kikérdezi majd. Sőt, egy szociológiai kérdéssort is végigkérdeznek, hogy mindez egy elektronikus törzskartonra kerüljön. Arra lesz majd kíváncsi a kormány, hogy a családban mikor és milyen krónikus betegségek fordultak elő, volt-e valakinek daganata, és ha igen, hány éves korban, illetve diagnosztizáltak-e allergiát, cukorbetegséget vagy magas vérnyomást a rokonságban, de az is kérdés lesz, dolgozunk-e, mennyire látjuk sötéten a jövőt, illetve dohányzási és alkoholfogyasztási szokásaink is terítékre kerülnek. A szociológiai kérdésekre nem kötelező válaszolni. A begyűjtött adatok az úgynevezett elektronikus törzskartonra kerülnek.
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térről korábban itt írtunk részletesen.
A kormányzati álláspont szerint minderre azért van szükség, hogy pontos képet lehessen alkotni a lakosság egészségi állapotáról. Korábban Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár úgy érvelt a törzskarton mellett, hogy ezekből a válaszokból lehet majd kiszámolni a valódi egészségügyi ellátási szükségletek költségeit.
A megkérdezett adatvédelmi szakértő szerint az új jogszabály „úgy szörnyű, ahogy van”, ugyanis a háziorvost törvény kötelezi az adatok továbbítására.
De az adatvédelmi szakértő szerint a betegeknek fontos tudniuk, hogy kötelező lenne előzetes adatvédelmi tájékoztatást kapni a kikérdezés előtt. „Ha a háziorvos csak előveszi a törzskartont és elkezd kérdezni előzetes felvilágosítás nélkül, azonnal fel kell állni és eljönni. Ma még a törvény úgy szól, hogy az egészségügyi adatok szolgáltatása a beteg részéről önkéntes. Arról is tudniuk kell a betegeknek, hogy a törzskartonra kerülő adataik automatikusan bekerülnek az e-egészségügyi portál e-profiljába, de a beteg ezt megtilthatja.”
(Népszava)