Palkovics szerint nem a kormány, hanem a CEU rektora veszélyezteti a magyar egyetemek szabadságát

  • narancs.hu
  • 2017. május 3.

Belpol

Az oktatási államtitkár és a CEU rektora a külföldi sajtóban csap össze.

Míg a CEU rektora, Micheal Ignatieff a BBC-nek nyilatkozva azt mondta, a magyar kormány a lex CEU-val átlépett egy határt, és olyan dolog történt, amire nem volt még precedens és ami igazán sokkoló, addig Palkovics László oktatásért felelős államtitkár egy kanadai jobboldali újság hasábjain száll bele az egyetem rektorába, vette észre a 444.

A BBC cikke beszámol a törvényjavaslatot övező tiltakozáshullámról, és arról, hogy Ignatieff szerint „ez nem fasizmus. Ez egy populista demokrata, aki egy szabad és tiszta választást nyert.” A rektor hozzáteszi azt is, hogy Putyinnak túl sok erőt és hatalmat tulajdonítunk, nincs annyi befolyása ugyanis, mint amennyit belelátunk. Az irányt viszont mindenképpen veszélyesnek tartja, hiszen ha Európa közepén be lehet záratni egy egyetemet, az nem vetít előre túlságos fényes jövőt a demokrácia intézményére. „Ha demokráciát akarsz, szabad intézményeket is akarnod kell.” Hogy a CEU fennmarad-e, az a rektor szerint nem kérdés, az viszont annál inkább, hogy Budapesten folytatják-e. Ugyanis már hat másik ország bejelentkezett az egyetemért, és bár harcolnak azért, hogy Magyarországon maradhassanak, a jövő korántsem biztos.

A National Postnak véleménycikket író Palkovics eközben Ignatieffben látja az ellenséget, ő az, aki „túszul ejtette az akadémiai szabadságot Magyarországon”, és az is ő, aki „médiaháborút indított a kormányom ellen, hogy saját érdekeit szolgálja.” Aztán még lazán - és nem mellesleg tévesen - megjegyzi, a rektor tárgyalni sem volt hajlandó a magyar kormánnyal, a CEU amúgy is jogsértések sorát követte el, jogi kiskapukat használt ki és visszaélt erőfölényével a magyar egyetemekkel szemben. Majd biztosít arról mindenkit, hogy a lex CEU amúgy a diákok érdekeit szolgálja, mi mást. Az államtitkár végül felteszi a nagy kérdést: no, de vajon mi is lehet Ignatieff valódi célja mindezzel?

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.