A városba vezető 32-es úton lassú a haladás, sok helyen munkagépek zárják le a fél pályát. Jászberényben is szinte egymásba érnek az építkezések, felújítások, néhányat talán be kellett volna fejezni az önkormányzati választásig, bár az is lehet, hogy a dolgos munkások látványát szánták kampányelemnek.
Apátia és szeretet
Az új vásárcsarnok építése június végén kezdődött, az átadást az év végére ígérik. Az építkezés miatt a környék háborús állapotokat idéz. A leendő épület oldalfalai állnak, teteje még nincs, belül üres, a kilakoltatott piac körülötte működik sátrakban vagy a szabad ég alatt. A városháza idei kommunikációja alapján azt gondolhatnánk, hogy ez a „dolgok rendje”, csakhogy tavaly június elején a polgármester egy lakossági fórumon még arról beszélt, hogy „legkorábban októberben tudnak hozzáfogni a munkálatokhoz” – mármint 2018 októberében. Ennek ellenére sem az árusok, sem a vásárlók nem elégedetlenkednek, és úgy tűnik, a politikai helyzet sem nagyon izgatja őket, az újra kiírt választás sem meglepetés. Az járja, hogy „úgyis mindenki csal”, bár lehet, hogy a bizalmatlanság az idegennek szól. Az egyik virágárus szerint szégyen, hogy a Jobbik összeborult Gyurcsánnyal, egy középkorú nő a fideszes Szabó Tamást dicséri – „alatta szebb lett a város” –, egy idősebb viszont felháborítónak tartja a választás megismétlését, és nagyon reméli, megint lesz sok bátor és értelmes ember Jászberényben, akik „nem dőlnek be a Fidesznek”.
Az október 13-án megválasztott ellenzéki polgármesterjelölt, Budai Lóránt szerint szó sincs apátiáról. „Olyan nagyfokú szeretetet tapasztalunk, és a mostani döntés miatt olyan nagyfokú a felháborodás, hogy itt november 10-én égszakadás-földindulás lesz” – mondja lelkesen, és „kapálózásnak” nevezi, hogy megtámadták az október 13-i eredményt. Azt persze már a választások éjszakáján sejthette volna, hogy ellenfele nem nyugszik bele az eredménybe, aszerint ugyanis Budai Lóránt csak 14-gyel több szavazatot kapott, mint Szabó Tamás.
Esélyek és esélytelenek
Valószínűleg sajtótörténetet írt a szolnoki Új Néplap, amikor januárban olyan interjút közölt a jászberényi polgármesterrel, amelyben egyetlenegy kérdés nem volt, így Szabó Tamás nem fukarkodott a nagy szavakkal: úgy röpködtek a város javát szolgáló százmilliók, sőt, milliárdok, hogy az ember legszívesebben Jászberénybe költözött volna. Ráadásul a polgármester nem csak a nagyszerű jelent ecsetelte: „Fejlesztési elképzeléseink megvalósításában van némi csúszás, de amit tavaly nem sikerült elkezdeni vagy befejezni, azt az idén pótoljuk” – olvashatták az év elején a jászberényiek, és itt a polgármester vélhetően az említett vásárcsarnokra gondolt. Akkor kevesen gondolhatták komolyan, hogy Szabónak esélyes kihívója akadna. Igaz, 2014-ben a polgármester alig több mint 40 százalékot szerzett, a Jobbik és a DK jelöltje pedig 25–25-öt, de januárban elképzelhetetlennek tűnt, hogy a két párt összefogjon.
Nem kezdte ki a helyi Fideszt a márciusi botrány sem, amikor nyilvánosságra került a térség országgyűlési képviselőjének, Pócs Jánosnak a hírhedt kazános videója. (Pócs egy cigány férfit bezárt a kazánba, egy égő papírt be is dobott, majd rácsukta a férfira a kazán ajtaját.) A kormánypárt Jászberényben a szavazatok több mint 50 százalékát szerezte meg a májusi EP-választásokon úgy, hogy a „kampány” legemlékezetesebb eleme az volt, amikor Pócs leborotválta a szakállát.
