Gigahosszú interjút adott Orbán Viktor miniszterelnök a kormánypárti Mandinernek, amelyben 11-szer mondta ki a "patrióta" szót – Orbán ugyanis főleg arról értekezett, hogy a világot az határozza meg, hogy a hozzá hasonló "patrióták" küzdenek a liberálisokkal.
Azt fejtegette, hogy szerinte a hidegháború vége óta a nyugati politikát a liberális erők és a patrióta erők küzdelme határozta meg, 2010-ig a liberálisok uralták a teret, "2010-ben viszont jöttek a magyarok, és az új alkotmányunkkal egy teljesen más jövőképet fogalmaztunk meg. Majd egyre-másra erősödtek meg és arattak győzelmet a hozzánk hasonló patrióta erők. (... ) A mindennapok sürgés-forgása fölött, a magasabb horizonton zajlik egy nagy civilizációs küzdelem a nyugati világon belül. Ez a civilizációs vita történelmi sorskérdésekben ölt testet. Ilyen a migráció, a családok jövője, a gender, a keresztény hagyomány, a háború és a béke kérdése, valamint a gazdasági és vállalkozási szabadság ügye. Ha a patrióták vannak többségben a nyugati civilizációban, akkor nincs migráció, nincs gendermarháskodás, nincs háború, van viszont gazdasági és vállalkozási szabadság, és vannak keresztény értékek."
Orbán szerint ebben a civilizációs küzdelemben nagy fegyvertény a republikánus Donald Trump ismételt amerikai elnökké választása, ami egyébként szerinte gazdasági haszonnal is jár Magyarország számára, mert bár korábban az Egyesült Államok fontos befektető volt, a demokrata kormányzat kifejezetten diszkriminálta Magyarországot, viszont "Trump győzelmével vége ennek a magyarellenes politikának, lesz kereskedelmi megállapodás, lesz tisztességes vízumelbánás, és magas technológiai színvonalat képviselő amerikai befektetők jönnek Magyarországra".
Orbán szerint a "magyarok" (de inkább a Fidesz) amúgy is azt mondják 2010 óta következetesen, amit Trump, "mi már Trumpok voltunk Trump előtt is", Trump ezért "nem a megváltónk, hanem a harcostársunk, egy patrióta, aki ugyanazokért az értékekért harcol a maga világában, mint amelyekért mi itt, Magyarországon". Azt is mondta, hogy most "a tartalmat illetően ugyanaz fog történni Amerikában, amivel mi próbálkozunk 2010 óta Magyarországon. A kormányzásuk programját olyan kutatóintézetek írták, amelyeknek meghatározó szellemi vezetőivel hosszú évek óta munkatársi kapcsolatban vagyunk."
Orbán szerint egyébként Trump megválasztásával és a "patrióták" mostani győzelmével fordulat jön Európában is: "az a brüsszeli törekvés, hogy a nemzetállamok helyett egy európai intézmények által irányított európai egyesült államokat építsenek, elakad. Azok az országok, amelyek szembeszegülnek a birodalmi gondolattal, megerősödnek, a brüsszeli birodalmi központ pedig gyengül."
Orbán szerint egyébként "talán még sosem álltak ilyen jól együtt a csillagok a magyar diplomácia egén", mert Trump beiktatásával az Egyesült Államokkal és Kínával egyszerre ápol stratégiai kapcsolatokat az ország, közben "kipróbált kapcsolatrendszert tart fönn Oroszországgal, és baráti köteléket ápol Törökországgal", a Meloni-féle Olaszország is szövetséges, a franciákkal kiegyensúlyozott a viszony, és már csak a németekkel vannak rendezetlen ügyek, de az is megoldható.
Orbán szerint a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja, a Patrióták megalapítása "csak az első gyalog a sakktáblán, csak a nyitó lépése az európai intézményrendszer átalakításának", a csoport "a szervezett politikai ellenzéke a brüsszeli birodalmi politikának", és övék a jövő.
Sajnálkozott azon, hogy a lengyel "patriótákat" kiütötték a kormányzati nyeregből, és az interjúban az is elhangzott kérdésként, hogy "Magyarország befogadja a lengyel politikai menekülteket?" Erre Orbán közölte, hogy "mindenkinek menedéket nyújtunk, akit politikai üldözés ér a hazájában".
