Nem lesznek sikeresek a mérsékeltek, ha lemásolják a populisták receptjét

Belpol

A hagyományos szélsőjobboldal eljelentéktelenedéséről, a populista erők felemelkedéséről szólt a Political Capital a héten tartott kerekasztal-beszélgetése, ahol az is kiderült, mit találtak fel Orbánék. Nem a spanyolviaszt.

A gazdasági válságok általában kedveznek a szélsőséges ideológiák előretörésének, de az utóbbi években a szélsőségeknél is gyorsabban tett szert népszerűségre a politikai populizmus, amit máig nehéz pontosan definiálni, de rendszerint veszélyt jelent a demokratikus rendre és a társadalmi békére. Cas Mudde holland politológus szerint a populizmus ideológia, de lehet amellett is érvelni, hogy nem több stratégiánál vagy eszköznél; akárhogy is, Trump, Bolsonaro, Orbán és más populista politikusok világnézetének mesterségesen megidézett, de központi, szinte mitikus konfliktusa a romlott elit és az igaz nép vagy nemzet között húzódik – egyetlen fontos csavarral: mindig a populista vezető definiálja, hogy ki tartozik bele a nemzetbe.

Az elmúlt évek politikai radikalizálódása szembetűnő, de újdonságot jelent, hogy

a középen álló pártok a szélre húzódnak, a szélsőségesek meg középre

– jól illusztrálja ezt a Jobbik és a Fidesz helycseréje a jobboldali spektrumon. Melyikről kell beszélnünk: a populisták vagy a szélsőségesek áttöréséről? Egyáltalán megtörténhet-e bármelyik, és hogyan küzdhetnek ellenük a mérsékeltek? Ezek a kérdések álltak a Political Capital és a Friedrich-Ebert-Stiftung kerekasztal-beszélgetésének középpontjában, amelyen Kőváry Sólymos Karin, a brnói Masaryk Egyetem politológia tanszékének PhD hallgatója és a Ján Kuciak Oknyomozó Központ újságírója, valamint Róna Dániel, politológus, a 21 Kutatóközpont igazgatója vett részt. A két szakértőt Lakner Zoltán kérdezte.

A populistákra rendszerint többen szavaznak a szegényebb, tanulatlan állampolgárok közül, ám ezt nem szabad félvállról venni a mérsékelteknek, mondta Róna Dániel. „Ez a populisták számára siker, és kudarc a nem populistáknak” – emelte ki, hozzátéve, hogy valamit mégis tanulni kéne tőlük. Később szóba került, hogy miként lehet a középen álló pártoknak kifogni a szelet a populisták vitorlájából. Kőváry Sólymos Katalin szerint nem szabad abba a hibába esni, hogy lemásolják a módszereiket, s talán még a kisebbségekről és a bevándorlásról szóló üzeneteiket is újracsomagolják: „Miért válasszák az emberek a másolatot az eredeti helyett?” Bár a beszélgetésen nem említettek hazai aktuálpolitikai példákat, ez egyértelmű célzás volt Márki-Zay Péter országos kampányára.

Lakner felvetésére, miszerint szükségképpen illiberálisak-e a populista erők, érkeztek nyugati ellenpéldák. Svédországban például a szélsőjobboldali előretörés kisebb aggodalomra ad okot, mint egy olyan országban, ahol a parlamentáris demokrácia a fékek és ellensúlyok rendszerével rosszabb állapotban van. Ezekben a fejlett országokban – Dánia került még szóba – a szélsőjobboldali vagy populista pártok akár koalíciót is kötnek a mérsékelt erőkkel. Ugyanakkor a populizmus a legradikálisabb megnyilvánulását éppen az Egyesült Államokban láttuk, amikor Donald Trump hívei az erőszaktól sem riadtak vissza a Capitolium ostrománál: „Ez még a Fideszre sem jellemző” – hangzott el. Igaz, a Fidesz nem is veszített választást az elmúlt tizenkét évben, tehetnénk hozzá.

Párttalálkozó Olaszországban - Orbán Viktor

 
Orbán Viktor miniszterelnök és Giorgia Meloni, az Olasz Testvérek (FdI) párt vezetője Rómában 2019. szeptember 21-én
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

Bár a populizmus legtöbbször a jobboldalon jelenik meg, érdekes jelenség Jakab Péter esete, aki a Jobbikból kilépve függetlenként ül a Parlamentben. Retorikája populista elemeket tartalmaz, üzenetei nagy része a baloldali spektrumon helyezhető el, ugyanakkor nem tűnik baloldalinak, „valójában ideologikusnak sem.”

Az ideológiai hajlékonyság márpedig ugyancsak populista erény,

és jellemző a Fideszre is. Előretörésük és népszerűségük növekedése arra is rámutat, hogy gyakran létező problémákra hívják fel a figyelmet. Marine Le Pennek az idei francia elnökválasztáson szerzett 41 százalékos eredménye példátlanul magas Nyugat-Európában. De a Fidesz is a migrációs válság idején szerzett brutális erőfölényt, amikor olyan megoldást kínált a menekültek kezelésére, ami a többi párt számára tabu volt. „Kérdés, hogy a standard pártok meddig radikalizálódhatnak a populisták rovására?”

Noha számos esetben a hagyományos radikális pártok felemelkedését épp az akadályozza, hogy a középen állók átveszik programjuk elemeit, általánosságban mégsem igaz ez a tendencia. Inkább kivétel, hogy a dán szociáldemokraták jobbra tolódtak bevándorlásügyben, a szlovák Igor Matovič pártja (OĽaNO) pedig szintén konzervatív álláspontot vett fel a szexuális kisebbségek kérdésében. Róna szerint a dán példa nem feltétlenül negatív: „A szociáldemokraták így megszólítottak konzervatív szavazókat, akiknek a demokratikus elköteleződésük növekedett; összességében erősödtek a demokratikus értékek.”

A beszélgetés résztvevői abban megegyeztek, a populistákra nem szabad úgy tekinteni, hogy nekik soha nem lehet igazuk. „Nem szerencsés, ha a mérsékeltek mindig az ellenkezőjét mondják.” Azt kell észrevenni, hogy azok a problémák, amiket a populisták is tematizálnak, korábban is megvoltak, „nem ők találták fel a spanyolviaszt”, de ezekre anélkül kell megoldást találni, hogy az szükségképpen a társadalmi békétlenség, a demagógia, az uszítás és a demokrácia leépítése felé sodorná a társadalmakat. És hiába tűnik úgy, a populista áttörés végül nem történt meg Európában, hiszen Le Pen, Meloni és Orbán között számos törésvonal húzódik vagy a nemzeti érdekek miatt, vagy az Európai Uniót, Ukrajnát és Oroszországot érintő kérdésekben.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.