Interjú

„Valakinek ki kell fizetnie”

Zsiday Viktor befektetésialap-kezelő az inflációról

Belpol

Az infláció, főleg a magas energiaárak tartósan velünk maradhatnak, miközben a kormány ármaximálási gesztusa cseppet sem enyhít az inflációs nyomáson. De mi gátolhatja meg az árak vágtatását?

Magyar Narancs: A 2008–2010-es válságot követő évtizedben az elemzők és az elméleti közgazdászok jó része is úgy vélte, hogy hosszú időre, talán örökre búcsút inthetünk a magas infláció veszélyének. Most viszont visszatért – mi változott? Vajon csak a koronavírus okozta válság tehet az elszabadulásáról?

Zsiday Viktor: A történetet érdemes az 1970-es évektől kezdeni: akkor volt egy igen jelentős infláció, és utána a 80-as, 90-es években a jegybanki gondolkodást az határozta meg, nehogy még egyszer előálljon ugyanez a helyzet. A jegybankárok nagyon agresszíven léptek fel akár a nagyon kis inflációs veszély ellen is. Ennek az lett a következménye, hogy infláció híján lecsökkentek az inflációs várakozások. Másrészt jött a minden korábbi szintet meghaladó globalizáció, ami nagy árubőséget eredményezett és ez dezinflációval is járt: bármilyen árut bármekkora mennyiségben nagyon gyorsan lehetett gyártani. A 2008-as válság után ehhez hozzájárult a gazdasági visszaesés, ami, szemben a mindig inflatorikus hatású fellendülésekkel, dezinflációt okozott. E három tényezőről azt gondolták, hogy nem változnak: a globalizáció örökké tart, a jegybankok nagyon kemények lesznek, a gazdaság pedig gyengélkedni fog, nem gerjeszt inflációt. Ehhez képest ezek terén is folyamatos változásban van a világ. Például 2008 óta nem erősödik a globalizáció, ráadásul a mostani vírusválság egyre inkább abba az irányba tereli a vállalatokat, hogy csökkentsék, lerövidítsék a beszállítói láncokat, közelebb vigyék magukhoz a termelést, sőt inkább otthon termeljenek.

A jegybankok 2008 óta lassan, de folyamatosan elengedték az inflációt. Emellett van egy nagy gazdasági fellendülés a világban, 2019 végén 40 éves mélyponton volt – és lesz hamarosan megint – a munkanélküliség a világ fejlett államaiban. Tehát mindhárom tényező, amelyek miatt 2008 után esetleg még azt lehetett mondani, hogy ezután nem lesz infláció, mára rendre megfordult. Azt gondolom, nincs ebben semmi meglepetés, csupán a logikus következményt látjuk.

MN: A jegybankok által kitűzött inflációs céltól sokáig elmaradt a tényleges árdrágulás – a jegybankok a cél érdekében sokszor nem szokványos eszközöket is bevetettek. Ez is hozzájárulhatott az infláció túlpörgéséhez?

ZSV: Az inflációs cél önmagában is érdekes dolog: a Fed és a nagy európai jegybankok 2 százalék körüli vagy éppen az alatti inflációt céloztak meg – de hogy miért ennyit, annak semmiféle empirikus alapja nincsen. Tudták, hogy a defláció, azaz az átlagos árszint csökkenése veszélyes a gazdaságra: az 1 százalék még nagyon közel van a nullához, akkor már legyen inkább 2 százalék – valahogy így kalkulálhattak, de ilyen erővel mondhattak volna 3-at vagy 2,6-et is. A másik problémát az okozza, hogy miként mérjük az inflációt. A két legnagyobb devizablokkot nézve látszólag ugyanarra a 2 százalékos inflációs célra lőnek, miközben az amerikai fogyasztói inflációban olyan egyharmad súllyal benne vannak a lakásárak, az európaiban viszont nincsenek benne.

MN: A magyar inflációszámítás tartalmazza az ingatlanárakat?

ZSV: A magyarban sincsenek benne, mivel mi is az Eurostat-metodológiát alkalmazzuk. Ez óriási különbség Amerikához képest. Mintha egy amerikai meg egy európai autónál is az lenne a cél, hogy menjünk 100-zal, miközben az egyik mérföld/órában a másik meg kilométer/órában számolna. Az elmúlt időszak adatai alapján egyáltalán nem vagyok meggyőződve arról, hogy a jegybanki kamatpolitika alkalmas lenne az inflációnak olyan mértékű finomhangolására, hogy mondjuk az 1 százalékos inflációt pusztán az alapkamat csökkentése révén emeljük meg 1,5 százalékra. Fordítva is igaz: egy 2,2-es infláció nem fog lemenni engedelmesen 1,6-re, amint a jegybank kamatot emelt. Nagyon úgy tűnik az elmúlt húsz év adatai alapján, hogy bár a jegybanki politika hat az inflációra, de sokkal durvábban, mint hogy általa pontos inflációs célokat érhessenek el. Emiatt a jegybankok mindenhatósága, az, hogy pontosan meg tudják határozni az inflációs célt, borzasztóan kétséges. Ráadásul nem is biztos, hogy 2 százalékon van az egyensúlyi infláció egy fejlett gazdaságban: lehet, hogy ennél kevesebb, miközben a jegybankok erőlködtek, hogy menjen még feljebb. Emiatt túlzottan alacsony kamatokat tartanak, remélve, hogy az majd felnyomja az inflációt – közben az alacsony kamatszint miatt mennek fel az ingatlanárak, de ösztönzően hat a részvénypiacokra is. Ezeknek pedig társadalmilag nagy kára lehet.

 
Fotó: Németh Dániel 

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.