Tartalom

MaNcs 36. évf. 38. sz. (2024-09-18)

A szerk.

A szerk.

A szerk.

Megfelelő ember a megfelelő helyen

Miként azt a gödi Samsung-gyár környezetszennyezése ellen küzdő helyi civilek is jól tudhatják, az immár őket is vegzáló Szuverenitásvédelmi Hivatal (Szuvéhá) fő feladata az, hogy Magyarország megőrizze önállóságát, a külföldi befolyásszerzési kísérleteket leleplezze és beazonosítsa azokat, akik a nyilvánosság befolyásolásával külföldi érdekeket érvényesítenek a magyar érdekekkel szemben. (Világos, az otthonaik biztonságáért és a saját meg a gyerekeik egészségéért aggódó magyar állampolgárok ab ovo külföldi ügynökök, hiszen akadályozzák a kormányzat fantasztikus akkumulátorgyár-programját.)

A szerk.

A szerk.

Pálinkát fizet

A múlt század hetvenes éveinek közepe táján született egy legenda a magyar labdarúgás háza táján, mely aztán – változó főszereplőkkel – elég hosszan tartotta is magát.

Publicisztika

Fekő Ádám

Publicisztika

Nem azért hazudnak, hogy elhiggyük

A politikai beszéd egyik érdekes jelensége a virágnyelven „igazságon túlinak” nevezett kijelentések – egyszerűbben fogalmazva: a hazudozások – köré épülő narratíva. Első ránézésre egyszerű a dilemma: az olyan populista politikusok, mint Trump, a brazil Jair Bolsonaro, a még konszolidáltan viselkedő egykori Vlagyimir Putyin vagy Orbán Viktor rendre összevissza hazudoznak a nagy nyilvánosság előtt, mely hazugságok akár egy rövid netes keresés után cáfolhatók, a szavazóik szemében mindez mégsem csorbítja a hitelüket.

Monostori Tibor

Publicisztika

A református kakas

Balog Zoltán élt, él és élni fog

A Novák Katalin-féle kegyelmi botrány elült, a háttérben a szálakat mozgató Balog Zoltán püspök a kezdeti befolyásvesztés után restaurálta és konszolidálta hatalmát. A hívek gyorsan felejtenek, a hangoskodók elfáradtak, gyakori jussuk a megfélemlítés és a büntetés. Ellenállásuk jelképes, és kérdés, hozhat-e bármilyen változást.

Egotrip

Egotrip

Egotrip

Cseresnyési László: Nyelv és neurózis

A lélek már kész talán

Sokan reménykedünk abban, hogy akár meg is történhet az, amire márciusban még senki sem gondolt. Elkezdődhet valami új, lesz talán egy olyan kormány, amelyik nem akarja folyton a képünkbe vágni azt, hogy övék az ország, a hatalom és a dicsőség. Mi meg csak élhetjük majd az ostoba kis életünket, miként az erdők vadjai, avagy az égnek madarai.

 

Belpol

A kórházak helyzete

Belpol

Évtizedes mulasztások ára

Jelentékeny számú hazai kórház van lerobbant állapotban, noha a felújítások költségeit képes lenne fedezni a költ­ségvetés – csakhogy a presztízsberuházások ennél fontosabbak a kormánynak. Szükség volna átfogó programra, adott esetben intézmények bezárására, erőforrások átcsoportosítására is.

Az átlagbér és az ingatlanátlagár alakulása

Belpol

Széttartó mutatók

Folyamatosan nő a különbség a lakásárak és a bérek emelkedése között. A legtöbb megyében többet kell dolgozni egy lakás megszerzéséért – ahol meg mégsem, oda viszont nemigen érdemes költözni.

 

A Röszke–Brüsszel blöff buszjárat mint zsarolási potenciál

Belpol

Igény, az lenne rá

Brüsszel polgármestere is, az Európai Bizottság is komolyan vette a magyar kormány fenyegetését, hogy illegális bevándorlókat visz buszokkal ingyen Brüsszelbe. Kilenc éve valami hasonló már zajlott, csak más körülmények között.

A pünkösdi egyház legnagyobb intézménye a Magyar Iszlám Közösséghez került

Belpol

Félholdtól a keresztig és vissza

A pünkösdi egyház megszüntette együttműködését az egyik legnagyobb intézménycsoportjával, a Sola Fide Központtal. Az intézményhálózat a Magyar Iszlám Közösséghez került, amiről az ott dolgozó és a járandóságukra váró alkalmazottak nem is tudtak. Az Államkincstár is hallgat az ügyben.

Könyv

Interjú

Könyv

„Természetesen nem értitek”

Simon Márton költő

Az elmúlt évek egyik legnépszerűbb hazai költője a soron következő könyvét magánkiadásban jelenteti meg. Megkérdeztük, hogy miből lett elege, és ki lehet-e így szabadulni a kényelmetlen kötöttségekből? Hogyan lehet írni ma Magyarországon a boldogságról?

