Politikai hírek

  • 1998. március 5.

Belpol

Magyar Honvédség: rakétatender-bírság
Tizenötmillió forintos bírságot köteles fizetni a Honvédelmi Minisztérium Beszerzési Hivatala, amiért megsértette a verseny tisztaságát és az esélyegyenlőséget, amikor elbírálta a rakétatendert -így döntött jogerős ítéletében a Legfelsőbb Bíróság. Az ítélettől függetlenül a nyertes a francia Matra cég, amely folytatja a Mistral rakéták szállítását. Az ügy előzménye az az 1995-ös országgyűlési határozat, amely kötelezte a honvédséget föld-levegő rakéták vásárlására. A 18 milliárd forintos üzlet vesztesei közül új pályázat kiírását kérve többen megvétózták a döntést a Közbeszerzési Tanács mellett működő bizottságnál. A bíróság határozata értelmében új pályázatot nem kell kiírni, csak bírságot fizetni. A rakétákat 2000. január 1-jétől állítják hadrendbe. A Honvédelmi Minisztérium illetékes államtitkára szerint az ítélet nyomán nem valószínű, hogy az ügy felelősét megkeresik; mint Fehér József lapnyilatkozatában elmondta: "Téves döntés született, de nem történt vétkes mulasztás."

Bagdad: megállapodás Kofi Annan ENSZ-főtitkár bagdadi tárgyalásai után - egyelőre - nem indul Irak ellen katonai akció. Bill Clinton amerikai elnök azonban megismételte: nem vonja vissza katonai erőit, és ha Irak nem teljesíti a megállapodásban foglaltakat, a következmények "súlyosak és azonnaliak" lesznek. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) elé Nagy-Britannia olyan határozati javaslatot terjesztett, amely katonai szankciók alkalmazását helyezi kilátásba Irak engedetlensége esetén, de Oroszország, Franciaország és Kína ellenzi, hogy a BT erővel fenyegessen; a határozatban inkább azokat az előnyöket hangsúlyoznák, amelyekre Irak akkor számíthat, ha végrehajtja a megállapodásban foglaltakat. Irak engedni fogja, hogy a világszervezet különleges szakértői ellenőrizzék az előlük eddig elzárt elnöki létesítményeket - jelentette ki Tárik Aziz iraki miniszterelnök-helyettes, hozzátéve: hazugság, amit a UNSCOM szakértői állítottak az elnök palotáiban tárolt anyagokról, és ha ez kiderül, az "morális győzelem lesz" az iraki vezetés számára.

Egészségügy: forráshiány? A magyar egészségügyi ellátó rendszer továbbra is forráshiánnyal küzd; az intézmények működését veszélyeztető problémák nem oldódtak meg -jelentette ki Polt Péter, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese azt követően, hogy lezárult vizsgálata, amelyet egy állampolgári beadvány nyomán kezdeményezett. A vizsgálat kapcsán Polt beszámolt arról is, hogy egy, a kezdeményezésére összehívott, az egészségügy finanszírozásáról rendezett tanácskozáson több problémát is megállapítottak, köztük azt, hogy az egészségügyi intézmények támogatása nem fedezi valódi költségeiket. A betegek sok esetben ma is kiszolgáltatottak, mert nem tudják, mi vár rájuk a kezelés során - fogalmazott Polt Péter. Nem a rossz jogszabályok okozták több egészségügyi intézmény eladósodását - jelentette ki a népjóléti miniszter egy sajtótájékoztatón; Kökény Mihály szerint a nehézségeket sokszor a nem eléggé körültekintő gazdálkodás okozta. A Magyar Orvosi Kamara másként látja a helyzetet: sürgős tárgyalásokat kívánnak kezdeményezni a kormánnyal, mert megítélésük szerint az 1998-as egészségügyi költségvetés az 1993-asénak 50 százalékát teszi csak ki.

