Orbán több uniós pénzt szeretne, azt mondja, nagyon messze a megállapodás az EU költségvetéséről

  • MTI/narancs.hu
  • 2020. február 21.

Belpol

A miniszterelnököt majd' szétszedték az újságírók az uniós csúcson.

Nem fogadható el, hogy négy nettó befizető ország, Ausztria, Hollandia, Dánia, Svédország - Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének 1,074 százalékról szóló ajánlatát elutasítva - továbbra is bruttó nemzeti jövedelmük 1 százalékát fizetné be az uniós költségvetésbe - jelentette ki Orbán Viktor Brüsszelben, a 2021 utáni uniós keretköltségvetésről rendezett EU-csúcstalálkozón .

A miniszterelnök - az MTI fotói alapján újságírók egészen impresszív gyűrűjében -  azt mondta, a kohézió barátai országcsoport úgy döntött, átalakul az ambiciózus Európa költségvetése elnevezésű csoporttá, és azt az álláspontot fogadták el, hogy "ha ambiciózus Európát akarunk, akkor ahhoz ambiciózus költségvetés kell".

false

 

Fotó: Benko Vivien Cher / MTI

Az országcsoport tagjai indítványozták, hogy az Európai Parlament azon javaslatához kell viszonyitani a számításokat, amely alapján a 27 tagállam egyaránt bruttó nemzeti jövedelmének 1,3 százalékát fizetné be a költségvetésbe.

Orbán  szerint szerint nincs lehetőség arra, hogy a két álláspont között kompromisszum jöjjön létre. Ha pedig nincs megegyezés arról, hogy mennyi lesz a költségvetés befizetési oldala, akkor nem lehet arról sem beszélni, hogy miként legyen szétosztva - mondta.

"Ebben a pillanatban nagyon messze vagyunk a megállapodástól, két távoli álláspont van, valamikor a jövőben folytatni fogjuk a megbeszéléseket" - fogalmazott.

Az eu következő hétéves költségvetése körüli vitákat a Magyar Narancs decemberben foglalta össze.

Ahol a legjobban fáj

Az EU hétéves költségvetése mindig kemény alkuk nyomán alakul ki; most a Brexit mellett az unió előtt álló új kihívások is nehezítik a folyamatot. Határozott a szándék a korrupt kormányok büntetésére is.

Figyelmébe ajánljuk