Tanköztársaságot alapít az SZFE

  • BM
  • 2020. szeptember 14.

Belpol

Elkezdődött a tanév az egyetemen.

„A hallgatók nem adják fel pozíciójukat, követelésüket” – nyitotta meg az idei tanévet Upor László, a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) lemondott rektorhelyettese az intézmény épülete előtt hétfőn délelőtt. Hozzátette, az egyetem ragaszkodik az autonómia helyreállításához, a diákok, oktatók, munkatársak azon dolgoztak, hogy az oktatás menetét a céljaikhoz, jelenlegi élethelyzetükhöz illesszék.

Szerinte nagyon sok szándékot és érdeket kell majd összecsiszolni, de izgalmas tanulási folyamat előtt állnak, ami állandó visszacsatolást és önkorrekciót hordoz magában. Kísérleti tanköztársaságot építenek, amibe beleférnek a hagyományos oktatási egységek, zárt és nyitott kurzusok, valamint a kreatív, a társadalmi helyzetre, valamint az egyetem jelenére reflektáló akciók is. „Nyitott, szabad, folyton változó egyetem vagyunk, minden ellenkező híreszteléssel szemben” – mondta.

„Kinek üzenjenek?”

„A Színház- és Filmművészeti Egyetem megnyit egy olyan tanévet, amelyet egy világjárvány és egy erőszakosan, erőltetett menetben végrehajtott és végrehajtatott modellváltás fémjelez” – mondta Novák Eszter rektorhelyttes. Szerinte a folyamatok mentén hiányzott a szakértelem, a tisztesség és az emberség. Az oktatók, hallgatók kialvatlanok, elkeseredettek, dühösek, „át vannak verve és nem akarják befogni a szájukat”. Az intézményben művészettel foglalkoznak, a művészetnek pedig az a dolga, hogy beszéljen, az a felelőssége, hogy ne hallgasson. Szerinte az egyetem száz sebből vérzik, „jól finanszírozott hazugsággyár” próbálja hónapok óta hitelteleníteni, értékeit alapjaiban kérdőjelezik meg, az autonómiát teljesen elvesztette.

„A kormány, akinek a szándékait végrehajtották, a Miniszterelnökséget vezető miniszterrel azt üzente, ez már nem az ő dolguk, nem a kormány felelőssége. A végrehajtó miniszter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetője azt üzente, hogy ez már nem az ő felelőssége. Az egyre meredekebb hazugságokat terjesztő kuratóriumi elnök is azt üzeni, hogy ez nem az ő felelőssége. Mi kinek üzenjünk?” – kérdezte.

Arra kérte Magyarország miniszterelnökét, hogy pörgesse vissza az időt, hallgassa meg az egyetem képviselőit, hallja meg meg annak a 400 művésznek a hangját, akik még a törvény megalkotása előtt, tisztességes tárgyalást kértek. Szólítsa meg a törvényalkotókat, hogy teremtsék meg az autonómia garanciáit. Vegye észre sok-sok ezer magyar ember, művész, tudós, tanár, egyetemi tanár, tanszékek, magyar és külföldi színházak, színházi és filmesz szakmai szervezetek, határon túli magyar egyetemek, szakszervezetek, egyetemi hallgatók, hallgatói önkormányzatok szolidaritását. „Halgass meg a véleményüket! Fügessze fel a kuratórium működését, kezdjük elölről, az SZFE készen áll a tárgyalások megkezdésére” – zárta beszédét.

Novák Eszter beszéde után az egyik hallgató azt mondta, a blokádot fenntartják, a kuratórium vezetőit, döntéseit nem fogadják el.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.