Az Amnesty International Magyarország akadályfutása

Szubjektív nézőpont

  • Varga Domokos Péter
  • 2024. december 17.

Belpol

Idén tavasszal még befogadta az Amnesty Interna­tional Magyarország több rendezvényét Veszprémben a Pannon Egyetem, legutóbb azonban elutasította a terembérleti igényüket. Az eset nem egyedi.

Néhány hete lassan gyülekeztek az érdeklődők a délután öt órára meghirdetett rendezvényre a Szieszta kávézó konferenciatermében. A két fiatal szervező hölgy türelmesen várt, hasonlóan a tíz-egynéhány főből álló közönséghez. Négyen-öten még befutottak. Negyed hat körül indult a vetítés, az Eltörölt fiú (Boy Erased) című, 2018-as amerikai film. A rendező Joel Edgerton, a főbb szerepekben Russell Crowe, aki egy baptista lelkészt alakít, a feleségét Nicole Kidman játssza. A fiukról, Jaredről (Lucas Hedges) eleinte csak sejtjük – mint ahogyan ő maga is –, hogy meleg. Először a fiú sem akarja elfogadni, mindenben megfelel vallásos szülei elvárásának, kitűnő a gimnáziumban, barátnője van. Amikor több élmény hatására elbizonytalanodik és beszámol ambivalens érzéseiről a szüleinek, Jared helyzete egyre elviselhetetlenebb lesz, ezért elfogadja, hogy egy átnevelő intézetbe menjen. Ott a konzervatív, bigott nevelés mellett valóságos, a fizikai létezését is veszélyeztető helyzeteket él át – az egyik társa ezek hatására öngyilkos lesz –, míg végül az édesanyja ki nem menekíti. Aztán jön a pozitív, hollywoodi happy end. Az édesanya mellett – jó pár év elteltével – a lelkész édesapa is elfogadja fiát annak, ami: kiegyensúlyozott, teljes életet élő, meleg fiatalembernek.

„Ilyen célú”

A Veszprém központjában lévő Szieszta kávézó és konferenciaterem a hajdan szebb napokat megélt, mára üzletházzá, bérelhető irodahelyiségekké átváltoztatott bányászszékház alagsorában található. A sötét lépcsőházból nyíló nagyobbacska terem előtt büfé is üzemel.

Itt, ebben a „konferenciateremben” tartja az Amnesty International Magyarország (AIM) a közéleti filmklubját. Azért itt, mert a korábban kiszemelt helyszínről eltanácsolták a szervezetet. A film utáni beszélgetés során a jelenlévők véleménye csak részleteiben tért el egymásétól, abban egyetértés alakult ki, hogy a melegség, a nemi identitás másságának elfogadásában a filmben látott helyzet lenne az ideális. Az amnestys szervező ennek kapcsán arról számolt be, hogy a rendezvény eredetileg kiszemelt helyszíne nem a mostani lett volna, hanem a Pannon Egyetem által működtetett KözTÉR. Néhányan rákérdeztek, hogy mi áll a háttérben, de pontosabb információt a szervezők akkor még nem tudtak mondani.

Az egyetem honlapja szerint az E épület földszintjén található Pannon KözTÉR egy hallgatói aktivitást serkentő közösségi tér, Európa Kulturális Fővárosa tematikájú programokkal és információs bázis funkciókkal. Az is szerepel az ismertetőben, hogy a modern és fiatalos környezetben rendszeresen szerveznek ingyenes ismeretterjesztő, kulturális és szórakoztató programokat. Arra is kitérnek, hogy ezekre az alkalmakra természetesen nemcsak az egyetemi hallgatókat, hanem a városban és a környékén élő fiatalokat is várják.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk