Orbán Balázs 2022-ben: Magyarország egyetért azzal, hogy Ukrajnának is adják meg az EU-tagjelölti státuszt

  • narancs.hu
  • 2025. március 7.

Belpol

Összeszedtük, mit mondtak a fideszes vezetők 2022 tavaszán és nyarán Ukrajna és Moldova EU-csatlakozásáról.

„Magyarország támogatja azt a kezdeményezést, amelyet nyolc európai uniós tagállam indított Ukrajna európai integrációjának elősegítéséért” – közölte Szijjártó Péter 2022. március 1-én, egy héttel azután, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát. Akkor a három balti ország, továbbá Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Bulgária és Szlovénia elnöke kezdeményezte, hogy Ukrajna minél előbb kapjon tagjelölti státuszt az Európai Uniótól. Szijjártó még azt is hangsúlyozta a közleményben, hogy sürgetni fogja az indítványt: „A magyar emberek nem akarnak háborút, ezért Magyarország minden olyan segítséget megad Ukrajnának, amely elősegíti a békét.”

Orbán Balázs, a miniszterelnök tanácsadója, aki akkor még nem mondta el halhatatlan mondatait sem arról, hogy megadná magát az oroszoknak, 2022 júniusában a közösségi oldalán összefüggést látott a háború kitörése és Ukrajna csatlakozásának meggyorsítása között: „az ukrán–orosz háború azonban most új lendületet adhat a Horvátország csatlakozása óta lelassult bővítéspolitikának” – fogalmazott. „Magyarország ezért már korábban egyértelművé tette, hogy egyetért azzal az uniós javaslattal, hogy Ukrajnának és Moldovának is adják meg az EU-tagjelölti státuszt. A magyar miniszterelnök a napokban tájékoztatta az ukrán államfőt, hogy az európai uniós csúcstalálkozón is ezt az álláspontot fogja képviselni.”

2023 decemberében aztán Orbán Viktor már arról beszélt, hogy Ukrajna nem teljesítette a csatlakozási feltételeket, ezért nem támogatják a tárgyalások megkezdését: „A hét előfeltételből három nem teljesült. Az én számításom szerint még több sem, de három is bőven elég, hogy azt mondjuk, hogy »srácok, ha nem teljesítettétek az előfeltételeket, akkor nincs esélye a tárgyalások megkezdésének«.” A „srácok” egyébként nagy nyomást helyezték Orbánra. Ő azonban úgy fogalmazott: „A magyar genetikailag nem érzékeli a nyomást, tehát az bennünket olyan nagyon nem befolyásol.”

Végül, ahogy most sokan felhívták a figyelmet, Orbán akkor nem ment szembe az európai mainstreammel.

Most pedig, egy nappal azután, hogy az uniós csúcson Orbán Viktor a 27 tagállami vezetőből egyedül szavazott Ukrajna katonai támogatása ellen, a kormány kampányt épít arra, hogy Ukrajna ne csatlakozzon. Igaz, ahogy tudósításunkból kiderül, a csúcson nem ígérték meg Ukrajnának a csatlakozást.

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke emlékeztetett rá, hogy Orbán „2023 decemberében az Unió vezetőivel közösen, hogy Ukrajna megkezdhesse a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval.” Magyar szerint Ukrajna valószínűleg még évtizedekig nem lehet a tagja az Uniónak. „A Tisza olyan kérdésekben kéri ki az emberek véleményét március 15. után, amelyek mindannyiunk életét érintik.Hogy spóroljunk a magyar költségvetésnek sok milliárd forintot, beemeljük a valódi kérdéseink közé Orbánék kérdését is és egyben kikérjük a magyar emberek véleményét hazánk uniós tagságáról is, hogy Orbán számára is világos legyen Magyarország valódi helye.”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.