Arról is beszélt, hogy bár voltak a migráció kérdésében véleménykülönbségek a Vatikán és Magyarország között, "most a katolikusok és a kálvinisták egy lövészárokban harcolnak a liberális progresszió ellen".
Az interjú belpolitikára vonatkozó részében szóba került a gazdaság, Orbán szerint 2025-ben minden jó lesz, mert a magyar gazdaság jelentős pénzforrásokhoz jut, csökken az államadósság kamatterhének mértéke a korábbi ipari beruházások termőre fordulnak, és nemcsak növekedés lesz, hanem pénzügyi stabilitás is.
Szólt arról, hogy Varga Mihály lesz az új jegybankelnök, azt mondta, reméli, maradhat kettejük között a tegeződés, de a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között amúgy meg szerinte különbséget kell tenni. Orbán szerint a forintárfolyam azért ingadozik, és azért romlik a forint, mert spekulánsok rángatják, természetesen Soros György neve is elhangzott: "Az lehetetlen, hogy egyik héten a magyar gazdaság értéke 390 forintos eurót indokol, egy héttel később pedig 410-est. A magyar gazdaság egy hét alatt nem tud ennyit változni, se javulni, se romlani. A kérdés tehát az, hogy a forint kifejezi-e a magyar gazdaság alapjainak a stabilitását. Szerintem nem. Ez a mozgás azt mutatja, hogy nem a gazdaság teljesítőképessége változik, hanem a forintspekulációval szerezhető pénz mennyisége. Azért rángatják a forintot, mert a forint értékének mozgatásával pénzt lehet keresni. Ez a fajta spekulálás néhány országban tilos, Magyarországon sajnos része a pénzügyi kultúrának. Ez a Soros Györgyhöz hasonló héják világa. Őket nem a magyar gazdaság hozza lázba, hanem a forint elleni spekulációval megszerezhető profit. Ezt a jegybanknak kell majd kezelnie, a kormány annyit tehet, hogy stabil és kiszámítható gazdaságpolitikát folytat."
A magyar uniós elnökség Orbán szerint amúgy jól teljesített, egyrészt azért, mert szerinte a magyar elnökségnek köszönhetően már mindenki a békéről beszél és "letettünk az asztalra egy tűzszüneti és fogolycsere-javaslatot is" (amiből egyelőre semmi nem lett, mert az ukránokat nem kérdezték meg róla); másrészt Románia és Bulgária végre a schengeni övezet része lett, és megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások Albánia és az Európai Unió között is, és más balkáni országok esetében is előrehaladt a csatlakozási folyamat.
Orbán konkrétabb belpolitikai ügyekről is beszélt, így például nem kimondva, csak utalás szintjén szóba került a kegyelmi botrány is, ezzel kapcsolatban Orbán arról beszélt, hogy a történelmi egyházak elég erősek ahhoz, hogy túljussanak egy ilyen hullámverésen. Bár kiderült, hogy a pedofil bűncselekményt eltussolni próbáló K. Endre kegyelmét Balog Zoltán volt miniszter és református püspök javasolta Novák Katalin államfőnek, Orbán szerint ennek ellenére "semmi ok nem volt arra, hogy belerángassanak bennünket, kálvinistákat ebbe a politikai botrányba. Minden politikai döntésért a politikai vezető viseli a felelősséget. A politikai vezető sohasem háríthatja a felelősséget a tanácsadóira. A tanácsadók között vannak katolikusok, kálvinisták, evangélikusok, sőt óhitű testvérek is. Nem helyes őket belekeverni az akár a tanácsaik hatására meghozott politikai döntésekbe, mert a felelősség mindig a vezetőé. Örülök, hogy ezt a mi egyházunk is belátta."
Bár Lázár János építési és közlekedési miniszter Hajdú Péternek adott interjújának napokban kikerült ajánlójában arról beszélt, hogy Novák Katalin nem volt "sem közénk, sem fölénk" való, Orbán most úgy fogalmazott, hogy Novák és Varga Judit volt igazságügy-miniszter távozásával "világsztárokat veszítettünk", ami "hatalmas veszteség az egész nemzeti közösség számára".
