Orbán Balázs 2022-ben: Magyarország egyetért azzal, hogy Ukrajnának is adják meg az EU-tagjelölti státuszt

  • narancs.hu
  • 2025. március 7.

Belpol

Összeszedtük, mit mondtak a fideszes vezetők 2022 tavaszán és nyarán Ukrajna és Moldova EU-csatlakozásáról.

„Magyarország támogatja azt a kezdeményezést, amelyet nyolc európai uniós tagállam indított Ukrajna európai integrációjának elősegítéséért” – közölte Szijjártó Péter 2022. március 1-én, egy héttel azután, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát. Akkor a három balti ország, továbbá Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Bulgária és Szlovénia elnöke kezdeményezte, hogy Ukrajna minél előbb kapjon tagjelölti státuszt az Európai Uniótól. Szijjártó még azt is hangsúlyozta a közleményben, hogy sürgetni fogja az indítványt: „A magyar emberek nem akarnak háborút, ezért Magyarország minden olyan segítséget megad Ukrajnának, amely elősegíti a békét.”

Orbán Balázs, a miniszterelnök tanácsadója, aki akkor még nem mondta el halhatatlan mondatait sem arról, hogy megadná magát az oroszoknak, 2022 júniusában a közösségi oldalán összefüggést látott a háború kitörése és Ukrajna csatlakozásának meggyorsítása között: „az ukrán–orosz háború azonban most új lendületet adhat a Horvátország csatlakozása óta lelassult bővítéspolitikának” – fogalmazott. „Magyarország ezért már korábban egyértelművé tette, hogy egyetért azzal az uniós javaslattal, hogy Ukrajnának és Moldovának is adják meg az EU-tagjelölti státuszt. A magyar miniszterelnök a napokban tájékoztatta az ukrán államfőt, hogy az európai uniós csúcstalálkozón is ezt az álláspontot fogja képviselni.”

2023 decemberében aztán Orbán Viktor már arról beszélt, hogy Ukrajna nem teljesítette a csatlakozási feltételeket, ezért nem támogatják a tárgyalások megkezdését: „A hét előfeltételből három nem teljesült. Az én számításom szerint még több sem, de három is bőven elég, hogy azt mondjuk, hogy »srácok, ha nem teljesítettétek az előfeltételeket, akkor nincs esélye a tárgyalások megkezdésének«.” A „srácok” egyébként nagy nyomást helyezték Orbánra. Ő azonban úgy fogalmazott: „A magyar genetikailag nem érzékeli a nyomást, tehát az bennünket olyan nagyon nem befolyásol.”

Végül, ahogy most sokan felhívták a figyelmet, Orbán akkor nem ment szembe az európai mainstreammel.

Most pedig, egy nappal azután, hogy az uniós csúcson Orbán Viktor a 27 tagállami vezetőből egyedül szavazott Ukrajna katonai támogatása ellen, a kormány kampányt épít arra, hogy Ukrajna ne csatlakozzon. Igaz, ahogy tudósításunkból kiderül, a csúcson nem ígérték meg Ukrajnának a csatlakozást.

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke emlékeztetett rá, hogy Orbán „2023 decemberében az Unió vezetőivel közösen, hogy Ukrajna megkezdhesse a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval.” Magyar szerint Ukrajna valószínűleg még évtizedekig nem lehet a tagja az Uniónak. „A Tisza olyan kérdésekben kéri ki az emberek véleményét március 15. után, amelyek mindannyiunk életét érintik.Hogy spóroljunk a magyar költségvetésnek sok milliárd forintot, beemeljük a valódi kérdéseink közé Orbánék kérdését is és egyben kikérjük a magyar emberek véleményét hazánk uniós tagságáról is, hogy Orbán számára is világos legyen Magyarország valódi helye.”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.