Fogyatékosok: törvény a Ház előtt Nyolc éve folyik vita arról, hogy törvényben garantálják a fogyatékosok jogait; az Országgyűlés a napokban tűzte napirendjére az erről szóló törvényjavaslatot. A mozgáskorlátozottakat tömörítő szervezet, a Maosz elnöke szerint a javaslat közelebb hozza azt a lehetőséget, hogy a mozgáskorlátozottak élhessenek jogaikkal,többek között az oktatás területén. A több mint 150 ezer tagot számláló szervezet vezetője kijelentette: Magyarországon ma a fogyatékosok az épületek mintegy kilencven százalékát nem tudják megközelíteni, míg ez az arány a nyugati országokban a húsz százalékot sem éri el. A szervezet kezdeményezett már próbapert olyan intézmény ellen, amely arra hivatkozva nem teszi lehetővé épületeibe a kerekes székkel való bejutást, hogy "nincs tolószékes ügyfelük". A BKV néhány napja jelentette be: az év második felétől bizonyos útvonalakon, bizonyos időpontokban olyan buszok járnak majd, amelyekkel mozgáskorlátozottak is közlekedhetnek.

Lakáshitel-törlesztés: segít a kormány A kormány múlt csütörtöki ülésén döntött az 1994 előtt lakáshitelt igénybe vevő, s időközben fizetésképtelenné vált, valamint a közüzemidíj-tartozások miatt kilátástalan helyzetbe került családok támogatásáról. A kormány az idei költségvetési tartalék terhére 2-3 milliárd forintot, jövőre várhatóan 5 milliárdot szán a több mint 500 ezer család megsegítésére. A támogatásra azok jogosultak, akik az átlagosnál kisebb lakásban élnek, háztartásuk bevételei nem fedezik megélhetésüket és a tartozások kiegyenlítését, illetve nincsen pénzzé tehető vagyontárgyuk. Az állam az adósok helyett részben vagy egészben kifizeti a tartozást, amivel lakásukra jelzálogjogot szerez. A támogatás másik formája, hogy az érintettek részére közmunkát szerveznek, s a bérek 40-50 százalékát a tartozások kiegyenlítésére fordítják. A program beindításáig, június 1-jéig az OTP Rt. felfüggeszti az érintett körben indított végrehajtási eljárásokat.

Dél-Korea: megbékélés Beiktatták hivatalába Dél-Korea új államfőjét, Kim De Dzsungot, aki megjárta mindkét Korea börtöneit, sőt Dél-Koreában ellenzéki vezetőként halálra is ítélték. Az új elnök kijelentette: megbékélést, együttműködést akar. Ennek egyik jele, hogy miniszterelnöknek azt a Kim Dzsong Pilt nevezte ki, aki az egyik volt diktátor jobbkeze volt; a kinevezés miatt azonban az ellenzéki erők bojkottálták az elnök parlamenti beiktatását. Kim De Dzsung beiktatási beszédében a legfontosabb feladatnak a megingott gazdaság rendbetételét nevezte. Békés hangon szólt Észak-Koreáról, jelezte: hajlandó csúcstalálkozón egy asztalhoz ülni a kommunista ország vezetőivel, és elítélte az "ázsiai értékek" ürügyén gyakorolt önkényuralmat. Kim De Dzsung - akit beiktatása előtt megkeresett az Amnesty International, kérve, hogy engedjék szabadon a lelkiismereti okokból bebörtönzötteket - megígérte: harcolni fog az emberi jogok tiszteletben tartásáért.

Kisebbségi oktatás: ombudsmani vizsgálat Befejeződött a tavaly szeptemberben Kaltenbach Jenő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa által indított vizsgálat a kisebbségi oktatás helyzetéről. A hét elején ismertetett jelentés szerint a finanszírozásra vonatkozó rendeletek nem egyértelműek, ezért az ombudsman felkérte az Állami Számvevőszéket: vizsgálja felül a kisebbségi iskolák támogatási rendszerét. A művelődési miniszterhez több ajánlást és felkérést is eljuttatott az országgyűlési biztos; többek közt az oktatás során alkalmazott hátrányos megkülönböztetés feltárására és szankcionálására vonatkozó jogszabály megalkotására is javaslatot tett, és kérte a nemzetiségi pedagógusok hátrányos megkülönböztetésének megszüntetését is szakképzettségük megszerzésének vonatkozásában. A jelentés szerint egyébként hátrányos megkülönböztetés szinte kizárólagosan cigány tanulók esetében tapasztalható.

