Sorra érkeznek a politikusok gratulációi a Nobel-díjas Karikó Katalinnak

  • narancs.hu
  • 2023. október 2.

Belpol

Előkerültek a közös fotók és a jó oktatás fontossága is.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Karikó Katalin és Drew Weissman kapta a 2023-as orvosi Nobel-díjat a koronavírus-járvány elleni egyik leghatékonyabb védekezési módszer, a más betegségek ellen is bevethető mRNS-alapú oltási technológia kifejlesztéséért. A stockholmi Karolinska Intézetben tartott hétfői bejelentés után nem sokkal a magyar biokémikus a fiatal diákoknak üzent, miközben a politikusok gratulációi elárasztották a közösségi oldalakat.

A Telex összeállítása szerint Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő volt a leggyorsabb, aki Facebook-posztjában „elképesztő sikernek” nevezte, hogy Karikó Katalin Nobel-díjat Kapott. A kormány részéről nem sokkal később többek között Hollik István, a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója, Kovács Zoltán, a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár és Varga Judit is gratulált. Utóbbi volt egyébként az első a politikusok közül, aki kiemelte, hogy Karikó Katalin az első magyar Nobel-díjas nő. 

Hatalmas büszkeség!🇭🇺 Karikó Katalinnak ítélték oda a világ legrangosabb tudományos elismerését, a Nobel-díjat. Az első...

Posted by Varga Judit on Monday, October 2, 2023

Ezt Novák Katalin is kiemelte, aki egy közös képet is megosztott a kutatóval. Mint írta:

„Karikó Katalin az első magyar nő, aki Nobel-díjat kap. Óriási büszkeség, hogy nemzetünk egy olyan Nobel-díjassal gazdagodott, akinek kutatásai milliók életét menthették meg.”

Orbán Viktor miniszterelnök egy kicsivel később szintén közös képpel és egy „magyar nő a világ tetején” felirattal gratulált. 

Gratulálok az első Nobel-díjas magyar nőnek! Büszkék vagyunk!

Posted by Orbán Viktor on Monday, October 2, 2023

Botka László, Szeged polgármestere ugyancsak a kutatóval készült fotóját posztolta. Karikó Katalin egyébként Szegeden tanult és a város díszpolgári címét is viseli. Ellenzéki oldalról mások mellett  Jámbor AndrásKarácsony GergelyMesterházy Attila és Dobrev Klára is gratulált, Tordai Bence pedig azt is megjegyezte, hogy „ezért is érdemes jó oktatást csinálni”.

Hasonló gondolatok jutottak eszébe Gyurcsány Ferencnek is, aki egy újabb szabadversre emlékeztető bejegyzésben fogalmazta meg, hogy miért nem érdemes azon tépelődnünk, hogy „Karikó Katalinnak is el kellett menni, hogy elérje a Nobel-díjat érdemlő teljesítményt.”

Most ne tépelődjünk egy darabig, hogy Karikó Katalinnak is el kellett menni, hogy elérje a Nobel-díjat érdemlő...

Posted by Gyurcsány Ferenc on Monday, October 2, 2023

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.