Riasztó, milyen ellentmondás van az emberek fejében

  • narancs.hu
  • 2024. október 12.

Belpol

A magyarok alapvetően elégedettek az életükkel, miközben azt gondolják, nincsenek megbecsülve, alulfizetettek és nem tudják érvényesíteni az érdekeiket. 

Meglepő eredményeket hozott a Závecz Research a Tett és Védelem Alapítvány számára készített kutatása, amely alapvetően az antiszemitizmusról szólt, de a Népszava most ismertette a részletes eredményeket. Ezek szerint a magyar társadalom többsége, vagyis 71 százalék inkább elégedett az életével. Nagyon elégedettnek 18 százalék mondta magát, nagyon elégedetlennek pedig mindössze 10 százalék. Hogy mit jelent részletesen ez az elégedettség, nem tudni biztosan, főleg annak alapján, hogy a későbbi kérdésekre adott válaszok inkább frusztráltságról és deprimáltságról tanúskodnak.

Nagyon magas, 75 százalék ugyanis azok aránya, akik úgy érzik, nincsenek megfelelően megbecsülve, és azok aránya is, akik úgy érzik, nem kapnak megfelelő jövedelmet a munkájukért (68 százalék). Mindezek mellett a megkérdezettek 76 százaléka azt gondolta, a hozzájuk hasonlók nem tudják érvényesíteni az érdekeiket. A Magyarországon élő lakosság 92 százaléka legalább egy szempontból depriváltnak érzi magát.

Nehéz megmondani, mit eredményez mindez, ám árulkodó, hogy a megkérdezettek 82 százaléka szerint jelentősen korlátozni kellene az országba érkező idegenek számát, míg 75 százaléknyian gondolták úgy, hogy a „legtöbb problémánk megoldódna, ha meg tudnánk szabadulni az erkölcstelen és antiszociális emberektől”. Ez adott esetben a villamosszéket is jelentheti, hiszen 64 százalék támogatná, hogy súlyos bűncselekmények esetén halálbüntetés is kiszabható legyen.

Szinte Stockholm-szindrómának tűnik, hogy a magyar társadalom e jelentős hányada, 69 százaléka úgy véli, hogy választások útján sem tud hatást gyakorolni az ország életére, mert bármelyik pártra szavaznak is az emberek, a dolgok úgysem változnak. 82 százaléknak az a benyomása, hogy semmilyen hatást nem tud gyakorolni a kormány tevékenységére. Eközben 68 százaléka úgy gondolja, hogy „erős vezetőkre van szükségünk, akik megmondják, mit tegyünk”, és 73 százalék szerint „legfontosabb erény, amit a gyerekeknek meg kell tanulniuk, a tekintély tisztelete”.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”