Orbán Balázs 2022-ben: Magyarország egyetért azzal, hogy Ukrajnának is adják meg az EU-tagjelölti státuszt

  • narancs.hu
  • 2025. március 7.

Belpol

Összeszedtük, mit mondtak a fideszes vezetők 2022 tavaszán és nyarán Ukrajna és Moldova EU-csatlakozásáról.

„Magyarország támogatja azt a kezdeményezést, amelyet nyolc európai uniós tagállam indított Ukrajna európai integrációjának elősegítéséért” – közölte Szijjártó Péter 2022. március 1-én, egy héttel azután, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát. Akkor a három balti ország, továbbá Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Bulgária és Szlovénia elnöke kezdeményezte, hogy Ukrajna minél előbb kapjon tagjelölti státuszt az Európai Uniótól. Szijjártó még azt is hangsúlyozta a közleményben, hogy sürgetni fogja az indítványt: „A magyar emberek nem akarnak háborút, ezért Magyarország minden olyan segítséget megad Ukrajnának, amely elősegíti a békét.”

Orbán Balázs, a miniszterelnök tanácsadója, aki akkor még nem mondta el halhatatlan mondatait sem arról, hogy megadná magát az oroszoknak, 2022 júniusában a közösségi oldalán összefüggést látott a háború kitörése és Ukrajna csatlakozásának meggyorsítása között: „az ukrán–orosz háború azonban most új lendületet adhat a Horvátország csatlakozása óta lelassult bővítéspolitikának” – fogalmazott. „Magyarország ezért már korábban egyértelművé tette, hogy egyetért azzal az uniós javaslattal, hogy Ukrajnának és Moldovának is adják meg az EU-tagjelölti státuszt. A magyar miniszterelnök a napokban tájékoztatta az ukrán államfőt, hogy az európai uniós csúcstalálkozón is ezt az álláspontot fogja képviselni.”

2023 decemberében aztán Orbán Viktor már arról beszélt, hogy Ukrajna nem teljesítette a csatlakozási feltételeket, ezért nem támogatják a tárgyalások megkezdését: „A hét előfeltételből három nem teljesült. Az én számításom szerint még több sem, de három is bőven elég, hogy azt mondjuk, hogy »srácok, ha nem teljesítettétek az előfeltételeket, akkor nincs esélye a tárgyalások megkezdésének«.” A „srácok” egyébként nagy nyomást helyezték Orbánra. Ő azonban úgy fogalmazott: „A magyar genetikailag nem érzékeli a nyomást, tehát az bennünket olyan nagyon nem befolyásol.”

Végül, ahogy most sokan felhívták a figyelmet, Orbán akkor nem ment szembe az európai mainstreammel.

Most pedig, egy nappal azután, hogy az uniós csúcson Orbán Viktor a 27 tagállami vezetőből egyedül szavazott Ukrajna katonai támogatása ellen, a kormány kampányt épít arra, hogy Ukrajna ne csatlakozzon. Igaz, ahogy tudósításunkból kiderül, a csúcson nem ígérték meg Ukrajnának a csatlakozást.

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke emlékeztetett rá, hogy Orbán „2023 decemberében az Unió vezetőivel közösen, hogy Ukrajna megkezdhesse a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval.” Magyar szerint Ukrajna valószínűleg még évtizedekig nem lehet a tagja az Uniónak. „A Tisza olyan kérdésekben kéri ki az emberek véleményét március 15. után, amelyek mindannyiunk életét érintik.Hogy spóroljunk a magyar költségvetésnek sok milliárd forintot, beemeljük a valódi kérdéseink közé Orbánék kérdését is és egyben kikérjük a magyar emberek véleményét hazánk uniós tagságáról is, hogy Orbán számára is világos legyen Magyarország valódi helye.”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Második gyermekkor

Sean Mathias az izgalmasabb utat választotta, amikor filmre vitte saját 2021-es Hamlet-előadását, melyet a Covid-járvány lezárásai és néhány kulcsszínész viharos távozása tett próbára.

Üzenet

Brazíliáról mindenki a mesés tengerpartra, a karneválra meg a focira asszociál, pedig valaha (50–60 évvel ezelőtt) ott is pontosan olyan embertelen katonai diktatúra volt, mint Dél-Amerika legtöbb országában.

Vele a szégyen

Amikor a miniszteri kinevezése után Szalay-Bobrovniczky Kristóftól megkérdezték, nem zavarja-e, hogy elődje, Benkő Tibor hivatásos katonatiszt volt, ezzel vágott vissza: a magyar haderő a kormány fejlesztéseinek köszönhetően magától is „tudja, hogy mit kell csinálnia”. Neki pedig az a feladata, hogy a katonaságot vonzóvá tegye, elsősorban az ifjúság körében.

Üldözik Matolcsyt!

Hol tűnt el és mennyi pénz a jegybank alapítványából? Most azon kell izgulnia sok jó embernek, hogy közülük az ÁSZ feljelentése nyomán ki megy majd, vagy nem megy, mikor és mennyi időre börtönbe.

Minden határon túl

A világháborúról szóló művek sora végeláthatatlan, ám a téma lefedettsége igencsak aránytalan, az erdélyi zsidók soája például meglehetősen alultárgyalt volt korábban.

Az Infláció Réme

  • Király Júlia

Valamikor réges-régen, amikor a közpénz még nem vesztette el közpénz jellegét, a Magyar Nemzeti Bank még nem magántőkealapok gazdagításán szorgoskodott, az euróért még nem adtak többet 260–270 forintnál, és még működtek Magyarországon a fékek és az ellensúlyok, szóval abban az időben, amire már a legeslegöregebb magyar ember sem emlékszik, akkoriban történt.

Felejtsük el!

Önkormányzati szociális bérlakás miatt áll a bál Szarvason. Az ellenzék szerint jogosulatlan volt a kiutalás, a nyertes pályázatot az egyik városi fideszes képviselő „menedzselte”. A kedvezményezett az egyik nemzetiségi önkormányzat alelnöke.

Elveszik, hogy osztogathassanak

Az önkormányzatoktól elvett pénzből indította el a kormány a Versenyképes Járások Programot, és ettől várja azt, hogy még a 2026-os választások előtt mindenütt épül valami. A lebonyolítás láthatóvá teszi az országgyűlési képviselők, fideszes választókerületi elnökök meghatározta hierarchiát.

Zsákutca

A szerencsén is múlt, hogy a XI. kerületi önkormányzat meg tudja akadályozni egy böhöm társasház felépí­tését a Sas-hegy oldalában, a tájvédelmi körzet szomszédságában. Más esetekben hiába derülnek ki a korábbi stiklik és összeférhetetlenségek, sokszor nem lehetséges a kármentés.

Lakásból utcára

Mivel a hivatalos procedúra rendszerint nagyon elhúzódik, olykor szélsőjobboldali formációkat bíznak meg az érintettek az ingatlanjaikban jogosulatlanul lakók eltávolítására. Az akciókról beszámolók készülnek a YouTube-ra. A Mi Hazánk elnöke, Toroczkai László több alkalommal is megjelent ilyen akciókon.