MSZP-székház, Tarlós-sátor: Az élet máshol van

Belpol

Lagymatagon indul az éjszaka a Köztársaság téren, noha ezúttal két politikai-választási tömörülés is itt állomásozik. A tér szélén felvert Tarlós-sátorban alig pár tucatnyi váltig elkötelezett független üldögél a padokon, s nézi az óriáskivetítőn a HírTv műsorát a kedélyesen maszopozó Csintalan Sándorral.

Lagymatagon indul az éjszaka a Köztársaság téren, noha ezúttal két politikai-választási tömörülés is itt állomásozik. A tér szélén felvert Tarlós-sátorban alig pár tucatnyi váltig elkötelezett független üldögél a padokon, s nézi az óriáskivetítőn a HírTv műsorát a kedélyesen maszopozó Csintalan Sándorral. A hangulat fesztelen, a lapunk múlt heti számában megénekelt Pesty László kampányfőnököt (az egyetlen jelen lévő prominens személyiséget) kézről kézre adogatják a rádióriporterek. A hely amúgy borivóknak való, borkorcsolya gyanánt csipsz is van a nedűhöz, csak eredmények nincsenek még. Átsétálunk a többszörös rendőrkordonnal övezett MSZP-székházba. Itt ugyancsak pang az élet, a sajtómunkások egymást kerülgetik, vagy jobb híján Juhász Ferenc tájékoztatóját hallgatják, amelyen az MSZP alelnöke derűlátásának ad hangot, s pártja nevében hitet tesz a reformok mellett. Töltekezünk az élménnyel, majd letanyázunk a bejáratnál, hogy a biztonsági őrökkel egyetemben hírül vehessük az első részeredményeket. Mellettünk egy idős pártalkalmazott heves és egyszersmind teljességgel adekvát fejcsóválásba kezd. Ezt jeladásnak fogjuk fel: vissza a Tarlós-sátorba. Itt a létszám ugyan nem változott, ám a jókedv időközben jócskán kiszélesedett: a vidéki eredményeket látva egy maroknyi lelkes fiatal tapssal és lábdobogással fejezi ki elégedettségét. Kitömtük őket! - kurjantja egyikük, s mond még mást is, ám - nem lévén kormányfő - további mondatai aligha volnának kinyomtathatók. Közben megérkeznek a Tarlós-lufik, s beszivárog a sátorba néhány öltönyös ember is a különböző jobboldali háttérszervezetektől. A főpolgármesteri verseny első eredményei reménykeltőnek tűnnek, s így az eddigi derűs halottvirrasztás némi izgalommal telítődik. Szűkül az olló! - állapítják meg többen is, s egy parádéskocsis küllemű férfiú rögvest magnum áldomást iszik. Mint kiderül, korán: az általános várakozásokhoz képest egyébiránt meglepően csekély különbség stabilnak bizonyul, s amint e vigasztalan tény nyilvánvalóvá válik, a program érzékelhetően leül. A már jó rég beharangozott Tarlós egyre csak késik, s a híveknek nincs más lehetőségük, mint hogy ötödször is megtapsolják Kósa Lajos győzelmét és Szécsi Gábor kecskeméti vereségét.

A pártházban közben dolog akad: Gyurcsány Ferenc és Hiller István tart sajtótájékoztatót. Újra átkelünk a kordonon, hogy közelről hallgathassuk Hiller István poénra kiszámítható szavait. Utána a kissé megviseltnek tetsző miniszterelnök szól mindannyiunkhoz: az ellenzéki önkormányzatoknak együttműködést ígér, meg a tudomásul vett választói kritika dacára is rezzenetlen reformpolitikát. Az összefogott beszédet követően, amelyben ezúttal kevés volt a szélsőséges manír és az államférfiúi töprenkedés, néhány, sajnos már nem ily szabatos válasz is elhangzik a miniszterelnök álmairól, álmatlan éjszakáiról, egyebekről. A pártelnökség dolgán gondolkodni kell, a köztársasági elnökkel való nyílt vita pedig föltétlen kerülendő - nagyjából ennyit tudunk meg a miniszterelnöktől, akinek esti szereplését már a helyszínen, s utóbb a tévéstúdiókban is élvvel elemezték tönkre a közpolitikai béljósok. Miért nem visel nyakkendőt a kormányfő (vajha lemond-e?), tördeli-e a kezeit, s viselkedése higgadtnak, ziláltnak vagy épp szedáltnak tekinthető? Ilyen és ehhez hasonló, a metakommunikáció mélyrétegeiben vájkáló kérdések merülnek fel a hivatásos és szintúgy az öntevékeny jeltolmácsokban. Minket viszont visszavár a másik helyszín.

A Tarlós-sátorban időközben végképp ellaposodott a cselekmény: a Gyurcsány-beszéd még valamelyest fölkeltette ugyan az egybegyűltek ellenszenvét, ám utána már tényleg csak a meddő várakozás maradt. A létszám inkább apad: az egész este kicsiny pódiumán álldigáló TV 2-s riporter például föladja, s más sajtósok sem győzik kivárni az éji homályban késlekedő óbudai városvezetőt. A rosseb marad itt tovább! - fakad ki fél tizenkettőkor egy jobbos újságíró a hátunk mögött, majd eltűnik a pesti éjszakában. Pedig ha vár még egy negyedórát, láthatná a diadalmas vesztesként bevonuló Tarlós Istvánt, aki azonmód a pódiumra is lép, hogy segítőitől környezve szóljon a végsőkig kitartó, nagyjából 80 fős tömeghez. A független főpolgármester-jelölt és fideszes listavezető talán nem tudja, hogy a sértettség a szónoki emelvényről nem jól veszi ki magát, s így az elszenvedett méltánytalanságok hosszas fölsorolásával indít. Akad belőle bőven (például lebunkózták a hajdanában latint és ógörögöt biflázó mérnökembert), s ezért nem is gratulál a megválasztott Demszky Gábornak, csak tudomásul veszi a számára kedvezőtlenül alakult eredményt. Egyúttal jelzi, miszerint nem lesz könnyű partner, s ezt - látva imponáló határozottságát és intranzigenciáját - el is hisszük neki. Minden kezdeményezést pártolni fog viszont, ami saját és támogatóinak értékrendjébe úgymond belefér - állítja, s ismerve támogatóinak szemet gyönyörködtetően változatos értékválasztásait, ez csöppet aggasztóan hangzik. Beszédének kulcsmondata viszont, mely élénk helyeslést vált ki a fegyelmezetten búsongó, a győzelemtől éppen csak elütött közönségéből, a következő: "Többé nem mondhatja senki, hogy Budapest liberális város!" Ezt még követi egy terjedelmesebb, az MDF-et inszinuáló tiráda (az MDF végképp kiiratkozott a konzervatív, de jószerivel a demokratikus pártok köréből is), majd a Queen együttes egyik slágerének dallamára s kampányfőnöke által meglapogatva Tarlós lelép. Körülöttünk néhány szedelődzködő bennfentes Tarlós jövőjét latolgatja, s általánosságban - részint sajnálkozva, részint tárgyszerűen - hamari letűnésére számítanak. Mi elhárítjuk magunktól a tippelés lehetőségét, s inkább csak szolidan, a két utolsó rendőrkordont és egy elhajolt magyarembert megkerülve hazaslattyogunk.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.