A lelkésszel a Megbékélés Házában, a MET békásmegyeri templomában találkoztunk, amelyet még évtizedekkel ezelőtt egy szeméttelep helyén építettek fel. Udvarán terápiás céllal állatokat (lovakat, nyulakat stb.) tartanak, kertjében a leveleket Iván, az Ukrajnából menekült férfi sepregeti. Iványi Gábor szerint 2010-ig nem voltak anyagi gondjaik: a tortúra a kormányváltás után, 2011-ben kezdődött. Elvették az egyházi státuszukat, így elestek az ún. kiegészítő támogatástól, a költségvetésük mintegy 40 százalékától. Több, számukra kedvező bírósági ítélet is született, de a fideszes parlament úgy módosítgatta az egyházi törvényt, hogy ennek következményeként 14 év alatt mintegy 13 milliárd forinttól estek el. (E folyamatról részletesen lásd: „Égbekiáltó gonoszság”, Magyar Narancs, 2021. március 11.) Az egyház pályázni sem tudott, az alapnormatívájukat is csökkentették, így hozzávetőleg a korábbi büdzsé feléből küszködték végig ezt az időszakot. Az egyesület tavaly nyár óta semmilyen alapnormatívát sem kap, és valószínűleg az egyházi 1 százalékok után járó kiegészítő támogatásra sincs lehetőségük Iványiéknak (mivel bejegyzett egyházból nyilvántartott egyházzá minősítették vissza őket), pedig 2024-ben 93 ezer felajánlás érkezett: ezen pénzösszeg alapján a MET a harmadik legtámogatottabb egyház ma Magyarországon, vagyis a civil támogatásokon túl több száz millió forint landolhatna a számláján.
A MET arra törekedett, hogy a szociális intézményeik által ellátott személyek ebből semmit ne érezzenek, hangsúlyozza a lelkész. Így a munkavállalók járulékfizetésével adódtak gondok, állami támogatás és bevétel hiányában ezt nem tudták minden esetben kiegyenlíteni. Ha valaki elhagyta a szervezetet, Iványi szerint az utánuk esedékes köztartozásokat a távozásukkor visszamenőleg befizették, vagyis senkit nem károsítottak meg.
Állandó présben
A MET köztartozása ma nagyjából 1,5 milliárd forint. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tavaly óta inkasszózza a szervezetek számláit, így az azokra utalt minden összeget rögtön eltérítenek: 2024-ben közel kétmilliárd forintot kapcsolt le a hatóság. Az Oltalom számláján már nincs köztartozás, az elvont pénzek – beleértve az egyesületnek felajánlott 107 milliós egyszázalékos támogatást – ezt kiegyenlítették. Ez azonban nem jelenti, hogy a helyzet rendeződött volna, ugyanis hiába csökken a köztartozásuk, mivel továbbra sincs normatív állami támogatás, a járulékokat és a közműszámlákat továbbra sem tudják fizetni, így újabb tartozások keletkeznek. Iványi Gábor kiemelte: vonakodás nélkül fizetnének, mert mindez nem lehetne egy „játék része”. De a legfontosabb, hogy az ellátottak enni tudjanak, legyen fedél a fejük felett. A működést jelenleg civil adományok segítségével a Szalmaszál a Hajléktalanokért Közhasznú Alapítványon keresztül oldják meg, erre eddig még nem szállt rá az adóhatóság. Van két vállalkozó, akik névtelenül havi egy-egy millió forinttal segítik őket, és sokan nagyobb összegeket bedobnak a perselybe az istentiszteletek során – máshogy nem merik, mert attól tartanak, ha kiderülne a kilétük, akkor félő, rájuk küldenék a NAV-ot.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!