„Akkoriban a klímaváltozásról gondolkodókat hülyének nézték”

  • B. Papp Máté
  • 2019. július 3.

Belpol

Magyarországon még mindig a szovjet energiapolitika dominál, pedig egyre kevesebb időnk van hátra, ha alakítani szeretnénk a jövőnket.

„Emlékszem, amikor 10-15 évvel ezelőtt Lányi András hozzáláncolta magát egy fához. Akkoriban a klímaváltozásról gondolkodókat hülyének nézték, egyfajta romantikus antikapitalistáknak tartották őket” - mondta köszöntőjében Pogátsa Zoltán, az Új Egyenlőség főszerkesztője.

A folyóirat és Friedrich Ebert Alapítvány közösen szervezett Közbeszélgetések című rendezvénysorozatának keddi, a soron következő epizódja a klímaváltozásról szólt. A meghívott vendégek között volt Ámon Ada, az Energiaklub vezető tanácsadója, Szél Bernadett független országgyűlési képviselő, valamint Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. elemzője.

Pogátsa a felvezetőben azt mondta, megváltozott a világ, a klímaváltozás fontos témává nőtte ki magát, az embereket aggodalommal tölti el, hogy mi lesz velük a jövőben, de főleg a fiatalok életében vált prioritássá a kérdés. „Valami egészen fura történik” - szögezte le, utalva ezzel az elmúlt hetek híreire, melyek szerint Európában több helyen is megdőlt a melegrekord, Mexikóban pedig másfél méter jég esett a nyár közepén.

1,5 Celsius fok is kockázatos

A beszélgetés első része a Párizsi Klímaegyezményről szólt. Ámon szerint akkor ez óriási eredménynek számított, ugyanakkor emlékeztetett, az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) jelentése szerint a 1,5 Celsius fokos hőmérséklet emelkedés is nagy kockázatokkal jár.

„Nem elegendő a Párizsban kitűzött cél, de akkor ez sikerült kitűzni, ami radikális változást hozott, mert a politikusok is felismerték a klímaváltozás fontosságát” - fogalmazott.

Szél Bernadett arról beszélt, vannak olyan katalizátorok, amelyekkel még a tudósok sem számoltak korábban: „ha elolvadnak a jégtáblák, akkor a fehér szín már nem veri vissza a napfényt, ami miatt tovább nő az üvegházhatás.”

Hozzátette, jelenleg 66 százalék annak az esélye, hogy 1,5 Celsius fok alatt tartjuk a hőmérséklet emelkedését, pedig utána „gyakorlatilag vége lesz annak világnak, amit eddig felépítettünk.”

Petsel Tamás úgy látja, a klímaváltozás nagyon jó terep a politikusoknak, mert „bármit megígérhetnek”, de az egyértelmű, hogy a célok ellentétesek a gazdasági növekedéssel.
„Vannak olyan ipari folyamatok, amelyekre nincs alternatíva: ilyen a műtrágya-, az acél-, és a cementgyártás, ami a globális széndioxid-kibocsátás 20 százalékáért felelős” - mondta.

Ki fizeti meg az átállást?

„A Fideszt az különböztette meg a Republikánus párttól, hogy nem volt klímaszkeptikus. Ez mostanra megváltozott” - mondta Pogátsa. Ámon szerint azért problémás, hogy a magyar kormány megvétózta az Európai Unió karbonsemlegességére vonatkozó célkitűzéseit, mert ezáltal szavahihetetlenné vált az ENSZ-ben.„Nehéz lesz így rávenni Kínát, Indiát vagy Brazíliát, hogy visszavegyen a termeléséből” - mondta.

„Már rég nem arról van szó, hogy pár zöld a négy fal között beszélget” - tette hozzá Szél, aki szerint, ha ez a rövid távú gondolkodás marad jellemző, akkor „végünk van.” Úgy gondolja, a magyar kormány Kínával és Oroszországgal való gazdasági függősége miatt mondott nemet a karbonsemlegességre, ami egyértelműen mutatja, „Magyarország nem egy autonóm szereplő.”

Petsel Tamás ezzel szemben úgy látja, hogy az energiaátállás egy lassú folyamat, aminek során meg kell adóztatni a fosszilis energiahordozókat. Emlékeztetett, hogy Franciaországban emiatt óriási zavargások törtek ki, főleg Párizsban. „Ki az, aki ezt meg fogja fizetni?” - kérdezte.

