Nem jelent meg saját fogadóóráján, így nem kapott plüssmajmot Aradszki András

Belpol

Kampányszagú népszavazást kezdeményezett Érden Aradszki András a sóskúti akkuüzem apropóján, de a helyiek nem nagyon értik, miért nem Sóskúton tüsténkedik a képviselő. Ezt egy flashmobon is megkérdezték volna tőle, de hogy hogy nem, más dolga akadt.

Húsz-harminc ember gyűlt össze csütörtök délután Érd főterén, hogy beszéljen Aradszki András képviselővel annak fogadóóráján. Ő az a képviselő, aki meggondolatlanul elment Sóskútra egy lakossági fórumra bemutatni a szlovéniai Andrada akkumulátor-feldolgozó üzemének terveit. A fórum botrányba fulladt, a dühös lakosokat náci verőemberek akadályozták meg abban, hogy részt vegyenek a fórumon. Civilek szerint a képviselőnek valószínűleg halvány fogalma sem volt arról, hogy hová megy és mi célból.

Most csütörtökön már sokkal elővigyázatosabb volt Aradszki, hiszen meg sem jelent a Polgárok Házában. Hivatalosan minden hónap első csütörtökén tart kétórás fogadóórát a képviselő, erre időzítette a Sóskúti Akkumulátorüzem ellenzői csoport is a látogatást. Öt óra előtt kezdtek szállingózni az emberek, ám hamar kiderült, hogy a képviselő épp nem ért rá, a fogadóórája pedig jövő héten lesz.

 
 
Fotó: Palágyi Barbara

A flashmobként meghirdetett esemény persze nem maradt el, a résztvevők elővették táskáikból a magukkal hozott plüssállataikat és a téren egy padra ültették őket. A játékok a gyerekeket jelképezik, akiknek az egészséges élethez való jogaik sérülhetnek a beruházás megvalósulásával.

 
 
Fotó: Palágyi Barbara
 

Gáspár Katalin, az esemény szervezője elmondta, hogy a kert végébe nem lehet egy üzemet csak úgy felhúzni, hiszen ezzel az ottani telkek, házak, lakások értéke is csökkenni fog. Mit csináljon az a család, aki felvette a csokot, és most kénytelen egy elértéktelenedett házban élni és egy akkufeldolgozó üzem mellett nevelni a gyerekét?

De miért Érden tartottak flashmobot, merülhet fel a kérdés, hiszen a beruházás nem Érden lesz, hanem Sóskúton. Egyrészt nincs az olyan messze, széljárástól függően akár egész Dél-Buda is szívhatja az akkuüzem szagát-porát, másrészt Aradszki Érden akar népszavazást kezdeményezni a témakörben. Ennek megfelelően a Fidesz által támogatott polgármesterjelölttel, Kardosné Gyurkó Katalinnal be is adta a kérdéseket a helyi jegyzőnél. A két beadott kérdésben arra kell válaszolni, akarja-e az érdi lakosság, hogy akkuüzem (gyártó, összeszerelő, feldolgozó) legyen Érden, illetve Érddel szomszédos településen.

 
 
Fotó: Palágyi Barbara
 

A civilek nem nagyon értik, mi értelme van ennek, hiszen Érd már korábban is döntött arról, hogy nem lehet ilyen üzem a városban, ezért tök értelmetlen ezt most nagy csinnadrattával elővenni. Arról nem is szólva, hogy az önkormányzati választásokig aligha lesz ebből valami, vagyis ez erősen kampánycélú ügyeskedés, semmi más. A képviselő és a polgármesterjelölt szerint a most érvényben lévő döntés egy határozat, ami nem a lakosság véleményét tükrözi, ahhoz képest a népszavazás erősebb üzenet. Kérdés, hogy kinek, hiszen az kevéssé valószínű, hogy Érd lakossága verni kezdené az ajtót, hogy nekik márpedig kell egy üzem a határba, vagyis az önkormányzat most is maga mögött érezheti a lakosság támogatását. A népszavazás azon kérdése, hogy az érdiek nem akarnak a szomszéd településen akkuüzemet, megmosolyogtató, hiszen teljes mértékben tét nélküli. Sóskúton nem lesz népszavazás, pedig Aradszkit ott is megválasztották országgyűlési képviselőnek.

Miután a téren felgyűlt húsz-harminc ember és mindenki kirakta a maga plüssállatát, érkezett a hír, hogy a képviselő Fidesz-gyűlésen van a pár perc sétára lévő művelődési házban. A flashmobot szervező Gáspár Katalin átsétált egy plüssmajommal, hátha szót tud váltani Aradszkival, a találkozóra azonban végül nem került sor.

 
 
Fotó: Palágyi Barbara
 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.