Orbán sok sikert kíván New York államnak a CEU-s tárgyalásokhoz

  • narancs.hu
  • 2017. május 26.

Belpol

Önmagához képest is meglepően cinikusan nyilatkozott a miniszterelnök.

Hódmezővásárhelyi sajtótájékoztatóján kérdezték Orbán Viktort a CEU-ügyről, konkrétan arról, hogy az USA New York államának kormányzója szerdán jelezte, ő a maga részéről kész tárgyalni a magyarokkal az egyetem sorsáról.

„Örülünk, hogy a new yorki kormányzó úr is jelentkezett, készséggel állunk a rendelkezésükre. Mégiscsak egy amerikai egyetemről beszélünk, ha nekik fontos, akkor méltóztassanak megtenni a szükséges lépéseket. Sok sikert kívánok a tárgyalásokhoz” – mondja a miniszterelnök az Index videóján.

A tárgyalások azért váltak szükségessé, mert a magyar kormány a lex CEU-val a CEU további működésének feltételévé tett egy államközi szerződést az egyetemről, mértékadó jogászi vélemények szerint amúgy alkotmányellenesen. Orbán mai nyilatkozata némileg ellentmond a külügy szerdai reakciójának, Budai Gyula államtitkár akkor azt mondta, hogy a CEU kérdésében az amerikai szövetségi kormány az illetékes.

Orbán is hozzátette, hogy a szövetségi kormánnyal is rendezni kell a kérdést, de mint mondta, a sorrend nem presztízskérdés a magyar kormány számára. Hogy a miniszterelnök szavait kihátrálásként, időhúzásként vagy színjátékként kell értelmezni, azt jelen pillanatban nehéz lenne megmondani. Különösen annak fényében, hogy az államközi szerződés csak az egyik feltétele a CEU további működésének, a törvénymódosítás értelmében amerikai kampuszt is kellene létesíteniük januárig, amit az egyetem lehetetlennek tart.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.