Ámon szerint valóban hosszú folyamat az energiaátállás. „Németország azért van előrébb a megújuló energiaforrások tekintetében, mert több tíz évre előre tudnak tervezni” - fogalmazott. Hozzátette, Magyarországon született egy törvény, amely szerint a lakott települések 12 kilométeres körzetében nem lehet szélerőművet építeni, amivel tulajdonképpen betiltották ezt a tevékenységet.„Ezt az Innovációs és Technológiai Minisztérium sem tervezi feloldani” - tette hozzá.

Voltak indulatok

Voltak indulatok

Fotó: A szerző felvétele

„Életükkel fizetnek”

„Szükség volt azokra az évekre, amikor hülyének néztek minket, mert mi tudni fogjuk, hogy mit kell tennünk, ha eljön az idő” - mondta sejtelmesen Szél Bernadett, aki szerint ha a polgárok nem „teszik bele, amijük van”, hogy finanszírozzák a klímaváltozás megfékezését, akkor „az életükkel fizetnek.”

Emlékeztetett, Lázár János még miniszterként elvette a lakossági támogatásokat, amelyekből napelemeket tudtak volna a lakosok építeni, pedig pont ez az a módszer, amivel eredményt lehetne elérni. Hozzátette, ha a Mészáros Lőrinc által tulajdonol Mátrai Erőművet bezárnák, akkor azzal Magyarország jelentősen hozzájárulna a klímacélok eléréséhez.

Az Erste szakértője szerint hiába mondják azt, Paks II megtérül, ő úgy számolt, hogy valójában nem lesz olcsó a lakosoknak az áramellátás. Elmondta azt is, hogy ettől függetlenül a megújuló energiaforrások nem megbízhatóak hiszen függenek a környezettől, "a napelemek éjszaka nem működnek".

Ámon Ada szerint a szélenergia, valamint a biomassza hiányzik leginkább a hazai energiamátrixból, és nem tapasztalta azt, hogy erről Magyarországon vitáznának a döntéshozók. Hozzátette, nálunk még mindig a szovjet energiapolitika dominál. „Úgy járnak el, mint a 80-as években. Ez a szemlélet megöli az előrelátó gondolkodást” - tette hozzá.

„Napot lopni könnyű”

A rendezvény végén volt egy „nyitott” blokk, amikor a közönség a kerekasztal-beszélgetés szereplőit faggathatták. Számos kérdés elhangzott, a legérdekesebb válaszok közül szemléztünk párat.

  • Ámon Ada szerint nem az energiafelhasználástól függ a boldogságunk. „Újra meg kell tanulnunk társasozni” - mondta.
  • Szóba került Cseh Katalin, a Momentum EP-képviselőjének brüsszeli vonatkozása: mint ismeretes az EP-képviselő a hosszú és drága közlekedési szolgáltatást választotta a repülés helyett. Szél Bernadett szerint óriási probléma, hogy a környezetbarát megoldások sok esetben drágábbak, mint a környezetkárosítók.
  • A rendezvényen megjelent Harangozó Gábor, az MSZP korábbi EP-képviselője. Hozzászólásában megemlítette, „jó lenne, ha megújulókra nem az oligarchák tennék rá a kezüket.” Az Energiaklub munkatársa elmondta, a szélenergiaművekkel még nem tanultak meg üzérkedni, viszont „napot lopni könnyű.” Mint ismeretes, a közelmúltban rengeteg napelem épült, amelyeket Tiborcz István közeli cégek installáltak fel.
  • Petsel Tamás szerint problémás, hogy a fosszilis energiaforrásokra nincs kivetve egy globális adó, miközben egy Budapest - New York, New York - Budapest repülőúttal egy személy annyi széndioxidot „termel”, mint fél év alatt repülés nélkül.
  • Ámon Ada szerint minél kevesebb állati élelmiszert eszünk meg, annál kevésbé járulunk hozzá a klímaváltozáshoz, a jövőben pedig a szója-, valamint rovaralapú fehérjeforrások fognak elterjedni.
  • Felmerült a kérdés, hogy miért nem jött el a beszélgetésre egy kormányzati szereplő. Pogátsa elmondta, az elmúlt években annyi visszautasítást kaptak a kormány részéről a rendezvényszervezők, hogy már meg sem próbálják hívni közülük valakit. Szél szerint amúgy sem lehet velük vitázni, mert csak annyit mondanak: „migráns, Soros, Soros.” Úgy látja, szegényedik a társadalom, pedig korábban Pokorni Zoltánnal vagy Navracsics Tiborral lehetett érdemi vitát folytatni.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.