Váratlanul érhette a helyi Fideszt, hogy augusztus elején bejelentették: a Jobbik, a DK, az MSZP és a Momentum támogatásával Budai Lóránt, a Jobbik helyi elnöke lesz Szabó Tamás ellenzéki kihívója. Az ellenzék létrehozta a Közösen Jászberényért Egyesületet, a Jobbik, a DK és az MSZP 3–3, a Momentum egy képviselőjelöltet adott. A közösségi oldalakon kívül más médiafelületük nem volt, míg Szabó Tamás kampányát a helyi tévé és a helyi lap mellett a megyei sajtó is támogatta. A város is inkább a Fidesz plakátjaival volt tele, amelyek ráadásul kétszer akkorák voltak, mint az ellenzékéi. Persze Budai Lórántéknak így is volt mit felemlegetni a fideszes városvezetéssel kapcsolatban – leginkább azt, hogy a polgármester 2015-ben elnyerte egy olyan, 84 négyzetméteres önkormányzati lakás bérleti jogát, amelyet rajta kívül egy nehéz sorsú háromgyerekes család is megpályázott –, de egészen szeptember elejéig úgy tűnt, hogy semmi nem zavarhatja meg az újabb fideszes sikert. Szeptemberig egyetlen országos politikus sem utazott Jászberénybe, még Semjén Zsolt is lemondta augusztus 20-i fellépését, helyette Pócs János szónokolt az ünnepen. Az egész országra kiterjedő kényszeres avatások és átadások persze itt sem maradtak el. „Tavaly tett ígéretet Jászberény polgármestere, melynek eleget téve, idén mobil öltözővel segíti a város önkormányzata a Birkózó Club tevékenységét. A klub kimagasló eredményeket ért el a tavalyi évben, így egy korszerű öltöző megérdemelt jutalom” – tudósított például augusztus 28-án a helyi televízió arról, hogy Szabó Tamás átadott egy konténert.
Viszik a porszívót
„Magyarországon a rendszerváltozás óta most a legalacsonyabb a munkanélküliség, és ebben jelentős szerepet töltenek be a jászberényi vállalatok. A Jászságban élők hozzájárultak ahhoz, hogy mára a magyar gazdaság »Európa-bajnok növekedést« tud felmutatni” – mondta szeptember 6-án Szijjártó Péter a kilencedik Jász Expo és Fesztivál megnyitóján. Öt nap múlva újabb miniszterek érkeztek a városba. Csakhogy Palkovics László és Varga Mihály nem kampányolni érkezett, hanem tüzet oltani. Hiába mondott szépeket Szijjártó, az egyik legnagyobb helyi munkáltató, a svéd tulajdonú Electrolux szeptember 10-én bejelentette: január 1-jétől megszűnik a fagyasztóláda- és porszívógyártás a városban (egy egykori Lehel hűtőgépgyárban), ezért mintegy 800 dolgozót kénytelen elbocsátani. Igaz, Varga és Palkovics is azzal jött, hogy ez nem akkora tragédia. „A városban több mint 3 ezer vállalkozás működik, így jó esély van arra, hogy egy összehangolt intézkedéssorozattal a kormány, az önkormányzat és a cégek együttműködésével (…) a létszámleépítéssel érintett emberek minél hamarabb el tudjanak helyezkedni” – mondta a pénzügyminiszter. Ezt Palkovics azzal fejelte meg, hogy a létszámleépítés ugyan „nem örömteli”, de mivel „a magyar gazdaság nagyon jó állapotban van”, bíznak benne, hogy a munkavállalók elhelyezkedése nem okoz gondot.
Azt már soha nem tudjuk meg, hogy az Electrolux lépése mennyiben befolyásolta az egy hónappal későbbi választásokat, de inkább az ellenzéknek kedvezett, és ezt valószínűleg Novák Katalinnak sem sikerült megfordítania azzal, hogy október elején Jászberényben is felavatott egy bölcsődét. Az viszont a Fidesz malmára hajtotta a vizet, hogy Budai mellett akadt két olyan további polgármesterjelölt, aki az ő esélyeit csökkentette. Az egyik Dobrosi Péter volt, a Mi Hazánk embere, a másik függetlenként az egykori SZDSZ-es Magyar Levente, aki 1990 és 2006 között vezette a várost, és aki leginkább az ellenzék ellenzékének tekintette magát: a kampányában főként a Közösen Jászberényért Egyesület azon jelöltjeit cinkelte, akik szerinte korábban önkormányzati képviselőként híján voltak az érdekérvényesítő képességnek. Az egykori polgármester arról nem beszélt, hogy ez miként derült ki kisebbségben (2014 és 2019 között tíz fideszes és négy ellenzéki alkotta a jászberényi képviselő-testületet), ám épp elegen hittek neki, mivel október 13-án a szavazatok 10,57 százalékát szerezte meg. Aligha túlzás kijelenteni, hogy e szavazatok jó részét az ellenzéktől vette el.
Ki csalt?