Szó esett a nagy visszatérő Szájer Józsefről is, Orbán azt mondta, 1982 óta ismeri, az elején a csodálója volt, mert a joghallgatóként írt tankönyvéből tanult, később pedig barátok lettek, "a Fidesznek pedig ő volt az egyik legbátrabb harcosa". "A magánéleti fordulatai ellenére én mindig fönntartottam vele a barátságot, sosem tűnt el az életemből. Örülök, hogy újra aktív a szellemi életben. Az biztos, hogy a visszatérése minőségi javulást hoz a hazai közéletbe, és sok hasznot hajt Magyarország számára. Szájer József egy magyar hazafi, akire a hazája mindig számíthat."
Orbán értékelte a magyar belpolitikát is, szerinte "Magyar Péter küldetése ugyanaz, mint az előző, bukott jelölteké volt: brüsszelizálni Magyarországot. Ezek valójában brüsszeli pártok, amelyeknek csak a működési területük Magyarország. Így volt ez Dobrev Klára pártjával is, és most sincs másképp a Tisza Párttal." Arra a kérdésre, hogy ez nem összeesküvés-elmélet-e, Orbán azt mondta, ez maga a gyakorlat, mert Brüsszelnek komoly érdeke, hogy Magyarországon kormányváltást érjen el és olyan kormány legyen hatalmon, ami "lenyomja az emberek torkán a migrációt, a genderőrületet, beviszi Magyarországot a háborúba, és nem szegül szembe olyan gazdasági döntésekkel, amelyek károsak a magyar embereknek. Olyan kormányt keresnek, amelyet kézivezérelhetnek. Volt már ilyen kormányuk Gyurcsány Ferenc alatt. Azt remélték, hogy majd az ő feleségével lesz újra ilyen kormányuk. Ez a forgatókönyv viszont megbukott 2022-ben, most új szereplő következik. A projektgazdák, a keresztszülők, Ursula von der Leyen és Manfred Weber, nyíltan el is mondták az Európai Parlamentben, hogy kit akarnak a bábkormány élére. Így áll a belpolitika 2024 végén."
Orbán szerint amúgy a "Gyurcsány–Dobrev-féle irányvonal" stílusát tekintve "legalább a civilizáltság bástyáin belül maradt, még ha a tartalma időnként bántó és rókalelkű volt is", most viszont – szerinte Magyar Péternek köszönhetően – a stílus is brutálissá vált.
Orbán ha nem is megnevezve, de azzal érvelt Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatójának Magyar Péterrel szembeni fellépése mellett, hogy "a családban és a munkahelyeken is tapasztalhatunk ilyet, ott is vannak rém kellemetlen alakok, akikkel csak a saját hangjukon lehet beszélni. Egy kormányzó politikai erőnek az is feladata, hogy megállítsa a hőbörgők úthengerét. Ezt a munkát is nekünk kell elvégeznünk, mi vagyunk az ország legnagyobb politikai közössége. Minden feladatot teljesítünk, azt is, amit Teréz anya szellemében kell elvégezni, és azt is, amit a hőbörgők leállítása érdekében kell. Mindig a kihívó választ fegyvernemet. Ilyenkor ha nem akarsz elfordulni és gyávának bizonyulni, akkor vállalni kell a párbajt abban a fegyvernemben is, amit az ellenfél választ. Nagy párt vagyunk, minden fegyvernemre van emberünk, és teljesítjük a kötelességünket."
Orbán egyébként Magyart Jakab Péterhez hasonltotta, mondván legutóbb ő "hadonászott a krumpliszsákkal az orrunk előtt a parlament üléstermében", de "erre is van ellenszer". Szerinte amúgy bár Magyarország nem hibátlan ország, képtelenség azt állítani, hogy ne menne előre, a közszolgáltatásoknál pedig sosem lesz olyan pillanat, amikor mindenki elégedett lesz. A Tisza Párt szerinte mindenesetre "úgy hazudik, mint a vízfolyás", és szamárságnak és primitv érvelésnek nevezte, hogy Romániában jobban élnének azért, mert ott többet fogyasztanak.
Egy kérdésre Orbán amúgy Elon Muskról is elmondta a véleményét, aki szerinte "az emberiség előtt álló technológiai dimenzióban él, és a jövőből küldözgeti vissza nekünk a javaslatait", és akivel a műholdüzletágban együtt szeretnének dolgozni, mert saját műholdakat akar Magyarországnak, ami a 4iG feladata.