Véres zavargások Kosovóban Legkevesebb húsz halálos áldozata van az albán fegyveresek és a szerb rendőrség múlt szombati összecsapásainak Kosovóban, Szerbia albánok lakta tartományában. Az összecsapást egy szerb menekülteknek otthont adó iskola elleni fegyveres támadás előzte meg, amelynek során egyébként senki sem sérült meg. A helyszínre érkező szerb rendőrök összecsaptak az albán támadókkal, két rendőr életét vesztette a tűzharc során; ezt követően a szerb rendőrség harminc páncélautóval megerősítve szállt szembe az albánokkal. Albánia felszólította a jugoszláv vezetést, hogy vessen véget az albánok elleni erőszaknak, s egyúttal kérte a többi európai állam segítségét a konfliktus továbbterjedésének megakadályozásához. A szerb állam leszámol a Balkán békéjét veszélyeztető albán terroristákkal - mondta Vojislav Zivkovic, a hatalmon lévő Szerbiai Szocialista Párt kosovói vezetője. Robert Gelbard amerikai megbízott egyaránt elítélte a szerb vezetést és az összecsapásokban részt vevő Kosovói Felszabadító Hadsereg nevű albán terrorszervezetet.

Solana: NATO-tagság 1999-ben A NATO további erőfeszítéseket vár el csatlakozó új tagállamaitól fegyveres erőik modernizálására - jelentette ki Javier Solana NATO-főtitkár múlt csütörtöki budapesti látogatásán. A főtitkár elmondta: bízik abban, hogy az amerikai szenátus március közepéig ratifikálja, és 1998 végéig a többi NATO-tagállam is jóváhagyja a bővítést; ebben az esetben Magyarország 1999. április 4-én a katonai szervezet teljes jogú tagjává válhat. Solana köszönetet mondott a délszláv béketeremtésben való magyar részvételért. Kovács László magyar külügyminiszter a főtitkárral folytatott megbeszélése után kijelentette: Magyarország arra törekszik, hogy a NATO-tagság elnyerése ne befolyásolja negatívan a bővítés első köréből kimaradt országokkal kiépített jószomszédi viszonyt. Göncz Árpád köztársasági elnök a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjével tüntette ki a NATO-főtitkárt.

Morze

Nincsenek meg a jogi és technikai feltételei annak, hogy a kisebbségek parlamenti képviselőire a májusi országgyűlési választások idején szavazzunk - véli a kormány; a szóvivő ugyanakkor leszögezte: a kabinet kitart a kisebbségek parlamenti képviseletének megteremtése mellett, de az erről való szavazásra csak októberben, a helyhatósági választásokkal egy időben lát módot. (A szocialista frakció néhány nappal korábban a kormánnyal ellentétben a májusi időpontot tartotta elfogadhatónak.)

Véglegesen megszűnik az Országos Kárpótlási és Kárrendezési Hivatal. Az újonnan keletkezett, illetve a még fel nem dolgozott, mintegy 200 ezer ügyet a földművelésügyi miniszter felügyelete alatt működő Központi Kárrendezési Iroda rendezi majd.

A Fenyő-gyilkosságnak - lapértesülések szerint -már van gyanúsítottja; a rendőrség egyelőre annyit ismert el, hogy őrizetbe vettek egy albán férfit, akinek feltehetően köze van a sajtómágnás meggyilkolásához. Meg nem erősített értesülések szerint az őrizetben lévő férfi - aki bűncselekmények miatt már korábban is a rendőrség látókörébe került - vezette azt az autót, amelyből a gyilkos a helyszínen kiszállt.

Három minisztert menesztett Borisz Jelcin az orosz kormányból. A távozók között van az államközösségi együttműködésért felelős miniszterelnök-helyettes, Valerij Szerov. Jelcin múlt szombati döntése előtt többször is kijelentette, hogy menesztések várhatók, de az orosz közvélemény csak a FÁK megrekedt integrációja miatt bűnbaknak kikiáltott Szerov leváltására számított.

Lemondott Dani Jatom, a Moszad, az izraeli titkosszolgálat vezetője azután, hogy a múlt héten öt izraeli titkos ügynököt ért tetten a svájci rendőrség, miközben lehallgatókészüléket szereltek a Hezbollah egy Svájcban élő aktivistájának otthonában. Svájc elvárja, hogy Izrael bocsánatot kérjen, de nem tervezi diplomatái hazarendelését a zsidó államból.

Sikertelen túszmentő akciót hajtottak végre a csecsenföldi biztonsági erők az 1997. október 23-án elrabolt magyar túszok kiszabadítására. A múlt csütörtökön, hajnalban végrehajtott akcióról valószínűleg értesültek a túszejtők, akik Dunajszki Tamást és Oláh Istvánt, a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat két fogva tartott munkatársát másik helyre szállították. Horváth Gábor külügyi szóvivő kijelentette: élnek a magyar túszok.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.