Pártkezdemények az SZDSZ romjain - Szétrebbennek

  • M. László Ferenc
  • 2009. szeptember 3.

Belpol

Amióta Retkes Attila, a Magyar Hírlap egykori zenekritikusa átvette a párt irányítását, a korábbiaknál is élesebb, vádaskodásokkal tarkított viták zajlanak az SZDSZ-ben. Miközben a szabad demokraták népszerűsége a közvélemény-kutatásokban alig éri el az egy százalékot, a színen új liberális egyesületek, pártkezdemények jelentek meg. A maradék tagság egy része továbbra is Kuncze Gábor visszatérésében reménykedik.
Amióta Retkes Attila, a Magyar Hírlap egykori zenekritikusa átvette a párt irányítását, a korábbiaknál is élesebb, vádaskodásokkal tarkított viták zajlanak az SZDSZ-ben. Miközben a szabad demokraták népszerűsége a közvélemény-kutatásokban alig éri el az egy százalékot, a színen új liberális egyesületek, pártkezdemények jelentek meg. A maradék tagság egy része továbbra is Kuncze Gábor visszatérésében reménykedik.

"Tudomásul vesszük, hogy Kóka János marad az SZDSZ képviselőcsoportjának 'technikai' vezetője, ám politikai értelemben a párt parlamenti frakciója megszűnt. A képviselők lelkiismeretére bízzuk, hogyan szavaznak vagy szólalnak fel, figyelembe veszik-e a párt ügyvivő testülete (üt) által hozott döntéseket" - magyarázta a Narancsnak Retkes Attila, miként viszonyul a párt vezetősége a frakció egyes tagjainak lázadásához. Hiába adott ugyanis augusztus 10-ig ultimátumot Kóka Jánosnak az SZDSZ új elnöke, a frakcióvezető sokáig még válaszra sem méltatta.

Utolsó fejezet

Nemcsak a saját frakciója, de a kormány sem veszi komolyan a liberális pártot. Bár az ügyvivő testület Ikvai-Szabó Imrét jelölte ki tárgyalófélnek a költségvetési ügyekben, a kabinet miniszterei, szakpolitikusai inkább Kókával egyeztetnek. A kormány hozzáállása érthető: hiába is egyeznének meg az SZDSZ vezetőségével, ha a parlamentben nem biztosított a büdzsé megszavazásához szükséges többség. A presztízsveszteségen túl ez elsősorban a Retkes Attila patrónusának számító Demszky Gábor főpolgármester mozgásterét szűkíti. A Bajnai-kabinet két legjelentősebb elgondolásának - az önkormányzatokat érintő 120 milliárdos elvonásnak és a tömegközlekedés (ezen belül a BKV) átalakításának - ugyanis komoly kihatása lesz Budapest gazdálkodására.

Bár a párt elnöke pár hete még fegyelmivel, végső esetben pedig kizárással fenyegette meg Kókát, a drasztikus fellépés elmaradt. Forrásaink szerint Retkes és a mellette álló ügyvivő testület belátta, hogy a kizárási aktus jogilag nehezen kivitelezhető - az eljárást a párt több fórumán is végig kellene futtatni -, ráadásul a belháború nyílt színen tartása az SZDSZ maradék népszerűségét is felemésztené. (Állítólag Retkest is megfenyegették: ha beveti ezt a fegyvert, megóvják az elnökválasztás eredményét, ugyanis többen úgy vélik, alapszabályba ütközik, hogy a küldöttgyűlést nem előzte meg teljes tisztújítás.) Ennek ellenére a két politikus viszonya továbbra is feszült, a legutóbbi találkozójuk is eredménytelenül végződött: még a formalitásokon sem jutottak túl, nemhogy érdemi kérdéseket érintettek volna.

Úgy tűnik, a rendszerváltó párt története dicstelen véget ér. A 2,16 százalékos kudarcot hozó európai parlamenti szavazás után a párt emblematikus figurái közül már senki nem vállalta magára az SZDSZ megmentését; a korábbi elnökök közül Magyar Bálint, Kuncze Gábor és Pető Iván meg sem jelent a július 12-i küldöttgyűlésen. Fodor Gábor már az EP-választások éjszakáján bejelentette lemondását: bírálói szerint a lovak közé hajította a gyeplőt, felgyorsítva ezzel a szervezet széthullását. Az elnökválasztás előtt a jelöltek hazugságoktól hemzsegő propagandával, ízléstelen gerillakampánnyal próbálták lejáratni egymást (például egy világhálón terjedő videomontázs Kókát SS-egyenruhában ábrázolta), tovább mélyítve az SZDSZ-re korábban is jellemző megosztottságot.

