A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) mint fenntartó nem képes biztosítani a Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Wesley Kincsei Általános Iskola és Gimnázium törvényben előírt működési feltételeit – állapította meg eljárása során Budapest Főváros Kormányhivatala. A kedd esti közleményben, melyet a hvg.hu idéz,
azt írták:
A közműszolgáltatók értesítése és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal jelzése szerint a fenntartó által felhalmozott jelentős köztartozás, illetve közüzemi díjtartozás veszélyezteti a gyermekek folyamatos és biztonságos nevelését”.
Egyúttal közölték azt is, hogy a gyerekek „biztonságos és megfelelő színvonalú nevelése érdekében a kormányhivatal a közelgő tanévkezdésre tekintettel gondoskodik a gyermekek elhelyezéséről, miután törölte a két intézményt az egyházi és a magán fenntartású köznevelési intézmények nyilvántartásából”.
A 26, óvodai jogviszonyban álló gyerek nevelése érdekében a kormányhivatal a lakóhelyük szerint illetékes és a törvény rendelkezései szerint intézkedni köteles önkormányzatokkal veszi fel a kapcsolatot.
A közlemény szerint mind a 156 tanköteles tanuló számára biztosított lesz a tanulmányok folytatása, ugyanis a kijelölték számukra azokat az intézményeket, amelyek a szabad férőhelyek erejéig kötelesek átvenni őket. Az érintett szülők tájékoztatást kapnak az elérhető intézményekről. A 89 nem tanköteles tanulót is tájékoztatják az őket fogadni képes intézményekről.
A lap azt írja, augusztus elején már 90 millió forint gyűlt össze az Oltalom Karitatív Egyesület gyűjtésén, amelyet azután indítottak, hogy az adóhatóság inkasszálni kezdte a mögöttük álló MET bankszámláit a felhalmozott köztartozások miatt. A szervezetet vezető Iványi Gábor lelkész akkor arról beszélt az RTL Híradójának: azért nem tudják fizetni a számlákat, mert nem kapják meg az államtól a nekik törvényesen járó juttatásokat. Ezt Iványi akkor elfogadhatatlan politikai gaztettnek nevezte.
A kormányhivatal néhány nappal korábban jelentette be, hogy vizsgálatot indít a MET intézményeiben az ellátottak érdekeire hivatkozva. Úgy vélték, ha a szervezet a pénzhiány miatt veszélyezteti a gondozottak és a gyerekek érdekeit, az ellátási kötelezettséget a VIII. kerületi és a fővárosi önkormányzatnak kell megoldania.
A főváros tavaly már 67 szociális munkást átvett, de Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes akkori tájékoztatása szerint készek akár a fenntartói feladatok átvételére is.