Elbocsátások és toborzás a honvédségnél

Párhuzamos valóságok

Belpol

Tömeges menesztések, századvéges listák, rend­szerszintű abúzus: ilyen hírek övezték az elmúlt ­időszakban a honvédséget. Közben intenzív toborzás zajlik, és elindult egy „nemzeti” imázsépítés. Mindez azonban egyelőre kevésnek tűnik, ahogyan a beígért hétszázezres fizetés is.

„A személyes adattal visszaélés vétség és más bűncselekmények gyanúja miatt tett feljelentést, mivel a bűncselekmény gyanúja hiányzik, elutasítom” – olvasható a határozatban, amelyet Vadai Ágnes DK-s képviselő ­kapott a minap a Budapesti Rendőr-főkapitányságtól (BRFK). Vadai Ágnes ex-honvédelmi államtitkár eredetileg Polt Péternél érdeklődött arról, hogy történt-e bűncselekmény a Magyar Honvédségen (MH) belüli „fiatalítás” során. A hvg.hu beszámolója szerint ugyanis a Századvégnek szerepe lehetett a menesztések lebonyolításában: a kormányközeli think tank állíthatta össze az elküldendő katonák listáját. De Varga Csaba István, Irakot is megjárt kirúgott őrnagy nemrégiben a Partizánnak adott interjújában szintén azt mondta, hogy nem belsősök állíthatták össze a menesztendők listáját, mert annak lett volna híre szervezeten belül: „A Századvégnél döntötték el, kinek kell mennie. (…) Ruszin-Szendi Romulusz vezérkari főnök január 20-án egy konkrét listát kapott a minisztertől” – mondta. (Nem mellékesen Ruszin-Szenditől is megváltak néhány hónapja, a helyére májustól Böröndi Gábor lépett.)

Elolvastak két cikket

A legfőbb ügyész Vadai kérdését feljelentésként értékelte, és a BRFK-hoz irányította mint nyomozó hatósághoz. A DK-s képviselő arra volt kíváncsi, hogy ha tényleg a Századvég készítette a listákat, akkor miként kerülhetett a honvédség állománytáblája egy magáncéghez; törvényes-e ez vagy sem, illetve felmerülhet-e az államtitoksértés gyanúja. A hvg.hu-hoz eljutott a feljelentést elutasító határozat, amely szerint a hatóság „nyílt forrású adatkutatást végzett”: azaz megnézték a Partizán-interjút, elolvastak idevágó cikkeket és a Honvédelmi Minisztérium (HM) szervezeti és működési szabályzatát. A rendőrség ezek után arra jutott, hogy a „bűncselekmény gyanúja hiányzik”. A határozat amúgy nem utal arra, hogy a rendőrök például kérdezősködtek-e a kormányközeli cégnél. A hvg.hu azonban közérdekű adatigénylés nyomán azt a választ kapta a HM-től, hogy a Századvég-csoport egyes cégeivel, intézményeivel a tárca nem kötött szerződést a tavaly májusi kormány­alakítás óta. Ez viszont nem állítható biztosan a minisztérium hét háttérintézményéről és a tulajdonosi joggyakorlása alatt álló nyolc gazdasági társaságról, mivel ezek szerződéseinél a HM nem adatkezelő.

A Századvég feltételezett szerepe a honvédségi „fiatalításban” mindenesetre visszatetszést váltott ki a seregben, főleg, hogy Szalay-Bobrovniczky Kristóf miniszter korábban a kutatócég elnökhelyettese volt. Értesüléseink szerint ez az eljárás kifejezetten negatívan hat a honvédségi morálra. Ezt mutatja az is, amiről néhány hete a 24.hu írt: a tisztogatás az alacsonyabb rangú tisztek állományát is elérte, az egyik kirúgott katona pedig pert indított az MH ellen.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.