A kormány programvezetője: Nagy Imre szobrának mennie kell
nagyimre_top_story_lead.jpg

A kormány programvezetője: Nagy Imre szobrának mennie kell

  • Sz. A. A.
  • 2018. augusztus 14.

Belpol

Az még bizonytalan, hogy hová, de a Vértanúk teréről bizonyosan elköltöztetik Nagy Imre emlékművét. Wachsler Tamás, a Steindl Imre Program vezetője a Magyar Narancsnak azt nyilatkozta: már eldőlt, hogy a szobrot biztosan elköltöztetik.

A Magyar Közlöny legfrissebb számában megjelent kormányhatározatban nem szerepel tételesen Nagy Imre szobrának eltávolítása a Vértanúk teréről, így első olvasatra sokaknak úgy tűnhetett: a kormány lebegteti a kérdést.

A Magyar Narancs kérdésére Wachsler Tamás, a Steindl Imre Program vezetője azonban egyértelmű választ adott: Nagy Imre szobrát eltávolítják a térről, mivel oda visszakerül a Vértanúk emlékműve. A Nemzeti Összetartozás Emlékhelyét pedig az Alkotmány utcában alakítják ki. Nagy Imre szobrát másutt állítják fel, de az új helyszínt egyelőre nem jelölte ki a kormány.

Wachsler Tamás júliusban az Országgyűlés nemzetbiztonsági ülésén tett javaslata alapján a Jászai Mari tér lehet az új helyszín, ahová az alkotóval folytatott egyeztetés és a szükséges engedélyek beszerzése után állíthatják fel Nagy Imre szobrát. Ám ezt egyelőre nem hagyta jóvá a kormány – közölte most a Magyar Naranccsal a Steindl Imre Program Nonprofit Zrt. vezérigazgatója. – Így a szerencsétlen sorsú egykori miniszterelnök emlékművének sorsa egyelőre bizonytalan. De Wachsler szerint a válasz néhány héten belül megszülethet.

A jövőben autómentes közterületté alakuló Vértanúk terén Wachsler korábbi nyilatkozata alapján az 1936-ben felavatott és 1945 szeptemberéig a téren álló Nemzeti vértanúk emlékművét rekonstruálják majd korabeli fényképek, dokumentumok alapján. Az bizonyos, hogy a szobron helyet kapnak majd a történelmi Magyarország 1913. évi összeírás szerinti helységnevei is. A tér rendezésekor a Szabadság téri mélygarázs bejáratát is áthelyezik.

Az emlékműnek 2020. május 31-éig kell elkészülnie a térrel együtt. A térrendezésre és a szoborra összesen 5 milliárd forintot biztosított a kormány.

Demján állta a költségeket

A szoborállítás költségét egyébként annak idején nem az állam, hanem három vállalkozó állta. Demján Sándor két társával, Andrew Sarlóssal és Fejér Bélával közösen finanszírozta a szobor elkészítésének és felállításának mintegy 20 millió forintos összköltségét. A Vértanúk terén álló művet, Nagy Imre első magyarországi szobrát 1996. június 6-án, a politikus századik születésnapján avatták fel.

A szobrász, Varga Tamás egy íves hídra helyezte az életnagyságú bronzalakot, amely az Országház felé tekint. Demján 2012-ben, amikor először merült fel a szobor áthelyezése, azzal fenyegetőzött, hogyha nem kerül le a napirendről a szobor elmozdítása jelenlegi helyéről, akkor ő maga fogja elvitetni a szobrot, és újabb, méltó helyet keres neki. A kormányt ma már ez sem akadályozhatja tervei megvalósításában, mivel a nagyvállalkozó időközben elhunyt.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.