Az átlagbér és az ingatlanátlagár alakulása

Széttartó mutatók

Belpol

Folyamatosan nő a különbség a lakásárak és a bérek emelkedése között. A legtöbb megyében többet kell dolgozni egy lakás megszerzéséért – ahol meg mégsem, oda viszont nemigen érdemes költözni.

 

Néhány hete szaladt végig a teljes magyar sajtón, hogy a II. kerületben több mint kétszer akkora az átlagbér, mint a bodrogközi Cigándon. Nem kell szociológiaprofesszornak lenni ahhoz, hogy tudjuk: jobban élnek az emberek a Rózsadombon, mint Cigándon, de leírva mindig sokkal erősebbek a számok. Megyei szinten is szignifikáns a különbség a két véglet, Budapest és Szabolcs-Szatmár-Bereg között, tehát a fenti települési eltérés nem extrém kiugrás eredménye: a fővárosban tavaly 460 ezer forint fölött volt a havi nettó átlagbér, az észak-alföldi megyében pedig 270 ezer. De mire elég az átlagbér Budapesten, illetve Szabolcsban?

Ezt pontosan nem lehet megmondani, mert a KSH nem közöl megyei adatokat a megélhetés költségeiről. Megyei szintű, hosszú távú adatok az ingatlanárakról viszont vannak, igaz, jelenleg csak 2022-esek. Ezek a valós tranzakciók átlagát mutatják, azaz nem egy négyzetméterárból kalkulált elvi adatról van szó. Ez nem alkalmas nemzetközi összehasonlításra, ám a hazai viszonyok megértéséhez közelebb visz, hiszen azt mutatja meg, mennyit költöttek a lakosok valójában ingatlanra.

Mire elég mindezek alapján egy-egy megyei átlagbér, ha abból lakásra, házra gyűjtünk? Azt könnyű belátni, hogy mind a bérek, mind az ingatlanárak emelkedtek – de milyen mértékben? Az adatok annyit engednek meg, hogy a 2016–2022 közötti időszakot nézhessük meg, 2023-ról töredékesen állnak csak rendelkezésre számok. A nettó átlagbérek nagyjából kiegyenlített mértékben nőttek Budapesten és a megyékben. A legkisebb mértékben Budapesten emelkedett a nettó átlagbér, ám mivel itt a legmagasabbak a bérek, ez nem feltétlenül meglepő, alacsonyabb szintről nagyobb lehet az emelkedés mértéke. A legnagyobb mértékű bérnövekedés Szabolcs-Szatmár-Bereg és Baranya megyében volt (duplázódott), ám még így is ebben a két megyében volt a legalacsonyabb a 2022-es átlagbér (238 ezer forint), miközben a budapesti 410 ezer, az országos átlag 380 ezer forint volt akkor. Az országos átlagnál magasabban csak Budapesten és Győr-Moson-Sopron megyében alakult az átlagbér, Komárom-Esztergom és Fejér megyében pedig az átlag környékén – minden más megyében ennél rosszabb volt az adat, 16 megyében meg sem közelítette a nettó átlagbér az országos átlagot.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.