„Példát mutattunk a lakosságnak azzal, hogy leültünk egy asztalhoz, és azt közvetítettük a város felé, hogy nem azt kell nézni, ami elválaszt bennünket, hanem azt, ami összeköt – ez pedig Jászberény fejlődése. Ennek érdekében képesek voltunk minden egyéni és önös érdeket félretenni, és csak arra koncentrálni, hogy ennek a városnak mi a jó” – nyilatkozta a választás éjszakáján Budai Lóránt a Jászsági Térségi Tv élő adásában, Szabó Tamás pedig az elsők közt gratulált neki. A vesztes polgármester már akkor jelezte, hogy a csekély különbség miatt kezdeményezi a szavazatok újraszámolását. Egy héttel később viszont Szabó már olyan sajtónyilatkozatot ad ki, amely szerint „a választás szabályszerűsége nagymértékben sérült”. Addigra a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Területi Választási Bizottság (TVB) megsemmisítette a korábbi eredményt, és elrendelte a szavazás megismétlését. „A TVB a rendelkezésre álló nyilatkozatokat, bizonyítékokat mérlegelve megállapította, hogy az abban szereplő cselekmények olyan súlyú jogsértések, amelyek nemcsak alkalmasak arra, hogy befolyásolják a választók akaratát, de az érvényes szavazatok közti csekély különbség miatt a választás eredményét is döntően befolyásolhatták” – írták indoklásukban, de azt csak Szabó Tamás Facebook-bejegyzéséből lehetett tudni, hogy „szavazatokat vásároltak és szavazókat fenyegettek meg”, „törvényt sértve tartózkodtak a szavazókörben”, „egyes esetekben még a szavazófülkébe is bementek”, és „a mozgóurnás szavazás kapcsán, főleg a szociális otthonban, olyan súlyos jogsértések történtek, amelyek alkalmasak arra, hogy befolyásolják a választópolgár akaratát”.
„Elég furcsa, hogy ezek a kifogások nem a választás napján hangzottak el, márpedig itt nem olyan dolgokról van szó, amihez újra kellett számolni a szavazatokat” – mondja Gedei József, aki 2006 és 2010 között volt a város polgármestere, most pedig önkormányzati képviselő lett. A DK politikusa szerint mindez azért sem életszerű, mert az összes szavazókörben ott voltak a Fidesz delegáltjai, ráadásul Szabó azt például már nem írta meg a Facebook-posztjában, hogy fellebbezésében az egyik szavazatszámlálói nyilatkozat szerint a fülkébe Rácz Tamás, a Lungo Drom nemzetiségi képviselőjelöltje ment be, aki a „vele megjelent szavazóknak segített a papírok kitöltésében”. Közben pedig „a fülkéből kihallatszott egy mondat, amely konkrétan arra utalt, hogy a bent lévők a Fideszre szavazzanak”. De arról is megfeledkezett a volt polgármester, hogy a további „csalásokkal” kapcsolatban sem merül fel, hogy azokat az ellenzék követte volna el. Az egyedüli kivétel csupán az, hogy „a szavazókörbe bejött Bobák Zsolt képviselőjelölt, aki kihívott két delegáltat azzal az indokkal, hogy ebédet kínált fel nekik”.
„Az is érdekes, hogy az állítólagos jogsértéseknek a jegyzőkönyvekben nincs nyomuk; a fideszes szavazatszámlálók csak napokkal később, az eredmény ismeretében nyilatkoztak gyanús mozgásokról, befolyásolásról és egyebekről – ráadásul ezek az állítólagos jogsértések kizárólag a polgármester-választást érintették, a képviselő- és listás szavazásokat nem” – mondja. Budai Lóránt ehhez annyit tesz hozzá, hogy valóban körbejárták a szavazóköröket, de a terembe nem léptek be, csak kihívták delegáltjaikat, hogy megkérdezzék: nincs-e szükségük valamire. „Szomorú, hogy most újra leáll két hétre ez a város, de a mostani kampányunkban sem kívánunk változtatni a stratégiánkon” – mondja, és megjegyzi, ahogy korábban, úgy a következő két hétben sem nyúlnak olyan nemtelen eszközökhöz, mint az ellenfeleik. Budait látszólag nem viselte meg, hogy csalással vádolják őket. Egyébként a Szegedi Ítélőtábla sem tartalmi, hanem formai kifogások miatt utasította el a felülvizsgálati kérelmüket. Viszont az csak a következő napokban dől el, hogy a Fidesz mekkora erőket mozgósít a „csalásnarratíva” kommunikációjára, illetve hogy kiket vet be vezető politikusai közül a helyszínen. Ha ugyanis az ellenzék ilyen előzmények és a vélhetően nagyszabású mozgósítás ellenére is újra győz Jászberényben, az közel akkora presztízsveszteséget okozhat a kormánypártnak, mint a budai kerületek elvesztése.