Interjút adott a Telexnek Szájer József, aki most nemcsak hogy a Schmidt Mária-féle Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány keretein belül alapít és vezet majd Egy Szabad Európa Intézet nevű intézményt, egy könyv is megjelent 30 éves politikai munkásságáról Frontvonalban címmel, amely azonban jótékonyan hallgat arról, hogy 2020-ban a politikus azért távozott a közéletből, mert rajtakapták Brüsszelben, ahogy egy homoszexuális orgiáról az ereszen próbált elmenekülni.
Szájer a nagy visszatérés apropóján adott egy nem különösebben termékeny interjút a Telexnek, amelyben az ismételt kérdésekre főleg arról beszélt, hogy túl sokat foglalkozott a média a brüsszeli esettel, az valójában nem is úgy történt, és különben sem homofób a rendszer, amelyet ő is segített ugyan felépíteni, de ő soha nem tett gyűlölködő kijelentéseket, összességében pedig bár van, amivel nem ért egyet, mégis minden úgy jó a Fidesz rendszerében, ahogy van.
- A könyv azért jelent meg, hogy bemutassa, hogy ő nem egy karikatúra, és nem egy esemény határozza meg az életét. "A könyv ezt a harminc évet szeretné bemutatni, részben ellensúlyozni azt a karikatúrát, ami mindenkinek beleégett a retinájába. Ez talán nem indokolatlan, hiszen ez a magyar politikatörténet talán legjobban és legrészletesebben elemzett eseménye, nincs egyetlen olyan mozzanat sem, amelyről ne írták volna cikkek százait" – fogalmazott.
- Saját magát szabadságharcosnak tartja, aki azért küzd, hogy mindenki szabadon élhesse a magánéletét és a politikai életét is. Szájer többszöri kérdésre is azt ismételte meg, hogy tőle nem lehet olyan idézetet találni, amely arra utalna, hogy az ő magatartása gyűlöletkeltő lett volna. És azt is leszögezte, hogy "Magyarországon mindenki szabadon élhet, és mindenkinek a magánéletét tiszteletben tartják. Kivéve talán az enyémet."
- Azt azért elismerte, hogy nem egészen ilyen Fideszre vágyott, mint a mostani, de 30 éve még nem látták, hogy milyen irányok vannak, és ennek a Fidesznek a felépítésében ő is részt vett. Azt, hogy mivel nem ért egyet, azért nem mondta el, mert már nem politikus, végül közölte: "Azért túlnyomó többségben ma is tudom vállalni azt, amit a Fidesz csinál kormányzó pártként."
- "Az anya nő, az apa férfi" alkotmányba írásától azzal távolította el magát, hogy azt mondta, az alkotmánykészítés ezen szakaszában ő már nem vett részt, és nem is szavazott róla a parlamentben, mert akkor már EP-képviselő volt. "Hogy én ezzel a mondattal egyetértek-e vagy sem, azt meg nem kívánom elmondani."
- Azt ugyanakkor elmondta, hogy nem jelezte az ezzel kapcsolatos aggályait egyik párttársának sem, mert ez nem az ő dolga, ugyanis "vannak olyan szférái a politikai életnek, a Fidesz politikai tevékenységének, amelyekkel én nem foglalkoztam. Egyébként azzal foglalkoztam, hogy az emberek szabadon élhessenek." Azt is mondta, hogy nem érzékelt gyűlöletkeltő állásfoglalásokat a Fidesztől, és azt sem, hogy embereket akadályoztak volna abban, hogy szabadon éljék az életüket. Ugyanígy a homofób törvényben sem lát kivetnivalót.
- Szájer szerint neki viszont a média durván beleavatkozott a magánéletébe azzal, hogy sokat foglalkoztak az ereszcsatornás ügyével, az erről szóló cikkek pedig "tele voltak hazugságokkal", de többszöri kérdésre sem mondta meg, hogy mik voltak ezek. Végül csak annyit mondott, hogy "nem volt eresz azon a házon. A helyszín sem az, amit teleposztoltak már megbukott politikai erők emblémáival. És még sok minden más."
- Szájert – aki a kommunisták "kisöpréséről" is értekezik a könyvében – az sem zavarja, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal egyik vezetője a volt III/III-as Horváth József, vagy hogy a fideszes kaposvári polgármester, Szita Károly is ügynök volt, mert a rendszer szabadsága és demokratikussága szerinte nem ezen múlik, és "a lényeg tekintetében minden rendben van".
- Összességében Szájer többszörösen hitet tett a Fidesz mellett, még azt is kijelentette, hogy "én és a Fidesz eléggé átfedjük egymást", ugyanakkor hozzátette, bár van egy csomó baja a mostani Fidesszel, ezt nem fogja elmondani. "A Fidesz… majdnem tökéletes" – fogalmazott.
- Szájert szembesítették azzal is, hogy Bayer Zsolt mit írt róla (arra utalgatva, hogy a homoszexualitás a pedofíliába vezet), őt természetesen ez sem zavarta, és a magánszférában amúgy sem kapott negatív visszajelzéseket. Azt is mondta, sokszor megvádolták már pedofíliával, ilyenkor mindig perelt, de Bayer nem vádolta ezzel. Mindenki másnak pedig azt ajánlotta: "Védje meg mindenki a saját jogait, és akkor ebből egy jobb ország lesz. Mindenki pereskedjen, ha valakinek a magánszféráját megsértik."
- Szájer maga most is beadott három keresetet, nem derült ki, hogy kik ellen.
- Azt állította, hogy nem kellett Orbán Viktor engedélye a visszatéréséhez (aki egyébként üdvözölte azt), de Szájer szerint amúgy is "természetes volt, hogy nem fogok szájkosarat tenni a számra az életem végéig".
- Szájert kérdezték többek között Orbán hatvanpusztai birtokáról és a kormánytagok fényűző életmódjáról, természetesen ez sem zavarja, ezeket a kérdéseket azzal rázta le magáról, hogy ha nincs törvénysértés, a többivel nem foglalkozik, nem is érdekli, és ha valaki szerint volt törvénysértés, akkor tegyen feljelentést, mert működik a jogállam.