Orbán Trumptól kért segítséget a norvég alap ügyében, de elhajtották

  • narancs.hu
  • 2019. július 3.

Belpol

A kormány mindent bevet, hogy ne jussanak pénzhez a civilek.

Orbán Viktor és Donald Trump május 13-i találkozóján a magyar miniszterelnök arra szerette volna rávenni az USA elnökét, hogy gyakoroljon nyomást Norvégiára, segítve a kormány civil szervezetek elleni törekvését - értesült a Direkt36.

Arról van szó, hogy Norvégia a norvég alap civileknek jutó fejezeteinél ragaszkodna a pénzek kormánytól független szétosztásához, ezért egyelőre nem írták alá a megállapodást Magyarországgal. A norvég alap ügyéről áprilisban részletesen beszámoltunk.

Nem írja alá a kormány a 70 milliárdos szerződést, mert beleszólást akar a civilek ügyeibe

Rajtunk kívül már minden ország megállapodott a következő Norvég Alapról. Miután márciusban Norvégia és Ciprus megegyezett az EGT/Norvég Alapok 2014-2021-es időszakáról, a program honlapja szerint a 15 kedvezményezett ország közül Magyarország maradt az egyetlen, amellyel a norvégok nem kötöttek együttműködési megállapodást.

Orbán a norvégokra való ráhatásért cserébe azt ígérte Trumpnak, hogy nem gördít akadályt egy amerikai-norvég-magyar rakétaüzlet elé. A Direkt 36 szerint az amerikai elnök visszautasította a kérést, azt válaszolta Orbánnak, hogy "én nagyon szeretem Norvégiát."

Olav Berstad norvég nagykövet a lap megkeresésére azt válaszolta: “tudomásunk van róla, hogy Magyarország felhozta az ügyet amerikai tisztviselőknek.” Norvégia elfogadhatatlannak nevezte a norvég alap és a rakétabeszerzés összekapcsolását.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.