Készül az ellenzék egészségügyi programja

Nagyot sóhajtson

Belpol

Hány milliárdból lehet megújítani az egészségügyet? A pluszforrások biztosítása mellett milyen változtatásokra van szükség? Politikusokkal és szakértőkkel beszélgettünk az ellenzék egészségügyi programjáról.

Béremelés, átláthatóság, erős állami egészségügy, önálló egészségügyi minisztérium és ezermilliárd forint – nagyjából ez a lényege az ellenzék december 29-én bemutatott egészségügyi programjának. A sajtótájékoztatón a momentumos Havasi Gábor és a jobbikos Lukács László György mellett a DK-s Komáromi Zoltán volt ott – Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt utóbbit bízta meg az egészségügyi stratégia megalkotásával és kommunikálásával. Komáromi 2018-ban is hasonló szerepet töltött be, akkor az Együtt tagjaként Karácsony Gergely árnyékkormányának volt a résztvevője. Az alapvető 2018-as programpontokhoz képest sok változás nincs, eltekintve attól, hogy az állami egészségügyi ellátórendszeren belül azóta rosszabb a helyzet, és még több pénzre van szükség a rendbetételéhez.

Menetrend

A hat ellenzéki párt az előválasztás előtt összehozott egy minimumprogramot, amelyet mindenki elfogadott a jövőbeli kormányzás „közös alapjaként”. A folyamatot a Párbeszéd koordinálta, és ők a 2018-as ellenzéki programot aktualizálták szakértők segítségével. Közben alakult egy civil szakmai fórum is azzal a céllal, hogy javaslatokat tegyenek és szakmai programot alkossanak, amely aztán alkalmas lesz az egészségügy megújítására, bárki is kerüljön hatalomra. A szakértői anyag Márki-Zay Péternek is tetszett, így a civil fórum és az MZP által kijelölt Komáromi Zoltán elkezdték a közös munkát. A Párbeszéd által koordinált, illetve a másik szakértői program a legtöbb ponton érdemben nem tért el tartalmilag egymástól, a különbségeket pedig a viták során igyekeztek feloldani. Az összefésülés jól halad, hamarosan publikálásra kész állapotba kerül.

A munkát a 2018 végén megalakult Ellenzéki Együttműködés (ELEGY) egészségügyi szakbizottsága is segítette. A bizottságban, amelynek szakmai koordinátora Falus Ferenc, pártpolitikusok és szakemberek hosszabb ideje dolgoznak együtt, és arra készülnek, hogy a hosszabb, „kifejtős” szakanyagot 10 könnyen emészthető pontban foglalják össze, így szólítva meg a lakosságot és az egészségügyben dolgozókat. Megerősítette ezt Komáromi Zoltán is, hozzátéve, hogy a programalkotás több szinten és több lépcsőben zajlik. Az egészségügyi programért felelős munkacsoportban minden pártból vannak politikusok és szakértők. Ezután más szakbizottságokkal, például a szociális, oktatási vagy gazdasági bizottsággal egyeztetnek, hiszen egyes prog­ram­elemek a szociális szférát vagy az oktatást is érintik, a gazdasági bizottsággal pedig a megvalósíthatóságról és a forrásokról kell tárgyalni. Ezután az egységes kormányprogram kialakításáért felelős, Arató Gergely vezette testülethez, utána pedig a pártelnökök tanácsa elé kerül az anyag, ez utóbbi hozza meg a végső politikai döntést. Az egészségügyi programalkotás a bizottságokban dolgozók szerint a finisben jár.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.