Szijjártó Péter: „Ez nem a Fortnite, ez a valóság”

  • narancs.hu
  • 2024. december 10.

Belpol

A külügyminiszter szerint tragédiához vezethetett volna az az álhír, amely Bassár el-Aszad budapesti érkezéséről szólt.

A Trump-birtokról jelentkezett be Szijjártó Péter, hogy önmérsékletre intse az újságírókat és a politikusokat. A Magyar Hang ugyanis tévesen arról írt, hogy egy szír jelzésű gép landolt Ferihegyen közvetlenül azután, hogy Bassár el-Aszad diktátor hatalmát megdöntötték Szíriában. A hírre Magyar Péter, a Tisza elnöke is hivatkozott a Facebook-oldalán. Miután az értesülés valóságtartalmát a repülőtér is megcáfolta, a Magyar Hang helyreigazította magát, Magyar pedig frissítette a posztját.

Annyi mindenesetre igaz, hogy Orbán Viktor december 2-án, hétfőn II. Efrém Ignác szír ortodox pátriárkát fogadta, akivel a szíriai harcok és a helyi keresztény közösségek helyzete volt a középpontban.

Szijjártó Péter a videóüzenetben azt állítja, hogy komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelentett az álhír felröppenése. „A világnak ennek a térségében a terrorszervezetek jelenléte gyakori jelenség, és a terrorszervezetek brutalitása jól ismert” – mondta, és arra utalt, hogy az álhír miatt Magyarország vagy bármely magar közösség könnyedén terrorcselekmények célpontjává válhatott volna, és csupán a szerencsén múlt, hogy nem történt súlyos tragédia. „Ez nem a Fortnite, ez a valóság” – mondta. Szijjártó „önmérsékletet” kért a politikusoktól és az újságíróktól, akiket „bosszúvággyal vádolt”.

Az álhír miatt egyébként nemzetbiztonsági vizsgálat indult, az Alkotmányvédelmi Hivatal szerint ugyanis a Magyar Péter által is megosztott dezinformáció alkalmas Magyarország biztonságának veszélyeztetésére.

Vannak ügyek, amik nem aggasztják ennyire Szijjártó Pétert. Na, nem arra gondolunk, hogy 8 millió forintból helikopterezhetett el Dunakesziről Záhonyba és vissza, oroszul szólalt fel Fehéroroszországban, és az eurázsiai biztonsági rendszer létrehozása iránt érdeklődött az orosz külügyminiszter szerint. Főleg az nem aggasztja, hogy Oroszország kibertámadást intézett a magyar külügy szerverei ellen.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.