Kihasználva a kaotikus viszonyokat, a középkáderek körében eluralkodó elitellenességet és elkeseredettséget, a párton belül megerősödtek a különféle, korábban partvonalon lévő csoportok. Forrásaink szerint - akik közt akad kókista és egykori fodorista is - mostanára a Demszky-tanácsadó milliárdos, Mesterházy Ernő megkerülhetetlenné vált, érdemi döntések nem születhetnek az ő jóváhagyása nélkül. Többen állítják, Mesterházy közel egy éve szisztematikusan építkezik, folyamatosan kereste a kapcsolatot a megyei elnökökkel, növelte a befolyását az SZDSZ budapesti szervezeteiben. Állítólag jelentékeny szerepet játszott tavaly ősszel, amikor a liberálisok Gyurcsány távozását és a "szakértői kormány" felállítását követelték, de idén tavasszal is bevetette magát, amikor a volt koalíciós felek új miniszterelnököt kerestek. "Ez így merő túlzás, az viszont tény, hogy Fodor egy idő után - Kókához hasonlóan - Demszkyt, illetve Mesterházyt is megkerülhetetlennek tartotta. Nincs ebben semmi különös, egy elnök feladata a közös nevező megtalálása" - nyilatkozta lapunknak Gulyás József liberális honatya, aki korábban Fodor legfőbb támogatója volt. Tény, hogy Bajnai megszavazása miatt bomlott fel az elnöki stáb: Fodor üt-beli hívei az Országgyűlésben nemmel szavaztak a kormányfőjelöltre.

Epilógus

A július 12-i kongresszuson a küldöttek már botrányos jelenetek közepette választottak elnököt. A különösebb politikai előélettel nem rendelkező - korábban a Budai Liberális Klubot vezető - Retkes meggyőző többséget szerzett, a 406 érvényes szavazatból 228-at gyűjtött be. Forrásaink szerint, míg Demszky emberei komoly agitációt folytattak, a Badacsonyi Szabolcsot támogató Kóka nem mozgósított kellő eréllyel, ráadásul a táborukat Weinek Leonárd indulása is megosztotta. Retkes kortesbeszédében elnézést kért a szavazóktól az SZDSZ "korrupciós ügyeiért", arroganciával és nagyképűséggel vádolta a párt korábbi vezetőit, majd az eredményhirdetés után felszólította Kókát, hogy mondjon le a frakcióvezetésről. (A teremben egy - az elnök ellenfelei szerint szervezett - csoport füttyel és bekiabálásokkal nyomatékosította Retkes dörgedelmét.)

Az erős belépő sokaknál kiverte a biztosítékot. Weinek még a tanácskozást követően kilépett a pártból, bár rossz nyelvek szerint ennek nem sok köze volt Retkes beszédéhez, Zugló polgármesterének egyszerűen kényelmetlen lett a népszerűtlen SZDSZ. "A szónoklat egy részével még egyet is értettem, de amikor jöttek a különféle nyilatkozatok a nemzeti liberalizmusról, meg az új irányról, és láttam, kik kerültek be az üt-be, elment a kedvem az egésztől. Attól, mert valaki jó raktáros, még nem lesz belőle kiváló vezérigazgató" - summázta a véleményét egy fodorista küldött.

Az elnökválasztást követő napon tizenkét SZDSZ-alapító - köztük Ara-Kovács Attila, Haraszti Miklós, Hodosán Róza, Iványi Gábor és Rajk László - jelentette be, hogy elhagyja a pártot, mert nem ért egyet az új vezetés szorgalmazta politikával. Konrád György azzal indokolta távozását, hogy nem tetszik neki Retkes "nyegle modora", ráadásul az elnök olyan dolgokért kért elnézést, amelyeket ő nem tett, így a bocsánatkérés váddá alakult. A küldöttgyűlés után az interneten megjelent az új vezető stílusát sérelmező 12 pontos tiltakozó nyilatkozat, melyet több megyei elnök és parlamenti képviselő is aláírt - jelenleg 229 szignónál tartanak.

Bár az "öregek" közül többen maradtak, az elmúlt hetekben lesújtó kritikával illették az új vezetőséget. Magyar Bálint a Népszabadságnak azt nyilatkozta, hogy "az SZDSZ pártként befejezte a működését", Pető Iván lapunknak adott interjújában pedig úgy fogalmazott: "az az SZDSZ, amelynek egyik vezetője is voltam, nincs, abból tehát nem tudok kilépni" (lásd: "Igen, a lufi kipukkadt", Magyar Narancs, 2009. július 16.). Fodor Gábor a Hetekben megjelent interjújában megvédte ugyan Retkest kritikusaival szemben, de kiállása inkább az "ősbölényekkel" szembeni ellenérzéseivel magyarázható - egyébként a pártéletből visszavonult, parlamenti mandátumáról is le akar mondani.