Interjú

Könyv

„Annyi mindent elloptak”

Daniel Kehlmann író

Új regénye, a Mozgókép kapcsán egy filmrendező fausti paktumáról, a náci Németország hétköznapjairól és egy Hamlet-idézetről is beszélgettünk a Magyarországon tartózkodó német íróval.

 

Kritika

Könyv

Kritika

Az idő krokodilszeme

Piros Vera: A fáraó megérkezik Lisszabonba

Nem az apa, csak az emléke: az utolsó, rögzült, az emlékezet mélyén „bebalzsamozott”, mozdulatlanná szilárdult képe jelenik meg Lisszabonban, ahol a lánya – a családi Bibliába írt bejegyzés szerint Andrea, az ismerősei számára Verocska – él férjével, Teóval és a gyermekeivel.

Színház

Kritika

Ádám és Ádám

Hal és háló

Az előadás irodalmi alapanyaga, Thurzó Gábor regénye az életmű kevésbé ismert darabjai közé tartozik.

Opera

Kritika

Komoly komolytalan

Richard Strauss: Ariadné Naxos szigetén

„Sikítani tudnék az Ariadnétól” – mondta Stravinsky egy 1958-as beszélgetésben, majdnem fél évszázaddal azután, hogy Richard Strauss szerencsétlenül járt operája megszületett.

Film

Kritika

„Ha Fugazi, legyen az igazi”

Jeremy Saulnier: Rebel Ridge

A kísérlet nagyralátó: Jeremy Saulnier úgy vezetne be az életművébe egy akcióhőst, hogy közben kivezeti belőle az erőszakot. Ilyen még tényleg kevés volt a filmtörténetben, békebarát utcai harcos (nekünk, magyaroknak rég nincs új a nap alatt). Ám ahhoz, hogy túltekinthessünk a próbálkozás abszurditásán, látnunk kell az egész pályát.

 

Film

Kritika

A Lista

Chantal Akerman: Jeanne Dielman, 1080 Brüsszel, Kereskedő utca 23.

A különféle „minden idők legjobb” listázásoknak nincs semmi értelme.

Film

Kritika

A bohóc hagyatéka

Humanista vámpír öngyilkos hajlamú személyt keres

Ariane Louis-Seize első filmjének legnagyobb erénye a cukisága, ami talán kétes dicséret egy vámpíros film esetében.

Lemez

Kritika

Nulláról indulva

Nick Cave & The Bad Seeds: Wild God

Szinte biztosra vehető, hogy bármit is ad ki a jövőben Nick Cave, azt mindenki ahhoz mérten fogja hallgatni, hogy vannak-e benne utalások az őt ért veszteségekre.

Színház

Interjú

Színház

„Foganatja nem lett”

Tarnóczi Jakab rendező

Radical Relax címen rendez előadást a Katonában, amelynek ezúttal ő az egyedüli szerzője is. Arról beszélgettünk vele, hogy hogyan lesz közösségi élmény egy előadás, s mi történik, ha semmit sem csinálunk, de szóba került az is, hogy milyen lenne, ha kikapcsolnánk a telefont, és megennénk egy levest.

Film

Interjú

Film

„Annyira jó minden”

Szimler Bálint filmrendező

A megjelenésünk napján mozikba kerülő Fekete pont című film rendezőjével a kussoltatás helyzeteiről, az évnyitókról, az értékrendünk fontosságáról és a filmszakma csendjéről beszélgettünk.

 

Visszhang

Visszhang: színház

Visszhang

Emberevők

A Független Színház Magyarország (FüSzi) évad­indító előadása az 1782-es nyúzóvölgyi vérengzésnek állít emléket, a cigányok kivégzését kamaraszínházi formában dolgozva fel.

Visszhang: film

Visszhang

Csúfok

Szociálpszichológiai kísérletek bizonyítják, hogy akit külsőre vonzónak tartunk, ahhoz hajlamosak vagyunk egyéb pozitív tulajdonságokat társítani: aki szép, az tehát kedves és okos is.

Visszhang: film

Visszhang

Javítóműhely

Kék gallérosként sűrű igazán az élet, különösen, ha beszorítjuk egy kisgépszerelő-műhely vasszekrényei közé, ahonnan legfeljebb a kocsmába mozdulunk ki, ugyancsak négy szomorú szürke fal közé.

Visszhang: film

Visszhang

Szeretlek, Gloria

Fejben szeretjük elválasztani a gondoskodást és a munkát; azt, amit önzetlenül adunk, illetve amit fizetségért csinálunk.

Interaktív

Interaktív

Szüret 2024/38.

Mókás és dühítő gyűjtemény a heti sajtóból. Többnyire az utóbbi. 

Zene
Tudomány

Boris, a komisz ciklon

Tudomány

Jön a víz!

Talán az utóbbi időszak legnagyobb természeti katasztrófájával szembesül Közép-Európa jó része: közvetlenül a forró, hónapokon át száraz nyár után váratlan lehet az özönvíz, pedig e két természeti jelenség távolról sem független egymástól.

 

Gasztro

chili&vanília

Gasztro

Matbucha

Matbucha – sült paprikás, lassan főzött paradicsomkrém

Lokál