Szinte mindegyik kutató külföldön képzeli el a jövőjét

  • BM
  • 2019. szeptember 26.

Belpol

Fiatalok, idősek egyaránt szednék a sátorfájukat.

A Korrupciókutató Központ Budapest munkatársa, Tóth István János, valamint az Akadémia Dolgozók Fóruma (ADF) kutatást végzett, amelyből kiderül: az akadémiai dolgozók közel 80 százaléka munkahelyet akar váltani, miután értesült a Magyar Tudományos Akadámia (MTA) átszervezésének terveiről – közölte a hvg.hu.

Az MTA-nak 2018. június 12-én 54 perce volt vélelmezni a törvénymódosítási javaslatot, amely alapján a jövő évi költségvetésben az Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz vonják az akadémiai kutatóközpontok támogatásának jelentős részét.

Az ADF elemzése rámutat, hogy a kutatóknak mennyiben változtak meg a munkahelyváltási, valamint munkavállalási szándékai a 2018. június 12-én lezajló közel egy óra előtt és után: az akadémiai dolgozók 79 százalékánál vetődött fel, hogy munkahelyet vált, amíg előtte csak 41 százalék döntött volna így. 26 százalék gondolkozott el azon, hogy külföldön vállalna munkát, viszont az „54” perc lejárta után ez az arány már 57 százalékra rúgott.

60 százalék konkrét lépéseket tett a váltás érdekében, amíg korábban csak 30 százalék cselekedett így: kutatók több mint ötöde (22%) állásinterjúkra is járt, valamint fogadott el álláslehetőséget.

A kutatók 88 százaléka döntene a munkavállalás mellett a jövőben, amíg előtte csak 62 százalékok gondolta ugyanezt. A középgeneráció elvándorlási kedve is nőtt, ahogyan a 60 felettiek esetén is 40 százalékos a váltási hajlandóság, mivel úgy látják, nem lesz, aki a hosszútávú kutatási terveket kitalálja és megvalósítja.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.