Nemzetközi díjat nyert az Ujhelyi István által mentorált InterRail-program

  • narancs.hu
  • 2018. november 18.

Belpol

Az Innovation in Politics Award legfontosabb célkitűzése, hogy elismerjék azokat az európai politikusokat és programokat, amelyek – mint írják – „kellően bátrak az újításhoz” és amelyek a szociális egyensúly, a demokrácia, az emberi jogok európai értékeit erősítik.

Az ingyenes InterRail-bérletprogramot találta idén az egyik legjobb európai programnak egy közel ezer fős zsűri, így ez a kezdeményezés nyerte el 2018-ban az „Innovation in Politics Award”-ot, vagyis a legjobb újító kezdeményezés díját.

Az Ujhelyi István által mentorált projekt elismerését szombat este adták át Bécsben. A díjat az ausztriai székhelyű Politikai Innovációs Intézet alapította: idén közel 80 projektet neveztek a versenybe, amelyben az InterRail-program az „életminőség” kategóriában hozta el az első helyezést.

A progresszív díj legfontosabb célkitűzése, hogy elismerjék azokat az európai politikusokat és programokat, amelyek – mint írják – „kellően bátrak az újításhoz” és amelyek a szociális egyensúly, a demokrácia, az emberi jogok európai értékeit erősítik.

A „FreeInterRail” alapötlete két német fiatal aktivistától, Vincent-Immanuel Herrtől és Martin Speertől származik, akik néhány éve arra tettek javaslatot, hogy az Európai Unió lepjen meg minden európai fiatalt egy ingyenes vonatbérlettel a 18. születésnapján.

A javaslatot elsőként Ujhelyi István szocialista EP-képviselő karolta fel és támogatta a megvalósulásig. Idén nyáron már összesen tizenötezer európai fiatal jutott hozzá az ingyenes vonatjegyekhez, a hamarosan megnyíló második pályázati körben pedig újabb tizenkétezer fiatal, közöttük számos magyar élhet majd ismét a lehetőséggel.

Ujhelyi István a díjátadás apropóján úgy fogalmazott: igazi európai sikertörténetről van szó, hiszen közel hétszeres volt a túljelentkezés a program idei első kiírása során, a magyar fiatalok számára biztosított több száz helyre is jóval többen jelentkeztek. „Nem pusztán ’ingyenvonatozásról’ van szó, hanem az európai fiatalság lehetőségeinek kinyitásáról, az integráció sikeres mélyítéséről, a kultúrák közötti jobb kommunikációról. Most, amikor az Európai Unió létét és értelmét számos populista erő kérdőjelezi meg, ez egy hosszú távon érvényes és eredményes válasz lehet az európai közösségeket szétverni szándékozóknak” – fogalmazott az MSZP EP-képviselője.

A “DiscoverEU” program hosszútávú jövője biztosítottnak látszik: a következő uniós költségvetési ciklusban már évi 100 millió euró állhat a projekt kiszélesítésére.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.