Retkes Attila a Narancsnak azt mondta, sajnálja, hogy többen a kilépést választották, ő nem személyeket, hanem egy stílust, egy rossz attitűdöt bírált. Míg egyesek a távozás mellett döntöttek, korábbi vetélytársát, Badacsonyit integrálni tudta - állítólag megtalálták a közös hangot az üt-ben. A Demszkyhez, illetve a Mesterházyhoz fűződő viszonyáról lapunknak úgy nyilatkozott, a főpolgármestert sokra tartja, ám az hazugság, hogy a "bábja" lenne, ez egy címke, amit a kampány során aggattak rá ellenfelei. Állítja, következetesen építkezik, ötéves távlatban gondolkodik - bírálóinak meg kellene várniuk az első eredményeket. Biztos benne, hogy 2010-ben az SZDSZ önállóan bejut majd a parlamentbe, és a következő ciklusban ellenzéki pártként fog tevékenykedni. Jelenleg takarékos üzemmódban működnek - Retkes megfelezte a Gizella utcai stábot -, most folyik egy választói attitűdvizsgálat, az SZDSZ ismét közvetlen kapcsolatot próbál kiépíteni a szavazói felé. Létrehoztak hét kabinetet, amelyek szeptember közepéig dolgozzák ki a párt új programját. "Lehet vitatni az elveit, lehet bírálni a személyét, de még annyi időt sem hagytak neki, mind 1991-ben Tölgyessy Péternek. Ez így unfair" - szögezte le Gulyás, jelezve, hogy ő sem tartozik az új elnök feltétlen hívei közé.

Van másik

Az SZDSZ fővárosi és vidéki irodáival olyan szervezeti keretet, anyagi hátteret biztosít (a büdzséből a párt évi közel negyedmilliárdot, a pártalapítvány nyolcvanmillió forintot kap, ehhez jönnek még a tagdíjak és az adományok), amivel a most szerveződő liberális sejtek nem, vagy csak nehezen tudják felvenni a versenyt. Éppen ezért sokan úgy vélik, a Magyar- Pető-Kuncze triumvirátus okkal nem lépett ki a pártból, arra számítanak, hogy Retkes elvérzik, a Demszky-Mesterházy tandem előbb-utóbb elengedi a kezét. "Akik ezzel számolnak, nem ismerik Retkest. Rendkívül elszánt, és ezért kezelhetetlen, nem fog lemondani. Elirányítgatja az SZDSZ-t a 2010-es választásokig, legfeljebb az egy százalékot sem érjük el" - dohog a közélettől már visszavonult, de a pártból még ki nem lépett forrásunk.

Mindenesetre Magyar - a frakció öt tagjával, köztük Kunczéval - két hete újabb vasat helyezett a tűzbe: augusztus 17-én megalapították a Szabadelvű Polgári Egyesületet (SZPE). "Bálint megint tele van energiával, néhány hete még egy nőszervezet gründolásán gondolkodott" - állítja egy korábbi ügyvivő. Az SZPE egyébként sokban emlékeztet egy politikai pártra: az alapító nyilatkozat a "polgári értékrend" mellett foglal állást, a vezetőségi tagok különféle szakpolitikai feladatokat visznek, az egykori vagy jelenlegi SZDSZ-es vidéki polgármesterekkel Wittinghof Tamás, Budaörs első embere tartja a kapcsolatot.

Vannak, akik úgy vélik, az SZPE az MDF-hez közeledik, és Magyar Bálint így próbálja tető alá hozni a korábban áhított választási kooperációt a Fórummal. Sándor Klára a Népszabadságnak a szekértábor-mentalitás megtöréséről, a mérsékelt konzervatívokkal való együttműködésről beszélt, ám leszögezte, az MDF még az egyesület megalapítása előtt hárította a közeledésüket. Forrásaink szerint Dávid Ibolya - egykoron SZDSZ-es - tanácsadói Magyart ma már egyenesen "ballasztnak" tartják, ráadásul a liberális politikus balos nézetei ütköznek a Somogyi Zoltán - és Bokros Lajos - képviselte "neokon" gazdaságfilozófiával.

Mások szerint figyelemre méltó, hogy az SZPE a sajtóban gyakran "balliberálisnak" nevezett politikusokat tömöríti - az egyesület két oszlopos tagja, Sándor Klára és Hankó Faragó Miklós 2006-ban az MSZP és az SZDSZ közös jelöltje volt. Állítólag okkal keresték meg a Gyurcsány Ferenc mellett az utóbbi időben többször kiállt Debreczeni József publicistát is: az egyesület a szocialisták felé orientálódik. Több forrásunk váltig állítja, már ki is egyeztek Lendvai Ildikóval, aki megígérte, hogy az SZPE-politikusok öt befutó helyet kapnak majd az MSZP listáján - cserébe Magyarék mozgósítják majd a Fidesz kétharmados győzelmétől tartó liberális szavazókat. (A volt oktatási minisztert lapzártánkig nem sikerült elérni.)

