Népszava: rekordot döntött az állami adósságállomány

  • narancs.hu
  • 2022. november 28.

Belpol

A lejárt adósság kétharmada a kormányhivataloknál, a rendőrségnél és a Belügyminisztériumnál halmozódott fel.

A közintézmények lejárt adóssága 120,5 milliárd forintra ugrott, mivel a költségvetési intézmények októberben gyakorlatilag nem fizethették ki a szolgáltatók, a szállítók számláit – írja a Népszava. Ezzel a kormány beállította minden idők legnagyobb tartozási rekordját, ugyanis 2013-ban 120,9 milliárd forinton tetőzött az adósságállomány. 

A lap emlékeztetett, ilyen gyors havi eladósodásra (42,1 milliárdos) még soha nem volt példa, ahogy arra sem, hogy a költségvetési intézményi körben teljes kifizetési stopot rendeljenek el, függetlenül attól, hogy az adott szolgáltatást igénybe vette-e az állam vagy sem.

Az év elején 25 milliárd forint volt a közintézmények lejárt adóssága, júliusra ez közel megduplázódott, 47 milliárd forint lett, a kövező három hónapban újra duplázódott az adósság, vagyis egyre inkább romlott a költségvetési intézmények pénzügyi helyzete. Új jelenség, hogy a költségvetési intézményeknél megjelent a körbetartozás, ugyanis ezek közül egyesek már egymás felé sem fizetnek. A közintézményeknek az áruszállítók felé van a legtöbb tartozása (75 milliárd), ezt követik a ki nem fizetett egyéb számlák 24 milliárd forint értékben, és csak harmadik helyen van a rezsitartozás 11 milliárddal.

A kormányhivatalok adóssága 11,7 milliárdra ugrott, egyetlen hónap alatt közel 5 milliárd forinttal nőtt a tartozásuk, míg a Belügyminisztérium kifizetetlen számlái ugyanennyi idő alatt nulláról 4 milliárd forintra emelkedtek. A rendőrség lejárt tartozása október végén elérte 20,7 milliárd forintot, ez 5 milliárd forintos növekedés egyetlen hónap alatt. A büntetésvégrehajtásban sem sokkal jobb a helyzet, itt 6,1 milliárd forintjukra várnak a beszállítók, ami ez 1,4 milliárdos növekedés egyetlen hónap alatt.

Az oktatásban is látványos a nemfizetés, a tankerületek adóssága egyetlen hónap alatt megháromszorozódott és 6,1 milliárd forintra ugrott, de a behajtószerv is fizetési problémákkal küzd. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal adóssága az elmúlt három-négy hónapban épült fel, és immár 4,8 milliárd forintra rúg. 

A Magyar Államkincstár jelentése szerint az 582 költségvetési intézményből 489 jelentett lejárt tartozást, vagyis a közintézmények közel 85 százaléka, ami arra utal, hogy széleskörű fizetési problémák vannak a költségvetésben.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.