Orbán: „Az NGO-k, a Sorosok és a spekulánsok azt nézik, mit lehet kihozni a háborúból”

  • narancs.hu
  • 2024. május 3.

Belpol

A miniszterelnök azt fejtegette, hogy „háborús kormányt” akarnak létrehozni Magyarországon, ezért a kormányellenes erőket külföldről finanszírozzák.

Európa a tűzzel játszik a béke és a háború mezsgyéjén ebben a pillanatban – mondta Orbán Viktor szokásos péntek reggeli rádióinterjújában.

A Telex összefoglalója szerint a miniszterelnök felidézte, 1999-ben, amint Magyarország belépett a NATO-ba, repülőtereket kellett biztosítania ahhoz, hogy a NATO légiereje Szerbiát bombázza. Ennek ellenére Orbán állítása szerint, akkoriban személyesen járt közbe annak érdekében, hogy Magyarország kimaradjon a háborúból, ezért nem nyílt meg a front Szerbia és Magyarország között.

„Mi nem akartunk részt venni az első világháborúban sem, és nem akartunk részt venni a másodikban sem. Mind a kettőbe belekényszerítettek bennünket” – fejtegette a kormányfő, majd leszögezte: „Nem fogjuk hagyni, hogy harmadszor is belekényszerítsék Magyarországot egy háborúba.” Orbán szerint a Nyugat fokozatosan sodródik bele a háborúba, ahogy a szakciók után már a fegyverszállítás is egyre erősödik. Hozzátette: „Aggódom Európa jövőjéért.”

A miniszterelnök a háborúval kapcsolatban arról is beszélt, hogy „az amerikai elnök világosan megmondta, hogy az Ukrajnának adott fegyvertámogatással az amerikai gazdaság jól jár”, nemrég pedig újabb katonai támogatásról döntött a kongresszus.

„Itt vannak ezek az NGO-k, a Sorosok, ezek a pénzügyi spekulánsok, a zavarosban halászó emberek, akik azt nézik, hogy mit lehet a háborúból kihozni”

– fogalmazott Orbán, aki szerint a „háborús irányzat” mögött nagyon komoly üzleti, politikai és gazdasági erők mozdultak meg. Európában és Amerikában egyébként szerint „háborúpárti” kormányok vannak, és Magyarországon is kormányváltást szeretnének. Egy „háborús kormányt akarnak létrehozni Magyarországon”, a kormányellenes erőket ezért külföldről finanszírozzák. A júniusi EP-választással kapcsaolatban kijelentette:

„A békére csak az szavaz, aki a Fideszre szavaz. Ha a baloldalra szavaznak, akkor a háborúra fognak szavazni.”

 

Orbán kitért Magyarország EU-tagságának 20. évfordulójára is, amit úgy összegzett, hogy nem ilyen Európai Unióba lépett be Magyarország. „Én kampányoltam az EU-s tagság mellett 2004-ben, és ma is úgy gondolom, hogy jobb belül, mint kívül, de amikor beléptünk, akkor nem erről volt szó.” Mint kifejtette: „Hát, arról nem volt szó, hogy migránsokat fognak milliószám beengedni a kontinensre, és aki nem akarja, hogy jöjjenek, mint például mi, magyarok, azokra rá fogják kényszeríteni. Vagy arról nem volt szó, hogy ha az ember azt mondja, hogy a család az férfiből, nőből, meg gyerekből áll, akkor elnadrágolják az európai liberális médiában. Vagy hogyha egy ország beírja az alkotmányába, hogy az apa férfi, az anya meg nő, mint Magyarországon, akkor retorziókkal kell szembenéznie. Nem így nézett ki Európa.”

Orbán ezután visszatért a háborúra, mint az ország gazdasági nehézségeinek forrására. Mint mondta, a kormány a gazdasági szereplőkkel egyezkedve kíván beavatkozni a piaci folyamatokba. A miniszterelnök arra kérte Nagy Mártont, hogy „ne erőből lépjen föl. Adhatna ki éppen rendeleteket is, amivel a kormány ezt elérné, de inkább a belátásra menjünk, ne szkanderre.” A benzinárral kapcsolatban hozzátette, „újrakalkuláljuk a számokat”, és ez alapján fogják betartatni azt a korábbi megállapodást, miszerint „a magyar emberek nem fizethetnek többet a benzinért, mint a szomszédos országok átlagára”.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.