Többen biztosra veszik, hogy az egyesülettel Kuncze Gábor visszatéréséhez készítik elő a terepet. A volt elnök lapunknak nem kívánt nyilatkozni, azt mondta, korai még erről beszélni. "Gábor rendkívül elégedetlen a jelenlegi helyzettel, ébredezik az alvó oroszlán" - állítja róla egy forrásunk, aki úgy véli, Kuncze a sértődött középkádereket már nem tudná maga mellé állítani, de a tagságot, az SZDSZ szavazóinak egy jelentős részét még mobilizálhatná. Ahhoz viszont túl önérzetes, hogy az MSZP listájára feliratkozzon. Bár nem nézi jó szemmel a szocialistákkal való egyezkedést, kész a tekintélyét az SZPE érdekében latba vetni, főleg, ha Pető Iván is az egyesület mellé áll.

Szabad madarak

Az elmúlt hetekben ismét híre ment, hogy a fodorista liberálisok a Lehet Más a Politika (LMP) irányába tájékozódnak. Hallani lehetett, hogy Gulyás, Velkey és Béki az emberi jogi irányzatot készek becsatornázni az LMP-be, és erről már tárgyalnak a zöldpárt vezetőivel. Két évvel ezelőtt, Kóka elnöksége idején még Fodorról is felmerült, hogy elhagyná az SZDSZ-t a zöldek kedvéért, ám miniszteri kinevezése után letett a tervéről. Gulyás cáfolta az értesüléseket, a Narancsnak azt mondta, emberileg sokra tartja az LMP vezetőit, de közvetlen kapcsolata nincs velük, politikai kérdésekről hosszú ideje nem egyeztettek.

Több forrásunk határozottan állította, Fodor egy új párt gründolásán töri a fejét: állítólag híveinek azt mondta, őszig visszavonulnak, ám rövidesen újrakezdik. Mondják, maga mellé állította a második Gyurcsány-kabinet személyügyi államtitkárát, Szetey Gábort is. Az SZDSZ volt elnöke lapunknak azt nyilatkozta, az utóbbi időben több értelmiségivel, szakemberrel leült beszélni, ám új párt szervezéséről egyelőre nincs szó. "Ugyan a tavaszi választások miatt sürget az idő, ki kell várni a megfelelő pillanatot, már ha erre egyáltalán sor kerül" - szögezte le a Narancsnak. Gulyás József úgy véli, most nem az osztódással szaporodó liberális sejtek vetélkedésére és a maradék tábor megosztására lenne szükség, hanem a múlttal való szembenézésre, a megfelelő következtetések levonására, és rengeteg disputára, az elmúlt években keletkezett frusztrációk kibeszélésére - mindenesetre ő kivár.

Bár Kóka János továbbra is jó viszonyt ápol az SZPE-t alapító politikusokkal, képviselőkkel, egyelőre nem kíván csatlakozni semmilyen új szervezethez; állítja, energiáit a költségvetéssel kapcsolatos egyezkedések kötik le. Nem tagadja viszont, hogy a Bruck Gáborék alapította Szabad Európa Társaság (SZET) szellemisége áll hozzá a legközelebb. Ám a SZET civil szervezet, és ő nem szeretné, ha a nevéhez kötnék; tudja, hogy ezzel csak "agyonnyomná" a kezdeményezést.

"Nem kívánom idő előtt ellőni a puskaport, szeptember közepén, október elején fogunk a nyilvánosság elé lépni az új formációnkkal" - beszélt a Narancsnak terveiről Ungár Klára, az SZDSZ egykori képviselője. Ungár még a nagy kilépési hullám előtt távozott a pártból, lapunknak azt mondta, döntése nincs összefüggésben a Retkes-féle irányváltással. Forrásaink szerint Léderer Andrásékkal, az Új Generáció (ÚG) egykori tagjaival együtt egy új párt alapításán dolgozik - az ÚG vezetősége júniusban testületileg lemondott, majd az SZDSZ-ből is kiléptek. Az ügy érdekében Ungár augusztus elején megvált az Országos Egészségügyi Pénztár főigazgató-helyettesi posztjától is. A politikus nem cáfolta az értesülést, de a részletekről és a résztvevőkről nem kívánt nyilatkozni. Lapunknak csupán annyit árult el, hogy nem pusztán egy liberális rétegpártban gondolkodnak: mivel az MSZP is válságban van, az új formáció a baloldali szavazóknak is alternatívát kíván nyújtani.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.