Orbán kitart az „Isten, haza, család” hármas jelszava mellett

  • narancs.hu
  • 2019. október 23.

Belpol

A miniszterelnök idén zárt körben ünnepelt. Mi is csak a tévéközvetítés alapján tudunk beszámolni beszédéről. Orbán Viktor röviden beszélt, és szónoklatában feltűnően kerülte az aktuálpolitikai kiszólásokat.

„Az 1956-os szabadságharc is úgy indult, ahogy a mi forradalmaink kezdődni szoktak” - mondta Orbán Viktor a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tartott esti ünnepségen. Ezzel arra utalt, hogy a forradalom előtt Cziffra György, akinek a kommunisták szétverték a kezét, előadott egy darabot, ami aztán vastapssal ért véget. Szerinte az ilyen események szokták beindítani a forradalmakat Magyarországon, és ez történ az akkori elődadás után is: a résztvevők közül sokan hazafelé menet letépték az utcákon a kommunista plakátokat.

„Amikor 1956 hőseire gondolunk, akkor fiatalokat látunk magunk előtt: pesti srácokat és lányokat” - mondta Orbán, azt hangsúlyozva, ami egy ideje a hivatalos NER-féle történelemszemlélet alapja: nem az értelmiségiek, nem Nagy Imre, nem a reformkommunisták, hanem kizárólag az utcán harcoló fiatalok voltak a forradalom kovászai. Szerinte a magyarok, az utca népe ekkora már megértette, hogy a kommunizmus hatalmas hazugság, elnyomó rendszer, amivel szemben harcolni kell.

„A villámcsapás erejével csapott az elméjükbe, hogy nekünk magyaroknak nincs más hazánk, a mi álmaink csak itt születhetnek meg, nincs nekünk másutt hely” - mondta Orbán, aki ezt követően most kivételesen nem Wass Albertet, hanem hosszú idő után

ismét Márai Sándort idézett a hazaszeretetről.

„A haza mi vagyunk mind, szőröstül-bőröstül. S haza csak addig van, amíg van, aki áldozatot hozzon érte” - mondta Orbán, és szerinte addig van haza, amíg a „hitványak”, „a külföldi zsoldban állok” kevesebben vannak, mint a hazafiak.

Szerinte a magyarok 1956-ban csodát tettek, és ma is ebből a csodából élünk. Ezt követően felsorolta, hány áldozata volt a forradalomnak, mert szerinte a szabadságnak nagy ára volt. Azt mondta, október 23-án a magyarok magyar, azaz

európai életformát akartak maguknak.

Szerinte Európa nyugati fele akkor még nem hasonlott meg, a nemzetek Európája volt, így a magyarok törekvése és a vágyott cél között nem volt ellentmondás Azt mondta, hogy egyetlen ország, Európa sem maradhat meg, ha múltjával szembefordul, és a keresztényi értékeket megtagadja.

Ezt követően arról beszélt, hogy a magyar történelem a szabadságharcok füzére, aminek köszönhetően lovagias nép lettünk. Meg kell értenünk szerinte a történelmi leckéket, ami bizony vizsgákkal, alkalmassági tesztekkel jár együtt: a helyes vagy a helytelen válaszokon múlik egy-egy állam sorsa, fennmaradása. Szerinte vannak olyan nemzetek, amelyek kihulltak, voltak, akik felsőbb osztályba léptek. Szerinte a magyarok az utóbbiak közé tartoznak a honfoglalástól az 1956-os forradalomig.

A szabadságharc hatása szerinte az egész Földgolyón érezhető volt, mert a kommunista megszállás, a kisszerűség ellen kelt fel a nemzet. És az 56-osok győztek, mert a bátorságuk és a hősiességük nagyságát hagyták örökségül, erkölcsi kapaszkodót adtak a forradalom elbukása utáni időszakban is.

„Mi magyarok ezer év alatt nyertük el a tudást, hogy ne a változóra, hanem mindig az állandóra, Istenre, hazára, családra tekintsük” - zárta rövid, alig 15 perces ünnepi beszédét a miniszterelnök.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.