Egy új törvénymódosító javaslatban azt is átírja a kormány, hogy kinek a feladata az állampolgárok szociális ellátása – szúrta ki a 24.hu egy kedden beadott salátatörvényben.
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény vonatkozó passzusa ugyanis eddig úgy szólt, hogy „a szociális ellátás feltételeinek biztosítása – az egyének önmagukért és családjukért, valamint a helyi közösségeknek a tagjaikért viselt felelősségén túl – az állam központi szerveinek és a helyi önkormányzatoknak a feladata”.
Ez a következőkben úgy módosul, hogy egyrészt mindenki magáért felelős, másrészt a hozzátartozók kötelesek segíteni rajta, ha ez sem sikerült, az önkormányzatnak és az állam által támogatott karitatív (egyébként többnyire egyházi) szervezeteknek, és végül, ha ezek közül senkinek nem sikerült segítenie a rászorulókon, akkor van csak az államnak felelőssége. Törvényszövegileg ez így hangzik:
„(1) Az egyén szociális biztonságáért elsősorban önmaga felelős.
(2) Ha az egyén a szociális biztonságának megteremtésére önhibáján kívül nem képes, abban – anyagi lehetősége és személyes képessége arányában – a hozzátartozó kötelessége segíteni.
(3) Ha az egyén megélhetése önmaga és a hozzátartozók által nem biztosítható, a lakóhelye szerinti települési önkormányzat gondoskodási kötelezettsége áll fenn.
(4) Az állami támogatásban részesülő karitatív szervezetek feladata a szociális biztonságban nem élők felkutatása és – erejükhöz mérten történő – segítése.
(5) Ha az egyén szociális biztonsága a (4) bekezdésben foglaltak ellenére nem teremthető meg, annak biztosítása az állam kötelezettsége.”