Pert vesztett a MET egyik bezárt iskolája ügyében

  • narancs.hu
  • 2025. március 27.

Belpol

Az ítélet szerint a Szegedi Kormányhivatal jogszerűen járt el, amikor visszavonta a Szegedi Wesley János Óvoda Általános Iskola és Középiskola működési engedélyét.

A Szegedi Törvényszék március 27-én kihirdetett jogerős ítélete szerint a Szegedi Kormányhivatal jogszerűen vonta vissza a Szegedi Wesley János Óvoda Általános Iskola és Középiskola működési engedélyét tavaly augusztusban, néhány nappal a tanévkezdés előtt.

Az iskolát a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) tartja fenn, az egyház más intézményei ugyanígy jártak

A főispán a döntésekor pénzügyi adatokra és a közműtartozásokra hivatkozott, és a határozatban az is szerepelt, hogy „a gyerekek, tanulók számára a határozat végrehajtásának késedelme jelentős vagy helyrehozhatatlan kárral járna”. Ám a működési engedély visszavonása konkrétan azzal járt, hogy az érintetteknek nem egészen egy napjuk volt arra, hogy az oda járó, zömmel halmozottan hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű gyerekek számára másik iskolát találjanak. Akadt olyan család, amely az autista kisfiú szakszerű oktatása érdekében, a szegedi Wesley iskola miatt költözött át a határon túlról Szegedre.

Végül minden diáknak találtak új iskolát: a MET közleménye szerint több heti keresés után 38 különböző intézmény vette át őket. 

„A legtöbb SNI-s diák nem érzi magát biztonságban az új iskolában, romlik a teljesítményük, sokan bukásra állnak, bár a Wesleyben kiegyensúlyozottan teljesítettek. Nem engedélyezik a diagnózisuk miatt nekik járó segédeszközök használatát, nem kapnak plusz időt a feladataik elvégzésére. A harmincfős osztályokban a differenciált, személyes képességekre szabott oktatás megvalósíthatatlan.  Sajnos gyakori a verbális bántalmazás, a kiközösítés, kizárják őket a közös programokból. Nagyon kevés a megértő, elfogadó pedagógus, a szülők is kirekesztve érzik magukat. Többször kétségbe vonták a pedagógiai szakszolgálat diagnózisát, megkérdőjelezik a diákok integrálhatóságát, felülvizsgálatra kényszerítik a szülőket. Ha a gyermek nem integrálható, elbocsáthatják az intézményből. Kompetencia- és iskolaérettségi teszteket íratnak velük, holott ilyen diagnózissal ez nem lenne kérhető. Húsz integrálható gyerek eleve egy szegregált gyógypedagógiai intézménybe került. Több tizenéves volt Wesley-s diák pszichológus segítségére szorul, hogy fel tudja dolgozni a történteket” – közölte a MET.

Az egyház szerint a budapesti iskolák ügyében hozott, a jogsérelmet elismerő döntés után „fájdalmas, aggasztó és megdöbbentő, hogy olyan ítélet született, amelyben a gyermekeket, pedagógusokat és szülőket ért jogsérelmekre egyáltalán nem voltak tekintettel. Mély együttérzésünket szeretnénk kifejezni az érintett diákoknak, tanároknak és családjaiknak”. 

A MET emlékeztet, hogy a tavalyi szegedi főispáni intézkedés után az intézmény megkapta az azonnali jogvédelmet, amely elismerte a bezárás jogtalanságát, de már csak akkor, amikor „a kormányhivatal rendeletei és a MET anyagi ellehetetlenítése miatt az újranyitás esélytelenné vált”. 

Tavaly novemberben a szegedi iskolaépületben fejlesztő központ nyílt a rászoruló, sajátos nevelési igényű gyermekek számára. Az Esélyteremtő Ház alapítványi fenntartású. Teljes gyógypedagógiai fejlesztést, mozgásfejlesztést, logopédiát, iskolaelőkészítő foglalkozást, tantárgyi felzárkóztatást és érettségire való felkészítést biztosít. Most 80 diák jár rendszeresen az ottani foglalkozásokra.

A címlapkép a szegedi iskola bezárása miatt rendezett tüntetésen készült

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.