Rombolás a kultúrában, pusztuló egyészségügy: mérlegen Kásler ténykedése

Belpol

Kásler Miklóst már orvosprofesszori ténykedése idején is az ellentmondások embereként írták le, most azt vizsgáljuk, mire jutott eddig az emberminisztérium főnökeként. Ízelitő a friss Magyar Narancsból.

Korábbi portrécikkünk szerint az Országos Onkológiai Intézet vezetője egyszerre „túláradóan kedves” és zsarnokian akarnok, attól függően, hogy a betegét támogató kezelőorvos vagy az intézményét féltő igazgató szerepébe áll éppen bele.

A megkerülhetetlen - Portré Kásler Miklósról, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatójáról

Sebész, onkológus, 24 éve az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója. Nevéhez köthető a rákgyógyítás centralizálása, módszertanok kidolgozása, de a szakma jelenlegi rossz helyzetéért is sokan tartják felelősnek.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma vezetőjeként eltöltött háromnegyed évéből hasonló mintázat rajzolódik ki: hol a szinte átláthatatlan méretű szuperminisztériumot vezető merev politikus, hol a nemzet sorsáért aggódó „konzervatív gondolkodó”, hol a hetet-havat összehordó botcsinálta történész hangján szólal meg, olykor mindezeken egyszerre.

Mivel a legnagyobb botrányok - lemondások, kirúgások, kultúrharc - az ő minisztériumához kötödnek a negyedik Orbán-kormány eddigi időszakában, ráadásul olyan pletykák terjednek, hogy a miniszterelnök megválik tőle, megnéztük, mit tett Kásler az elmúlt hónapokban.

Megnéztük, milyen körülmények közepette távozott Prőhle Gergely, a Petőfi Irodalmi Múzeum vezetője, és kicsoda utódja, Demeter Szilárd. Utána mentünk, miért hozta létre a Magyarságkutató Intézetet, és beengedi-e az habókos szélsőjobboldali figurákat az őstörténetünk kutatásába.

A kultúrharcról szerzőink a következőt állapították meg: "Prőhle leváltása és Demeter kinevezése (a Lőrinczy–Kiss B. Atilla operettigazgatói cseréhez hasonlóan) jelzi a NER kulturális paradigmaváltását, és az új erők hatalomtechnikai attitűdjét. A nyugatos műveltségű, diplomatamúlttal rendelkező Prőhlét először a kormánylap publicistája (és egyben a Mészáros Lőrinc-féle Mediaworks központi szerkesztőségének vezetője), Szakács Árpád támadta meg, az ő rágalmait rendre átvette a Habony-sajtó is, mígnem olyan műhisztéria alakult ki az igazgató személye körül, ami lehetővé tette az új miniszter számára, hogy az elődje, Balog Zoltán által kinevezett PIM-vezetőt eltávolítsa. A kereszthivatkozások hálózatából kibogozhatatlan, hogy Kásler a felbujtója, megrendelője vagy csak a haszonélvezője volt-e a Magyar Idők áskálódásának".

Kásler benyit

Kásler benyit

Fotó: MTI/Bruzák Noémi

 

De saját bejelentéseit, interjúit alapul vége azt is megvizsgáltuk, hogy tett-e bármit az egyre rosszabb állapotban lévő egészségügy területén.

Erről többek között ezt írja a friss Magyar Narancs: "az orvosprofesszor az egészségügyért felelős miniszterként sem alkotott maradandót. Pedig 2018 májusában az egészségügy területén jártas szakemberekben némi reményt keltett Kásler Miklós emberminiszteri kinevezése. Legfőképpen azért, mert Balog Zoltán lelkészt egy olyan szakmabeli váltotta, aki 26 évig állt az Országos Onkológiai Intézet élén, ahol erőskezű vezetőként vált ismertté."

A teljes cikket a csütörtökön megjelenő Magyar Narancsban találja. Vegye meg a lapot az újságárusoknál vagy rendelje meg itt.

Magyar Narancs

A digitális Magyar Narancs digitális olvasójának a digitális olvasáshoz szükség lesz a DIMAG Reader letöltésére. A digitális példányok a következõ platformokon érhetõek el online, és offline is: Iphone/Ipad (iOS), Google Android, PC. Fizessen elõ egy évre, fél évre, negyed évre, egy hétre!

Figyelmébe ajánljuk